• Anasayfa
  • Sektörel
  • Zorunlu TRT Bandrolü Düzenlemesi, Akıllı Telefonlara ‘Zam’ Olarak Geri Dönecek!

Zorunlu TRT Bandrolü Düzenlemesi, Akıllı Telefonlara ‘Zam’ Olarak Geri Dönecek!

2
1
0
0
0
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu ile internet yoluyla radyo ve televizyon yayınlarını alan tüm cihazlardan TRT bandrolü alınacak.
Daha önce yalnızca ‘dahili’ radyo - TV alıcısı olan elektronik cihazlara uygulanan bandrol uygulaması, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar ile daha geniş bir kapsama alanına yayıldı. Buna göre dahili olmasa da internet yoluyla bir şekilde radyo ve TV yayınlarını alabilen tüm cihazlardan TRT bandrolü ücreti alınacak.

Geçtiğimiz yıl alınan karar ile yalnızca dahili olarak radyo ve televizyon yayınlarını alan akıllı telefonlara uygulanan bandrol ücretine internet bağlantısı vasıtasıyla doğrudan veya herhangi bir yazılım veya donanım ilavesi ile radyo/televizyon yayınlarını alabilen telefonlar da dahil oldu. 

Yapılan değişikliğe göre dahili alıcısı olan telefonlar için belirlenen bandrol ücretinin oranı %6’dan %7’ye yükseltildi. İnternet yoluyla radyo ve televizyon yayınlarını alan cep telefonları için belirlenen bandrol ücret oranı ise %6 olarak belirlendi.Örneklerini yalnızca akıllı telefonlar için verdiğimize bakmayın, alınan bu kararın içinde bilgisayarlar ve tabletler de yer alıyor. Dahili alıcısı bulunan PC ve tabletlerden %3, yalnızca internet yoluyla radyo ve TV yayınları alanlar içinse %2’lik TRT bandrolü uygulanacak.

Bu yeni düzenleme ile ülkemizde satılan akıllı telefon, bilgisayar ve tablet fiyatlarına artan maliyetler nedeniyle yüksek ihtimalle zam yapılacak.

Kaynak: Teknoyo - Resmi Gazete
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0