Zeki Olabilmek İçin Yapabileceğiniz 10 Şey!

3
1
0
0
0
Zeka seviyenizi arttırabilmek ve zeki olabilmek için gün içinde yaparak sonuca ulaşabileceğiniz 10 şey.
Neredeyse her insan kendinin zeki olduğunu düşünür. Bu düşüncesine dayanak olarak bildikleri şeylerin çokluğunu gösteren ve "bu kadar çok şey bildiğime göre zeki olmalıyım" diye düşünen kişiler, maalesef yanılıyor. Zeki olmak, çok şey bilerek bilgili olmanın aksine sahip olduğunuz bilgilerin iyi kullanımına bağlıdır. Hafızanızda bulunan bilgileri yerinde, yararlı bir şekilde kullanmak için beyninizin düşünce şeklini değiştirebilir veya düşünme hızınızı arttırabilirsiniz. Hazırladığımız listede bulunan, günlük hayatta çok az zamanınızı ayırarak gerçekleştirebileceğiniz birkaç şeyi yaparak zeka seviyenizi arttırabilirsiniz.
 

 İnterneti Daha Faydalı Kullanınİnternet kullandığınız zamanlarda Facebook gibi tamamen işe yaramaz internet sitelerini ziyaret etmek yerine bu sitelerde harcadığınız zamanı en aza indirgeyebilir ve bilimsel araştırmaların anlatıldığı makaleleri okuyabilirsiniz.
 

 Öğrendiklerinizi Yazın

 

Bu adım gün içerisinde öğrendiğiniz şeyleri pekiştirmek adına son derece önemli. Çok uzun olmasada gün içerisinde öğrendiğiniz şeyleri 400 kelimelik bir metin halinde yazmak, size son derece yardımcı olacaktır.
 

 Bir Liste YapınZekanın en büyük kısımlarından birisi de özgüven ve mutluluktur. Bunu sağlamanın en iyi yollarından birisi, insanın yaptıklarının karşılığını almasıdır. Yaptığımız herşeyin kısa vadede geri dönüşünü alamasakta yapacaklarınızı sıralayıp yaptığınız an üzerini çizdiğiniz bir liste, işinize yarayabilir.
 

 Zeka Gerektiren Oyunlar OynayınScrabble gibi zekanızı çalışmaya zorlayacak masa oyunları oynayabilirsiniz. Bu gibi oyunları oynamanız, başlarda sıkıcı olsa da alışmanızla birlikte son derece eğlenceli ve zeka geliştirici olabilir.
 

 Zeki Arkadaşlar EdininZamanınızı birlikte geçireceğiniz kişilerin zeki olması, konuştuğunuz ve yaptığınız aktiviteleri de etkiler. Böylece siz isteseniz de istemeseniz de o kişiyle birlikte olmak zeka seviyenizi etkileyecektir.
 

 Çok OkuyunZeki olmak için gerekli olan bilgilerin yer aldığı kitaplar okuyun. Bu maddede sizden asla "Grinin 50 Tonu" gibi saçma kitapları okumanızı istemiyorum. Araştırmaların ve bilimsel yazıların olduğu kitapları okumak, size son derece yardımcı olacaktır. Ayrıca kitap okumak, "öğrendiklerinizi yazın" adımı için de son derece önemli.
 

 Öğrendiklerinizi Başkalarına AçıklayınÖğrendiklerinizi pekiştirmenin bir diğer yolu da başkalarına açıklamaktır. Bir konu hakkında yapacağınız tartışma, karşı tarafın farklı bir düşünme yapısı olmasından dolayı sizin o konu hakkında bilmediğiniz şeyleri ortaya çıkartabilir, karşınızdakine o konu hakkında bilgi verirken eksik olduğunuz yerleri farketmenizi sağlayabilir.
 

 Rastgele Yeni Şeyler DeneyinSizin yaşam tarzınıza uymasa da yeni şeyleri denemek size, sizden farklı olan insanların görüşünü kazandırır. Böylece beyniniz olayları farklı şekilde yorumlayabilir, farklı açılardan bakabilir ve farklı sonuçlara ulaşabilir.
 

 Yeni Bir Dil ÖğreninYeni bir dil öğrenmek zeka seviyenizi arttırma konusunda son derece önemlidir. Farklı dilde bulunan kelimeleri ezberlemek hafızanızı güçlendirir ve o dildeki yapıları öğrenerek beyninizi alışmış olduğu sistemden farklı bir şekilde çalışmaya zorlamak zekanızı arttırır.
 

 DinleninBeynin öğrendiklerini kaydetmesi ve öğrendiklerini düşünerek gelişmesi biraz zaman alır. Gün içerisinde yaptığınız aktivitelerin faydalı ve kalıcı olabilmesinin tek yolu beyninizin dinlenmesini sağlamaktır.
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0