​Yerli Uçak Hürkuş'tan Rekor!

0
0
0
0
0
Türk havacılığının gelişmesi adına önemli araçlardan biri olan Hürkuş, ilk rekoruna imza attı.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından tasarlanan ve pilotların eğitim uçuşlarında kullandığı yerli uçağımız Hürkuş, geçtiğimiz gün yine bir eğitim uçuşunda hız rekoru kırmayı başardı.

NTV'nin haberine göre Ankara Akıncı Hava Üssü'nden havalanan Hürkuş, iki pilotu ile birlikte çıktığı test uçuşunda önce 27 bin feet yüksekliğe ulaştı -ki bu yaklaşık 9 bin metre ediyor- ardından da dalışa başladı. Hürkuş'un kırdığı rekor da bu dalış esnasında geldi.9 bin metreden dalışa gecen Hürkuş saatte 659 kilometre hıza ulaşarak rekor kırmayı başardı. Tabi burada önemli olan şey, Hürkuş'un hala test aşamasında oluşu. Hürkuş, Avrupa Havacılık ve Emniyet Ajansı'ndan (EASA) henüz setrifikasyon almış değil. Fakat bu sertifikasyon için çalışmalar sürüyor.

Hürkuş'un henüz test aşamasındayken bu rekoru kırmış olması, Türk havacılığı için de oldukça önemli bir başarı. Zaten hali hazırda Türkiye, havacılık konusunda önemli çalışmalar yapmakta. Başta yerli helikopter olmak üzere çeşitli hava araçlarını geliştirmek için gerekli çalışmalara başlanmış durumda. EASA'dan gelecek olan sertifikasyon da, üretilecek bu araçların imalatında ciddi rol oynuyor.Bu arada rekoru kıran Hürkuş, ''A'' modeli olarak geçmekte. Nisan ayında ise Türk Hava Kuvvetleri için Hürkuş-B olarak adlanlan askeri eğitim uçağının montajına başlanacak. Yapılacak bu yeni uçak ise ilk uçuşunu Aralık 2017'de gerçekleştirecek. .Türk Hava Kuvvetleri'nin 15 adet Hürkuş-B siparişi bulunmakta.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0