• Anasayfa
  • Sektörel
  • Yıldız Teknik Üniversitesi, Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda İki Derece İle Ayrıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi, Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda İki Derece İle Ayrıldı

2
0
0
0
0
Tübitak'ın teknik bölümlerdeki öğrencilerin yeni birşeyler öğrenmesi ve kazanımlar alması için düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda Yıldız Teknik Üniversitesi'nden iki ayrı dalda başarı geldi.
Son dönemlerde artan üniversitelerin mühendislik bölümlerinin kazandığı başarılardan biri de Yıldız Teknik Üniversitesi'nden geliyor. YTÜ'ye bağlı "Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü" tarafından geliştirilen bir hidromobil olan Hydr-S ve elektromobil olan Electra adındaki öğrenciler tarafından yapılan araçlar, Tübitak tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda dereceye girerek üniversitenin güler yüzü oldu.

Hydr-S'in kendi dalında Türkiye 2.liği ve Electra'nın Türkiye 3.lüğü ile bir nevi derece olarak ikide iki yapan kulüp, önümüzdeki senelerde iki birincilik ile gönebilmek için kendilerini geliştirme çalışmalarına şimdiden başladı.İzmit Körfez Yarış Pisti'nde 3-9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Alternatif Enerjili Araç Yarışları, 2005 yılında Güneş enerjili araçlarla yapilmaya başlandı. 2007 senesinde Hidromobil kategorisi eklendi ve iki senedir 2014 yılından itibaren Elektromobil kategorisi de yarış konseptine dahil edildi.

Ancak bu yarışlar aklınıza geleceği gibi hız yarışı değil. Verimliliğin ön planda olduğu bu yarışlarda sıralamaya girebilmek için 45 dakika atması gereken minimum 10 turda mümkün olduğu kadar az enerji harcamaları gerekiyor. Bunun için çalışan öğrenciler de geleceğin otomobillerini oldukça verimli yapmaya çalışmış oluyorlar.Elektromobil kategorisinde ise 65 dakikada atacakları minimum 30 turda yaptıkları verimliliklere, yani ne kadar az yakıt harcadıklarına bakılıyor. YTÜ'nün ekibi ise Hydr-S ile 2. sırada yer alırken Electra ile 3. olarak ne kadar iyi çalıştıklarını bizlere gösteriyorlar. 

Elektromobil olan Electra, 1TL yakıt ile yaklaşık 250km yol kat edebilmesi ile dikkat çekmekte. Bu araçları ise Abdullah Kızıl ve Ebru Barut kaptanlığındaki toplamda 18 kişilik ekip tarafından üretimi saplanıyor. Bu gençlerimiz de bu kadar çok çalışarak bu yarışlarda geleceğin araçlarını bir üniversite atölyesinde inşaa ederek aslında bizler için ne kadar önemli iş yaptıklarından bahsetmeye gerek bile duymuyoruz.

Abdullah ve Ebru önderliğindeki Hydr-S ve Electra ekiplerine, yani kısacası Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü'ne ve desteklerinden dolayı Yıldız Teknik Üniversite'sine biz de Webtekno olarak teşekkür ediyor ve başarılarının daimi olmasını diliyoruz.
 

 YTÜ ​AESK Sosyal Medya Hesapları


Instagram: https://instagram.com/ytuaesk/
Facebook: https://facebook.com/YtuAESK
Twitter: https://twitter.com/ytuaesk
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0