• Anasayfa
  • Sektörel
  • Yok Artık Apple: Silikon Vadisi Toplam Kârının Neredeyse Yarısını Aldı!

Yok Artık Apple: Silikon Vadisi Toplam Kârının Neredeyse Yarısını Aldı!

1
0
0
0
0
Hemen her gün "iPhone satışları azalıyor", "Apple gerileyişe geçti" türünden haberler okusak da rakamlar durumun pek öyle olmadığı gösteriyor. 2015 verilerine bakılırsa Cupertinolu şirket Silikon Vadisi'nin 2015 yılı gelirlerinden aslan payını kapmış duurmda.
Muhtemelen hemen her gün iPhone satışlarının düştüğüne ve Apple’ın gerilemeye geçtiğine dair haberler okuyorsunuz. Bu haberler dönemsel olarak gerçeği yansıtabilse de, tablonun bütününe bakıldığında aslında Apple’ın finansal açıdan ne kadar güçlü olduğu daha net ortaya çıkıyor. 

 Silikon Vadisi Kârının Ne Kadarı Apple'ın?

2015 yılında Silikon Vadisi şirketlerinin kârına yönelik yapılan bir çalışma, Cupertinolu şirketin yakaladığı büyük mali başarıyı gözler önüne seriyor. Sizi fazla rakamlara boğmadan anlatmaya çalışacak olursak, aralarında dev teknoloji markalarının bulunduğu Silikon Vadisi şirketlerinin 2015 yılı toplam kârları 133 milyar dolar olmuş. Bu rakamın 53.7 milyar doları tek başına Apple’ın kârı. Geri kalan şirketler yaklaşık 83 milyar doları bölüşüyor ki bu şirketler arasında Google, Microsoft, Intel ve muhtemelen aklınıza gelebilecek birçok teknoloji şirketi var.

 Apple'ın Kasasında Ne Kadar Nakit Var?

Bu rakamlar gösteriyor ki, Apple tek başına Silikon Vadisi’nin karının yarısını elde ediyor. 1 yıl içinde 53.7 milyar dolar net kar elde eden şirket için de “ölüyor, bitiyor, gözden düşüyor” muhabbeti yapmak çok mantıklı durmuyor. Yani, rakamlara bakılırsa Apple için işler iyi. Durumun ne kadar iyi olduğuna bir örnek daha vererek haberimizi noktalayalım: Apple’ın 200 milyar doların üzerinde net parası bulunan şirketler arasında liste başında  ve en yakın takipçisi Alphabet (Google) sadece 74 milyar dolar nakite sahip.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0