• Anasayfa
  • Sektörel
  • Ulusal Robot Yarışması ZTECH RoboLeague, 24-25 Ekim'de İzmir'de Düzenlencek

Ulusal Robot Yarışması ZTECH RoboLeague, 24-25 Ekim'de İzmir'de Düzenlencek

0
0
0
0
0
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) IEEE Öğrenci Kolu tarafından hazırlanan IZTECH RoboLeague adıyla bu sene 4.sünü düzenlenecek ulusal robot yarışması 24-25 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleşecek.
IZTECH RoboLeague (IRL), İYTE IEEE Öğrenci Kolu'nun İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün kuruluşunun 20. yılında ilk defa gerçekleştirilen ve 19-20 Ekim 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen Iztech RoboLeague, ilk organizasyon olmasına rağmen, 600’den fazla yarışmacı ve 1000’den fazla katılımcısıyla renkli görüntülere tanık olmuş ve oldukça ilgi toplamıştı.

2013’te de 2.si düzenlenen etkinlikte, robot teknolojilerinin sunulduğu, birbirleriyle mücadele etme atmosferi bulunduğu ve aynı zamanda Türkiye'nin her kesiminden öğrencileri ve teknoloji sektörününün bir araya getirildiği bir organizasyon görüntüsü sergilenmiştir.2014’te yaklaşık olarak 1000’den fazla yarışmacının katılım gösterdiği bu yarışmada yine çok renkli görüntüler ortaya çıkmış ve birçok workshoplar bu organizasyona renk katmıştır. Bu yıl yapılacak olan 4.sünün 24-25 Ekim 2015 tarihlerinde teknoloji ve yarışma meraklılarını tekrar egenin incisi İzmir’de buluşturacak.

Robot yarışmalarına yeni bir soluk olacak olan TASARLA-YAP-YARIŞTIR konseptini de getirecek olan topluluk  IZTECH RoboLeague'in, 24-25 Ekim 2015 tarihlerine İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsü içinde bulunan "Makine Mühendisliği" binası ve Kütüphane Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirecek.

IZTECH RoboLeague'de 3 ana kategoride yarışmalar düzenlenecek.1. Ana Kategori olarak geçen bu kategoride 7 adet alt kategori bulunmaktadır; çizgi izleyen, yangın söndüren, çöp toplayan, arazi, sumo, mini sumo, çoklu mini sumo ve serbest kategori.

Bu kategoride yarışmacılar daha önceden hazırlamış oldukları robotları getirerek kurallar dahilinde pist üzerinde yarıştırır ve/ya sergileyecekler. Küçük yaşlardan başlayarak robotiğe olan merakı arttırmak, üniversite öğrencilerinin teorik olan elektronik, mekanik ve yazılım becerilerini pratikte geliştirebilmesine olanak sağlamak ayrıca bu alanlarda faaliyet gösteren firmalar ile yetenekli öğrencilerin buluşması için bir ortam yaratılmış olacak.2. kategori ise 24 Saatte Robotunu Tasarla-Yap-Yarıştır, tamamen proje odaklı bir kategori olacak.

Elektronik, mekanik ve yazılım bilgisi daha gelişmiş yarışmacıların verilen bir projeyi limitli zamanda kısıtlı materyallerle en iyi şekilde tamamlaması esas alınırken bu kategorideki amaç ise çözüm odaklı bireylerin becerilerini ve özellikle yaratıcılıklarını ortaya koymalarını sağlayacak.

3. Ana Katagori ise geçmiş senelerde Kibele PIMS, NeoTech ve Robotsan Firmaları tarafından gerçekleştirilen Roboworker kategorisi olarak belirtlenmiş. Bu kategori bağlamında çeşitli seminer, eğitim ve workshoplar düzenlenecek ve katılımcıların bilgilendirilmesi amaçlanacak.

24-25 Ekim tarihlerinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde gerçekleşecek olan bu yarışma hakkındaki detayları buradaki bağlantı üzerinden öğrenebilir ve siz de bir geliştirici iseniz yarışmaya katılabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0