• Anasayfa
  • SEO
  • Google'dan Mobil Uyumluluk Hatırlatması

Google'dan Mobil Uyumluluk Hatırlatması

0
0
0
0
0
Arama motoru devi, tabletler ve mobil cihazlar için "Mobil Uyumlu" olmayan web site yöneticilerine hatırlatma bildirimleri gönderiyor.

Brno, 5 Şubat 2015. SEO(Arama motoru optimizasyonu) konusunda uzman medya ve blog yazarları tarafından geçtiğimiz yılın kasım ayı ortalarından bu yana web sayfalarının mobil cihazlar için uyumlu olup olmadığını değerlendiren bir Google aracı hakkında konuşuldu. Henüz bir adım atılmamasına rağmen yaşanan tüm gelişmeler, uzmanların gayet mantıklı olan öngörüsünü pekiştirdi: Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir tarama deneyimi sunan web siteleri, bu cihazlardan gelen aramalar için Google sonuçlarında daha iyi bir konuma sahip olacaktır.

Her şey Google Webmaster Central blogunun ekibi olan Ryoichi Imaizumi ve Doantam Phan'ın "Kullanıcılara mobil uyumlu siteleri bulmada yardım" makalesini yayımlaması ile gelişme gösterdi. Arama sonuçlarında yer alacak sitelerin mobil cihaz için kullanılabilirlik şartlarını karşılaması halinde site bağlantısı altında "mobil uyumlu" ibaresinin belireceğini belirttiler.19 ocakta, SEO üzerinde uzman olan Amerikan Search Engine Land medyası Google'ın mobil cihazlar ile "uyumlu" olmayan tüm web site yöneticilerine toplu bildirimler gönderdiğini rapor etti. Bu bildirimler kullanıcıların Web Yöneticisi Araçları ve e-postaları üzerinden gönderilmekte. Aynı şekilde mobil cihazlar için uyumlu olmayan sitelerin arama sonuçlarındaki pozisyonlarında sorun yaşayacağını da ekledi. Uzmanlar tarafından çok yakında arama motoru algoritmasında bir değişim olacağı anlaşıldı. Bu demek oluyor ki; yalnızca site bağlantılarının altında "mobil uyumlu" etiketi görüntülenmekle kalmayacak, ayrıca arama sonuçlarında daha iyi sıralamaya ulaşılacak.

Gönderilen bildirimlerden kısa bir alıntı:

 “Goole sistemleri, sitenizden X sayfayı test etti ve bu sayfaların % 100 kadarında mobil kullanımla ilgili önemli hatalar olduğunu belirledi. BuX sayfada yer alan hatalar, mobil kullanıcıların web siteniz deneyimini ciddi düzeyde etkilemektedir. Bu sayfalar, Google Arama tarafından mobil uyumlu olarak görülmeyecek ve bu nedenle akıllı telefon kullanıcılarının aramalarında sıralamaları buna göre belirlenecek ve görüntülenecektir.

Search Engine Journal editörü Barry Schwartz'a göre, mobil cihazlarda sitelerin "mobil uyumlu "olup olmadığını analiz etmek için başlatılan araç, şu an yoğun olarak gönderilen bildirim gerçeği gibi "Google tarafından mobil cihazlar için başlatılacak yeni algoritmanın açık bir işaretidir."

Google’ın hatalı web sayfaları için yaptığı tavsiyeler analiz edildiğinde, bunun tuhaf bir gelişme değil aksine oldukça mantıklı bir adım olduğu görünmekte. Günümüzde dünyada çapında çok sayıda internet kullanıcısı, web sitelerini mobil cihazlarından ziyaret ediyor. Rakamlar ise her yıl kaydedilen artışın azımsanmayacak bir büyüme olduğunun göstergesi. Consumerbarometer sitesindeki verilere göre sadece Türkiye'de 2012 yılında %14 olan akıllı telefon kullanımı 2014 yılı istatistiklerine göre %39’lara yükselmiştir. Bu da mobil cihazların internet kullanımındaki potansiyelin açık bir göstergesi.

Öte yandan, Google uzun zamandır telefon ve tabletlerden yapılan ziyaretlerde kullanıcı deneyimlerini geliştirmek için tavsiyeler sunuyor. Mobil cihazlar ile yapılan arama sonuçlarında sitelerin cezalandırılmasını önlemek için Google ve sektörün uzmanları tarafından verilen temel öneriler ise: 

  • Çoğu mobil cihazda yüklü olmayan Flash gibi yazılımlardan kaçınılmalı.
  • Uygun büyüklükte metin kullanılmalı, okumak için yakınlaştırmaya ihtiyaç duyulmamalı.
  • İçeriğin görüntülenmesinde sayfayı yatay ya da yakılaştırma yaparak kullanmak zorunda kalınmamalı.
  • Sayfada içeriğine yerleştirilen bağlantılar/körüler yanlışlıkla istenmeyen sayfaya gitmeyi önlemek için yeterince ayrı konumlandırılmalı.
  • Menüler gibi sitede bulunan tüm butonlar da aralarındaki mesafe ile ilgili aynı öneriye uymalı.
  • Otomatik olarak her ekranın çözünürlüğüne adapte olabilen ve mobil cihazlarla uyumlu bir gezinti sunan duyarlı görsel tasarımlar kullanılmalı. 


Profesyonel web sitesi oluşturmak için herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan herkesin yararlanabileceği çevrimiçi bir platform olan Webnode’un CEO’su Vít Vrba’nın muhtemel güncelleme hakkında ki yorumu: “Kesinlikle mobil cihazlardan yapılan aramaların algoritmasında bir değişiklik bekleniyor. Google, kullanıcıları için arama yapılan her cihaz ile mükemmel bir gezinti deneyimi sağlamada ve alakalı sonuçaları elde etmede en iyi sonuçları vermek istiyor. Webnode olarak sunduğumuz, her cihaz için duyarlı (responsive) olan şablonlarımızdaki tutarlı organik trafik artışı bunu gösteren en büyük ipicudur. 2014 yılında % 7’lik bir artış kaydeden ziyaretlerin yarıdan fazlası Google’dan gelmektedir. 2013 yılında bilgisayardan yapılan ziyaretler ele alındığında 2014’te %19’luk bir gerileme gözlemlenirken, akıllı telefonlardan gelen ziyaretler ise 2014 yılında %7’lik bir artış gösterdi. 2013 yılında çok az olan tablet trafiğimiz ise 2014’te %2’lik bir dilime ulaştı. 

Webnode nedir?

Webnode herkesin kendi web sitesini, blogunu veya e-mağazasını herhangi bir uzmanlığa gerek duymadan kurmasına Türkçe dilinde de olanak sağlayan bir çevrimiçi araçtır. Freemium iş modeline sahip olan hizmet ile ücretsiz bir web sitesi oluşturabilir, ayrıca ihtiyaca uygun bir Premium paket satın alarak, paketlerin sunduğu avantajlardan yararlanılabilir. Bugün platform 45 ülkede 18 milyonu aşkın kullanıcıya 25 farklı dilde hizmet vermektedir.

Mehmet Koru  / Webnode
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0