• Anasayfa
  • SEO
  • SEO İçin Kullanabileceğiniz Uyarı Araçları

SEO İçin Kullanabileceğiniz Uyarı Araçları

0
0
0
0
0
Sitenizin ne durumda olduğunu, sitenize yönlenen bağlantıları, siteniz ile ilgili arama sonuçlarını ve en çok aranan kelimeleri takip etmek; rakip olarak gördüğünüz sitelerin değişimlerini, sektörünüzde yapılan arama ve istekleri izlemek sizi ve internet sitenizi bir adım öne geçirecek veriler elde etmenizi sağlar. Üstelik bu uyarılar yardımı ile bu takip hiç de karışık değil.
Yeni bir SEO projesi başlıyor. Yeni hedefler, dönüşümler, test edilmesi gereken temel performans göstergeleri. Yeni site duyurulmalı, yeni rakipler araştırılmalı, içerik oluşturulmalı, teknik geliştirmeler planlanarak hayata geçirilmeli. Yeni müşteriler ya da pay sahiplerine gönderilecek yeni raporlar...

İzlenmesi ve organize edilmesi gereken çok fazla yeni iş var.

Peki! Bu kadar çok takip edilmesi gereken iç ve dış veri varken SEO işleyişi hakkında nasıl kolayca güncel verilere erişebilirsiniz?

SEO işleyiş uyarıcılarınızı ayarlamanın zamanı geldi! Süreç boyunca uyarılarınızın ve fırsatlarınızın nasıl otomatik, anlık ve ücretsiz olarak geldiğini kendiniz görün.
 

 Sitenizin uygunluğu


Siteniz kapandığı zaman haliyle sizi ziyarete gelen müşterilere de kapanmış olur ve dolayısıyla para kaybedersiniz. Bu yüzden sitenizin kapanması durumunda derhal haberdar olmalısınız.

Bu sorun bu derece önemli olduğundan elbette pek çok da farklı çözüm önerisi sunan sistem mevcut. Pingdom ve monitor us gibi platformlar bu konuda ücretsiz hizmet de sunuyor ve özellikle küçük çaplı siteler için sitenin kapanması durumunda gönderilen email uyarısı sistemi ile gayet kullanışlı oldukları söylenebilir.

Mail adresinize erişememe ihtimaline karşı da bu bağlantı ile Pingdom'dan gelen uyarınızı SMS olarak da alabilmeniz mümkün.


 

 Organik arama trafik hareketleri


Google Analytics üzerinden yapacağınız özelleştirmeler ile organik aramalarınızı, en üst sırada yer aldığınız kategorileri, en önemli ürün sayfanızı, mobil, uluslararası trafik ve dönüşümlerinizin artış ve düşüş oranlarını izleyebilirsiniz.

Analytics ayarlarınızı size gelişmeleri mail atacak şekilde düzenleyebilirsiniz.  Kişiselleştirdiğiniz ayarlarınız doğrultusunda gelen bu mailleri SMS olarak almak için ise Gmail üzerinden bir etiket oluşturup filtrenize Google Analytics uyarılarını eklemeniz gerekiyor.


 

 Yeni markalar ve alakalı anahtar kelimeler


SEO sürecinde kendi markanız ve rakipleriniz ile ilgili en önemli anahtar kelimeleri, online itibarınızı kontrol etmek ve link yapınızı iyileştirmek için Talk Walker ya da Mention platformlarını takip edebilirsiniz. Bu ağların takibini de mail yolu ile üye olarak ya da RSS besleme yoluyla sağlayabilirsiniz.

Eğer Talk Walker ayarlarınızı email uyarısı almak üzerine yaptıysanız bu bağlatı aracılığıyla SMS uyarısı da alabilirsiniz.

 

 Sitenize ve rakiplerinize verilen yeni bağlantılar


Sizin sitenize verilen ve rakiplerinizin kullandığı en önemli ve verimli bağlantılar hangileri?

Belli bir domaine bağlı sorgular için email uyarısı oluşturabileceğiniz "rd" operatörü Moz Fresh Web Explorer ile sizin siteniz ve rakiplerinize gelen dış bağlantıları takip edip karşılaştırma yapabilirsiniz. Gmail üzerinden "Moz Uyarısı" şeklinde oluşturabileceğiniz bir etiket yardımı ile uyarılarınızı bu bağlantı yolu ile SMS olarak da almanız mümkün.

Benzer bir uygulama olan LinkRisk de bu takip için kullanılabilir. Bu uygulama ile Google Webmasters Tool, Majestic SEO, Ahrefs verilerini ve yeni oluşturulan linkleri takip edebilirsiniz.


 

 Sitenizde ve rakiplerinizde olan değişiklikler


Kendi sitenizdeki ya da rakiplerinizi sitelerindeki değişiklikleri takip etmek için Versionista ya da Femtoo kullanabilir, ürün ya da hizmet ücretlerindeki değişikliklerden, başlık ya da açıklamalardan, bağlantı ya da HTML parçalardan haberdar olabilirsiniz. Bu hizmetler size dilediğiniz sayfadaki değişiklikleri mail yolu ile haber verecek şekilde ayarlanabilir.

Ayrıca Gmail üzerinden oluşturacağınız "Versionista Güncelleme Uyarısı" etiketi ile bu bağlantıyı kullanarak maillerinizi SMS uyarısına da dönüştürebilirsiniz.


 

 Sektörün trendleri, aramalar ve talepler


Ülkedeki ve sektördeki en popüler aramalar hangileri? Online mecra ve söz sahipleri tarafından en çok yapılan sorgular ve talepler neler? Google Hot Trends, Topsy ya da HARO kullanarak bu verileri de düzenli bir şekilde takip etmeniz mümkün.
  • Google Hot Trendsi kullandığınız RSS okuyucu ile kolayca takibini yapabileceğiniz bir RSS besleme listesi oluşturmanıza olanak veriyor. Farklı ülkeler için farklı dil seçenekleri ile oldukça kullanışlı olan bu uygulama ile bir filtre doğrultusunda, uyarılarınızı SMS olarak almanız mümkün.
  • Topsy ile arama sorgularına yönelik mail uyarıları almanız ve bu uyarıları SMS olarak yönlendirmeniz mümkün.
  • HARO'dan alacağınız tüm mailler sizin istediğiniz doğrultuda ve içerikte olmayabilir. Bunun önüne geçebilmek için bir "mutlaka oku (must read)" etiketi oluşturmanız gerekiyor. Böylece sadece sizin sorgularınızı ilgilendire ve kaçırmak istemeyeceğiniz verileri elde etmiş oluyorsunuz.

 

 Webmaster Tools site sorunları


Son olarak da sitenizi Google Webmaster Tools'a kayıt ettikten sonra seçenekler menüsünden ayarlayabileceğiniz mail uyarıları ile sitenizin durumu ve bağlantı hataları ve sorunlar ile ilgili takip geçekleştirebilirsiniz.

Kimi zaman sitenizin kaydı için girmiş olduğunuz adres sıklıkla kullandığınız bir mail adresi olmayabilir ve uyarıları kaçırabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için de mail ayarlarınızı yapabilir ya da hiçbir uyarıyı kaçırmamak için bu bağlantıyı kullanarak Google webmaster Tools uyarılarını SMS yolu ile alabilirsiniz.

Daha önceki SEO ile ilgili yazımızda 21 Seo uzmanından 21 seo önerisini yazmıştık. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0