Yine mi? Apple’a ‘Hırsızlık’ Suçlamasıyla 3 Ayrı Patent Davası Daha Açıldı!

0
0
0
0
0
Bu aralar açılan davalarla şamar oğlanına dönen Apple’a üç ayrı patent davası daha açıldı.
Apple’a son bir yıl içerisinde bizim bildiğimiz 5 ayrı patent davası açıldı. (bağlantıları sırasıyla veriyorum 1, 2, 3, 4, 5) Bunun yanında konu patent olmasa da kendi kullanıcıları tarafından da şirkete bir dava açılmıştı. Kısacası Apple, son zamanlarda kazandığını tekrar geri veriyormuş gibi bir hava oluşmaya başladı. Yeni dava, ABD Kaliforniya merkezli Immersion isimli bir şirket tarafından açıldı.

Apple ilk olarak Apple Watch’ta, daha sonra sırasıyla MacBook ve iPhone 6s - 6s Plus modellerinde Force Touch adındaki duyarlı dokunmatik teknolojisini kullanmaya başlamıştı. İlk kez karşılaştığımızda ‘adamlar yapmış aabi’ dediğimiz bu teknolojinin patenti, Immersion isimli şirkete ait olabilir. 

Aynı durum, titreşim motoru için de geçerli. Apple’ın iPhone 6s ve 6s Plus modellerinde titreşim motoru ismini biraz daha geliştirip Taptic Engine olarak tanıtmasına da karşı çıkan Immersion, Apple’ın birçok teknolojiyi ‘kendilerinden çaldığını’ iddia ederek dava açtı.Kısacası şirket, titreşimli geri bildirim ve dokunmatik ekranların kendilerine ait olduğunu iddia ediyor. Davanın ana konusunu Pop & Peek özellikleriyle sağlanan titreşimli geri bildirimler içeriyor.

Immersion’ın davalarını ciddiye almak gerekiyor, zira daha önce Sony, Google ve Microosft’a da davalar açılmış ve talep ettikleri tazminatları tıkır tıkır almışlardı. (şu an dünyada isteyeceğim en son iş Apple’da avukat olmak olurdu sanırım, çalışmaktan uyuduklarını zannetmiyorum)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0