• Anasayfa
 • SEO
 • SEO'da Başarıyı Yakalamanın Yolları

SEO'da Başarıyı Yakalamanın Yolları

0
0
0
0
0
SEO'da Başarıyı Yakalamanın Yolları
2014 yılının henüz başlarında iken SEO çalışmalarınızı başarıya götürecek ufak ipuçları vermeye devam ediyoruz. SEO sürecine en büyük zararları verebilecek yanlış adımları da size hatırlatarak bunlardan nasıl kaçınacağınızı da açıklıyoruz.
 
2014 yılının henüz başlarında iken SEO çalışmalarınızı başarıya götürecek ufak ipuçları vermeye devam ediyoruz. Doğru hamlelerin yanı sıra uzak durmanız gereken ve SEO sürecine en büyük zararları verebilecek yanlış adımları da size hatırlatarak bunlardan nasıl kaçınacağınızı da açıklıyoruz.

Bu sorunlar standardın dışında kalan ama SEO sürecinde kendiliğinden ortaya çıkan sorunlar da olabilir; ama bir projenin planlanma aşamasında yeteneğimizi sınar ve istediğimiz noktaya gelmemizi engellerler.
 

 Hedeflerinizi ve Temel performans Göstergelerinizi En Baştan Belirleyin!


“Neden hedef ve performans göstergeleri belirlemeliyiz ki? SEO sıralama ile ilgili değil mi”  Hata:1

Bu sorun oldukça eski; ancak hala üzerinde uzlaşmaya varılamamış bir sorundur. Elbette sıralamanızı takip etmeniz çok önemli; ama olumlu yönde ilerleyen bir ROI SEO (SEO harcamalarının geri dönüşü) peşinde iseniz hedefleriniz direkt olarak size geri dönüş odaklı olmalı. Bu dönüşler aynı zamanda SEO çalışmalarınızın temel performans göstergelerinden biri olacak.
 

 Müşterilerinizi Dinleyin Ama Her İStediklerini Yapmayın!


“Müşterileriniz yaptıkları işi sizden daha biliyorlar ve kendileri için anlamı olan kelimeleri seçiyorlar, gerekli olanları değil.”

Müşterileriniz elbette sektörlerini, sektörün iş alanlarını ve satış tekniklerini sizden daha iyi biliyorlar ve sizi anahtar kelime ve etiket konusunda bilgilendiriyorlar; ama onlar online arama kriterlerini, internetteki kitlelerini, sektörün internetteki hamlelerini bilmiyor olabilirler. Özellikle de bu ilk SEO çalışmaları ise.

Bir SEO uzmanı olarak sizin göreviniz de müşterilerinizin işleri ile alakalı ve onların karşılayabileceği en karlı ve elverişli arama kelimelerini çıkartıp bir harman ile bunları en verimli şekilde sunmaktır. Çeşitli araştırma platformlarından sektörel internet bilgilerine erişebilir, bunları satış ve pazarlama istatistikleri ile karşılaştırarak organik trafiğin olumlu ROI’ye dönüşüp dönüşmediğini görebilirsiniz.
 

 Teknik optimizasyonu unutmayın!


“Neden teknik olarak da optimize etmemiz gereksin ki? Bu sadece özgün ve kaliteli içerik ile alakalı değil mi?” Tam olarak değil.

İçeriğinizin internet üzerinde yaşadığını unutmayın. Arama motorlarının bu içeriği sıralamaya koyabilmesi için erişmesi ve değerlendirmesi gerekir. Bu yüzden de sitenizi teknik olarak da optimize etmelisiniz.

Sitenizin, robots.txt dosyası ile engellenmiş bir domaine sahip olmasından kazara indekslenememiş ya da kopyalanmış içerik bulundurmasına kadar sorun yaratabilecek birçok teknik görünümü vardır ve bunlar iyi ayarlanmazsa sitenizin sıralamasını da olumsuz etkiler.

Bu yüzden sitenizin içerik yönünden uygun olmasının yanı sıra teknik olarak da arama motorlarına uygun biçimde olması gerekir.
 

 Sitelerinizin SEO hareketlerini takip etmeyi ihmal etmeyin!


“Neden her şeyi takip etmek zorundayız ki? SEO (tekrar) sadece sıralama ile ilgili değil mi?” Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını nasıl bileceğiz?

Bu genellikler en çok atlanan ya da göz ardı edilen SEO çalışmalarından birisidir. Çoğu zaman insanların SEO hareketlerini takip ya da koordine etmek için yeteri kadar zamanları olmadığını duyuyoruz. Eğer hamlelerinizi takip etmez ve kaydını tutmazsanız; hangi hareketinizin işe yarayıp hangi hareketinizin etki etmediğini göremezsiniz.

Sitenizin hareketlerini takip etmek SEO çalışmalarınızı başarıya ya da başarısızlığa götüren hamlelerden birisidir. Çalışma şekliniz ya da çalıştığınız ekipler ister serbest zamanlı çalışanlar ya da kendi bünyenizdeki çalışanlarınız ya da isterseniz hizmet aldığınız bir ajans olsun. SEO planlama ve takip gerektiren bir süreçtir.
 

 Yayına girmeden değişiklikleri test edin!


“Ne yanlış gidebilir ki? Sadece bir etiketi değiştirdik!” Varsayım için ne dediklerini bilmiyorsun değil mi?

İçerik ve link yapısından teknik düzenlemelere kadar, SEO stratejinizi belirlerken yapacağınız tüm değişiklikleri öncelikle kapalı bir ortamda test etmeniz hayati önem taşır. Bu durum SEO çalışmalarınızı olumsuz etkileyecek ve sonradan telafi edilmesi zorlaşacak olan hataların önüne geçer.

Kapalı test ortamlarının var olmasının sebebi budur. Böylece yapacağınız değişiklik ve düzenlemeleri öncelikle bu ortamlarda test edip değerlendirip hayata geçirebilirsiniz. Mevcut hataların da SEO sürecinizi olumsuz etkilemeden önüne geçmiş olursunuz.
 

 Her ay kazandığımız yeni linkleri kontrol edin!


“Çok az bağlantımız var! Rakiplerimizle mücadele edebilmek ve onların önüne geçmek için çok daha fazla sayıda link sahibi olmalıyız!” Konu bağlantılara geldiği zaman sadece sayıları değil; referansları, mevkileri ve güvenilirlikleri de çok büyük önem taşır.

Bazı site sahipleri hala sadece sitelerine çok sayıda link sağlayarak ve bu linklerin nereden geldiğine ve kalitesine önem vermeden geri dönüşü ve trafiği artıracağını düşünüyor. Link sayınız kadar hatta belki de daha çok önemli olan ise link yapınız, link kaynağının güvenilir olup olmaması, referansları da SEO için yapılan bağlantı çalışmalarında büyük rol oynar.
 

 Mobil cihaz SEO çalışmalarını es geçmeyin!


“Multi-Cihaz ya da mobil SEO diye bir şey yoktur. Mobil cihazlar ve tarayıcılar da bilgisayarlara erişiyor. Onlar için ayrı bir optimizasyon çalışmasına gerek yok!” Çünkü hedef kitlenizin her cihaz üzerindeki davranışı ve hareketleri aynı değil mi? Elbette ki değil!

Mobil aramalar sonunda patlama yarattı ve Google en sonunda akıllı telefonlar için optimize edilmiş web siteleri rehberini yayımladı ve akıllı telefonlardaki sıralamaların güncelleneceğini duyurdu.

Farklı cihazlar için de optimize edilmiş bir web sitesine başka hangi nedenden dolayı ihtiyaç duyabiliriz ki? Eğer hala multi-cihaz web sitesi üzerinde SEO çalışmalarına başlamadıysanız ne duruyorsunuz?
 

 Çok az sayıda yabancı ziyaretçiniz olsa bile uluslararası versiyona geçin!


Uluslararası SEO, zaten bir süredir yurt dışından girişi olan web siteleri için çok önemlidir. Özellikle de yurt dışından giren ziyaretçilerin hedef kitle olarak görülmedikleri halde giriş yaptıkları siteler için çok dilli bir yapıya sahip olmalarının çok büyük bir değeri vardır.
Uluslararası bir siteyi yönetmek, yabancı dilde hizmeti ve desteği sürdürmek çok zor bir iş olsa da üstesinden gelindiği taktirde yapacağı geri dönüş çok daha fazla olacaktır.
 

 Aramadaki rakiplerinizi takip edin!


“SEO benim hedeflediğim bir çalışma. Neden diğer sitelerin çalışmalarına ve stratejilerine bakayım ki?” Çünkü rakiplerinize karşı üstün gelebilecek bir strateji geliştirebilmek için onların durumunu, güçlü ve zayıf noktalarını bilmelisiniz.
Rakiplerin araştırılması ve analizi sadece başlangıçta yapılacak bir çalışma değil, SEO çalışması boyunca geliştirilecek bir süreçtir.

Siz SEO çalışmalarınızı geliştirirken rakiplerinizin de boş durmadığını unutmamalısınız ve evet bir gözünüz onların üzerinde olmalı ki sizden hızlı ve önde mi gidiyorlar ya da nasıl gidiyorlar gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Bu konuda elbette ziyaretçilerinizden bilgi toplayabileceğiniz gibi kendiniz de araştırma halinde olmalısınız. Online rakipleriniz, offline olanlardan çok daha farklı çalışmalar gerektirir; çünkü bu ortamda haber siteleri, bloglar ve belki de rakibinizin henüz farkında olmadığı yurt dışı müşterileri mevcut.
 

 SEO stratejilerinizde büyük markaları örnek almayın!


“Onlar  sektörün liderleri! Öyle ise sitelerinde yaptıkları her şey doğrudur!” HAYIR! Büyük markaların popülerliğinin otoritelerini olumlu etkilediğini ve sizin henüz bir otoriteniz olmadığınız unutmayın – ki otorite pek çok şeyi değiştiriyor.

Büyük markaların siteleri genellikle sadece link konusunda değil, kimi zaman kullanıcı deneyimleri ya da bir çaylağın yapacağı sosyal medya yönetimi hataları ile sorun yaşarlar. Hatta kimi siteleri optimize edilmiş bile değildir.

Gerçek şu ki; bu büyük markalar sorun yaşadıkları anda tekrar ayağa kalkabiliyorlar ki genellikle SEO talebinde bulunanlar şunu sorar: “Nasıl oluyor da bu site bu noktaya gelebiliyor hem de bunu yapmadan? Bana yapmam gerektiğini söyledin oysa ki!”
Cevap yine aynı: Onlar çok büyük markalar. Onların zaten arama sıralaması üzerinde bir otoriteleri var; üstelik sadece online değil, offline olarak. En iyi ve en yeni web yapılarını kullanmıyor olsalar da çok uzun süredir web siteleri açık durumda (belki de internetin icadından beri) Link popülerlikleri var ve bu onlara çok hızlı sıra atlatıyor.

Bu durum da haliyle küçük ya da orta işletmeler için işleyen bir durum değil. Bu yüzden her sayfanız mümkün olan en iyi şekilde arama motoruna optimize edilmiş olmalı. Yoksa online ortamda başarıya ulaşmanız çok daha uzun sürer.
 

 SEO Başarısını Yakalamaya Hazır mısınız?


SEO çalışmalarında başarı garanti edilemez; ama aşağıdaki adımları takip ederseniz şansınız büyük ölçüde artacaktır.
 1. Hedeflerinizi ve temel performans göstergelerinizi en baştan belirleyin.
 2. Derin bir anahtar kelime araştırması yapın.
 3. Teknik olarak da optimize edilmiş bir site oluşturun.
 4. Tüm SEO hareketlerinizi takip ve kayıt edin.
 5. Hayata geçirmeden önce tüm değişiklikleri ve geliştirmeleri kapalı bir ortamda test edin ve değerlendirin.
 6. Sadece link sayısına değil; aynı zamanda linklerin değerini de baz alan bir çalışma yürütün.
 7. Sitenizi diğer cihazlar için de optimize edin.
 8. Uluslararası ziyaretlerinizi ve SEO’nuzu göz önünde bulundurarak sitenizin uluslararası ya da yabancı bir versiyonunu oluşturun.
 9. Rakiplerinizin çalışmalarını ve yürüttükleri aşamaları takip edin.
 10. SEO tavsiye mekanizmalarını sitenize kurun ve devasa markaların online ortamdaki izinden gitmeyin.

  Daha önce yazdığımız SEO makalalerine buradan ulaşabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0