YouTube 10 Yaşında!

1
0
0
0
0
Senelerdir internete bağlandığımızda ilk bağlandığımız siteler arasındaki dünyanın en büyük video portalı YouTube bugün 10 yaşına girdi.

Dünyanın en büyük video portalı olan YouTube, her geçen gün yeni özellikler kazanan ve neredeyse her sitede bir videosunu bulabileceğimiz bir hale geldi.

İlk olarak 15 Şubat 2005 tarihinde üç eski PayPal çalışanı tarafından kurulan YouTube, 2006 yılında Google tarafından satın alınarak çıkış yakalamaya başlamıştı. Kurucuları olan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim adındaki kurucularından Karim, Me At The Zoo videosunu 23 Nis 2005 tarihinde yükleyerek YouTube'un ilk videosunu yüklemişti.
 

 


Google 2006 yılında 1.65 Milyar Dolar'a satın alınan video blog sitesi, o zamanlar Flash videoları (.flv) kullanıyordu. (Gerçi hala devam ediyor. Fakat varsayılan olarak HTML 5 kullanılıyor)

Artık günümüzde hak sahiplerinin korunması ve videolardan dolayı sorun yaşanmaması için birçok güvenlik ve kural getiren YouTube, bu zamana kadar defalarca ülkemizde engellendi. İlki 6 Mart 2007'ye denk gelen bu engelin sonuncusu da hepimizin hatırladığı gibi 27 Mart 2014'te ortaya çıkan ses kayıtları nedeniyle uygulanan yasaktı.

Onca yıl gerek müzik gerekse eğlenceli videolar ile bol bol zaman geçirdiğimiz YouTube'da en çok izlenen video ise duymayanın kalmadığı şarkı olan PSY - Gangnam Style videosu oldu. 2.242.414.335 güncel izlenmeye sayısına sahip. Yani neredeyse 2 buçuk milyar.
 

 


Artık mobilde izlenebilme, canlı yayın, 3D, 4K video ve hatta farklı açılı video desteği bile sunan YouTube, bakalım ilerleyen yıllarda ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkacak.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0