İzmir Seo Konferansı Gözlemlerimiz

0
0
0
0
0
​Kodcu Herif olarak bu yazımızda İzmir 'de her anlamda ilk, Türkiye'de ise ücretsiz olarak ilk kez düzenlenen SEO Konferansından bahsediceğiz.
​Kodcu Herif olarak bu yazımızda İzmir'de her anlamda ilk, Türkiye'de ise ücretsiz olarak ilk kez düzenlenen SEO konferansından bahsedeceğiz.

Fikir 360 tarafından düzenlenen bu konferansa birbirinden değerli ve Türkiye'de SEO konusunda gayet yetkin kişiler konuşmacı olarak katıldı. Hiç bir şekilde çıkar amacı gütmeyen, katılımı tamamen ücretsiz olan, sadece SEO meraklılarıyla SEO konusunda bilgili ve deneyimli kişileri buluşturmayı hedefleyen bir konferanstı. 


 

 KONFERANS KONUŞMACILARI


Konferansta Fikir 360 'ın kurucu ortağı Mümin DENİZ, Tam SEO+ 'dan Çağdaş AKAGÜNDÜZ, Momoth / WP Türkiye 'den Tarık ÇAYIR, Webtures / SEO Hocası 'ndan Kaan GÜLTEN ve N11 'in SEO 'cusu Uğur ESKİCİ konuşmacı olarak yer aldılar.

Konferansta ilk olarak Fikir 360 'ın kurucu ortağı Mümin DENİZ konuştu ve her web sitesinde yapılması ve yapılmaması gereken SEO konusunda bilgiler verdi. Tam SEO+ 'dan Çağdaş AKAGÜNDÜZ daha çok temel seviyenin üstünde SEO konuları ve yaşadığı SEO deneyimleriyle ilgili bilgi verirken, Momoth / WP Türkiye 'den Tarık ÇAYIR Wordpress ile ilgili konulara değindi. 

SEO Hocası ve WebTures 'in kurucusu, Türkiye 'de belki de SEO ile uğraşan herkese paylaştığı bilgiler vesilesiyle ufacık dahi olsa muhakkak bir yararı dokunmuş ve Google 'a SEO yazdığımızda yıllardır sitesini ilk sıralarda tutmayı başaracak kadar SEO konusunda başarılı olan Kaan GÜLTEN ise SEO ile ilgili gayet yararlı ve genel bilgiler aktardı. Bunun yanı sıra Kaan GÜLTEN, "Uzmanından SEO" ve "Sorularla SEO" kitaplarını konferansa katılanlara ücretsiz olarak dağıttı.

Son olarak N11 'in SEO'cusu Uğur ESKİCİ kısaca başarı hikayesini ve SEO ile ilgili yaşadığı deneyimlerini güzel bir slayt gösteriyle anlattı. Ayrıca yine konferansa katılan herkese N11 'de kullanabilicekleri 11 TL'lik hediye çeki verildi.

 İLGİ BÜYÜKTÜ


Özellikle etkinliğin NTV 'nin internet sitesinde haber olmasının da katkılarıyla çok ciddi bir talep oldu. Hatta konferansın organizasyonunu yapan Fikir 360 'ın kurucu ortağı arkadaşımdan aldığım bilgiye göre, konferans 250 kişilik kontenjana sahip olmasına rağmen bir çok kişiyi kontenjan kalmaması nedeniyle üzülerek geri çevirmek zorunda kaldıklarını iletmişler.

Konferanstaki molalarda ücretsiz olarak dağıtılan kuru pasta, çay ve kahveye ilgi büyüktü =) Özellikle molalarda konuşmacıların, kendilerinin yanına gelen konferans katılımcılarıyla dostane sohbeti, sıcak tavırları, konferansa katılan kişilerin birbirleriyle tanışması gibi daha sayılacak bir sürü olumlu unsur vesilesiyle gayet başarılı, yararlı ve güzel bir konferans oldu. Konferansın tamamının video kaydının alındığını ve bir kaç gün içerisinde montajlanarak seokonferansi.com 'dan yayınlanacağını da belirtmekte fayda var.

 GENEL VERİLEN BİLGİLER


*Site içi ve site dışı SEO konularıyla ilgili bilgiler verildi. Özellikle içeriğe, metatag, keywords, title ve description gibi SEO 'da ki önemli unsurlara kurallar çerçevesinde gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğinden bahsedildi.

*SEO konusunda URL yapısının kısa, Türkçe karakter barındırmayan ve anlaşılabilir olması gerekliliğine vurgu yapıldı.

*Herkesin kayıt olmak için yoğun çaba harcadığı, kayıt olamadıkları için morallerinin bozulduğu DMoz 'un ve yükseltmek için uğraşılan Pagerank kavramının aslında günümüzde çokta fazla bir önemlerinin kalmadığını söylendi.

*Google Analytics ve Google Web Master Tools 'u kullanmanın öneminden bahsedildi.

*Anahtar kelimelerin seçilmesi konusunda çok ciddi özen gösterilmesine dikkat çekildi.

*Tamamen kullanıcı dostu bir web sitesi meydana getirmenizin SEO açısından önemine değinildi.

*Bence en değerli bilgi olarak Google 'ın paylaştığı bilgiler çerçevesinde SEO yapıp, asla Google 'ı kandırmaya yönelik hareket etmemeniz gerektiğine dikkat çekildi. Zira siz Google 'ı kandırsanız bile, Google elbet kullandığınız yönteme karşı bir güncelleme yapacak ve siteniz arka sıralara düşecektir vurgusu çokça yapıldı.

 SONUÇ

Başta Fikir 360 'ın kurucuları Burhan ŞEVİK ve Mümin DENİZ olmak üzere, böyle ücretsiz ve güzel bir organizasyona katkı sağlayan herkese teşekkür etmek ve bu tarz konferansların çok daha fazla ve sık yapılması gerektiğini düşünüyorum. Hatta bir de Web Tasarım ve Yazılım üzerine konferans düzenlemeyi, konuşmacı olarak benimde katılmam üzerine konuştuk, kısmetse o da olur =)

Kodcu Herif olarak WebTekno 'da standart eğlenceli ve bilgi verici makalelerden biraz farklı bir makale oldu. Bir sonraki yazılım yada internet dünyasıyla ilgili yazıda görüşmek üzere gençler ...
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0