Yılların Mastercard Logosu Mobil Çağa Uymadığı İçin Değiştirildi!

1
0
0
0
0
Mastercard yıllardır kullandığı ikonik logosunu değiştirdi. Değişimin en büyük nedenlerinden biri ise dijital çağa uyum sağlamak.
Büyük şirketler belirli aralıklarla logo değişimine gidiyor. Bu ihtiyacın temel nedeni ise çoğu zaman çağı yakalamak. Son dönemde yaşanan Instagram’ın tartışma yaratan logo değişiminden sonra Mastercard da logosunu değiştirdi. Bir finans şirketinin logo değişiminin bizim ilgi alanımıza girmesinin sebebi ise değişimin asıl sebebi… Ne oldu da yılların Mastercard logosu değiştirildi?

 Logo Değişiminin Nedenleri

Mutlaka bunun birçok nedeni vardır ama en temel etken mobil çağa uyum sağlamak gibi görünüyor. Günümüzde uygulama ikonları başta olmak üzere tüm dijital ortamlarda “ikonik” tasarımlar daha çok akılda kalıyor ve dikkat çekiyor. Yani, “logotype” olarak adlandırılan yazı içeren logolardan çok sadece sembol ve renklerden oluşan logolar daha akılda kalıcı ve dönemin koşullarına uygun. Akıllı telefonunuzdaki uygulama simgelerini düşünün, hangisinde yazılı bir logo var?

 Yeni Logodaki Detaylar Neler?

Mastercard da dönemin ruhuna uygun bir şekilde, düz ve basit bir logoyu kullanıma sunmuş durumda. Eski logodaki daireler aynen korunsa da iç içeliği belirtmek için çizgilerden değil sadece renklerden yararlanılmış. Ayrıca, “Mastercard” logotype’ı ise simgeden ayrılarak alt kısma çekilmiş. Böylece logo ile bütünleşmiş bir logotype'tan kurtulmak mümkün olmuş. Açıkçası Mastercard’ın yeni logosu oldukça düz, basit ama etkili görünüyor. Ve en önemlisi de eski logoyu çağrıştırıyor…

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0