• Anasayfa
  • SEO
  • Sıralamanızı Etkileyecek 21 SEO Önerisi

Sıralamanızı Etkileyecek 21 SEO Önerisi

0
0
0
0
0
SEO (arama motoru optimizasyonu) pek çok yönden bir maraton koşusu gibidir. Sonuçlarını görebilmeniz için uzun süre boyunca yüksek efor sarfetmenizi ve düzenli çalışmanızı gerektirir. Ancak elbette bazı ufak numaralar sayesinde SEO bakımından tek gecede değişim sağlamanız mümkün.
SEO (arama motoru optimizasyonu) pek çok yönden bir maraton koşusu gibidir. Sonuçlarını görebilmeniz için uzun süre boyunca yüksek efor sarfetmeniz ve düzenli çalışmanızı gerektirir. Ancak elbette bazı ufak numaralar sayesinde SEO bakımından biraz hızlıca değişim sağlamanız mümkün.

İşte sektörün önde gelen SEO uzmanlarından küçük ve orta ölçekli internet sitelerinin arama motoru sonuçlarını değiştirecek öneriler:
 

 Düşük kalite linklere hayır deyin


Steve Webb - Düşük kalite link kullanmaktan kaçının. Makale pazarlama sitelerinden ve düşük kalite bağlantılardan uzak durun ve editoryal olarak uygun bulunan ve içerik ile ilişkili, yüksek kalite linkleri tercih edin.

 

 İş partnerlerinizden ilişkili link sağlayın


Joel Chudleigh -  İşiniz ile ilgili tüm kontaktlarınızdan (tedarikçileriniz, bayileriniz, ilişkili kuruluşlar vb.) eğer sizin işiniz ile ilgili mantıklı bir bağlantı kurabiliyorsanız link alın. Örneğin eğer bir Ford otomobil bayisi iseniz, tüm "Ford Sahipleri (Ford Owners)" kulüplerinden size link vermelerini isteyin.
 

 Site hızınızı artırın


Rhys Wyne - SEO'da kazanımın en hızlı yolu sayfa SEO'sudur. Zengin içerikli yayınlar için Content Delivery Network gibi sistemler site indekslenme hızını artırmanın ucuz yollarından birisidir.

Hız konusunda yapılan ayarlamalar sitenin sıralamasını da etkileyen faktörler arasında olduğundan hızlı indekslenen bir site, rakiplerinin önüne geçen bir sitedir. WordPress gibi yapıların bu ayarlama için kendi eklentileri mevcut ve kullanılabilir.
 

 Sayfa başlıklarınızı ve meta bilgilerinizi denetleyin


Chris Yoko - mevcut siteniz ile yapılacak en basit çalışmalardan biri de sayfa başlıklarının ve meta tanımlamalarının sitenin içeriği ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmektir. Tabi ki sayfa içeriğinin de hedef kitle tarafından kullanılabilir olmasına özen gösterin.

 

 Küresel SEO'ya dikkat edin

Matthew Baron - Sitenizin çevrildiği dili konuşabilen bir yazar bulun. Yazarın da sadece yazıyı üretip Google Translate gibi çeviri yazılımları kullanmadığına emin olun. İnsanlar düzgün olmayan çeviri yazılarına önem vermez, onlara kendi dillerinde okuyacakları içerikleri sunun.
 

 Çizginin önünde olun


Craig Streaman - "Yasadışı icra konusunu ele aldığım ve ev sahiplerine yardım ettiğim bi projede, pek çok değerli ziyaretçimin "icrayı durdur (Stop foreclosure)" başlığı ile geldiğini gördüm. Yasalar sürekli değişiyor ve insanlar en güncel bilgiye erişip haklarını öğrenmek istiyordu. Ben de 2013 yılının sonlarına doğru 2014'te icrayı nasıl durdururuz diye bir yazı yazdım."

Bu yazı şu anda "2014'te icrayı durdurma (stop foreclosure in 2014)" ve pek çok benzer terim ile yapılan aramalarda birinci sırada.
 

 Google+ çorak bir verimsiz arazi değil


Lance Padgett - Çoğu insan Google+'ın verimsiz bir mecra olduğunu düşünmesinin aksine Google+'ı avantajlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Google+'ta paylaşılan içerikler daha hızlı indeksleniyor ve elbette birilerinin ağına dahil olmuş ve otomatik olarak yayılmış içerikler oluyor. Kim ne derse desin Google+ iyi bir networking aracı.
 

 Google'ı bir sosyal ağ gibi kullanın


Pam Aungst - Google Maps listeleri artık Google Plus Yerel İşletme Sayfaları'nda güncelleniyor ve işletmelerin harita sayfalarını da ayrı bir sosyal ağ olarak kullanımına olanak veriyor. Bu da konumu belirtilmemiş işletmelere göre harita sayfası olanların öne geçmesini sağlıyor.

 

 Olumlu yorum almaya çalışın


Tom Letts - Müşterilerinizin Yelp, Yellowpages, Angels List gibi platformlarda hakkınızda yorum yapmasını sağlayın.


 

 Arama kelimelerinizi kontrol edin


Romain Damery - Google Webmasters Tool aracılığıyla hangi anahtar kelimelerin daha fazla arama aldığını bulup ilgili sayfalarınızı bu anahtar kelimelerle tanımlayın, bu sayede daha fazla tıklanma ve yüksek bir sıralamanız olacak.

 

 Kopya içerik sorunlarını düzeltin


Aaron Dicks - Kimi zaman web sitenizin bir yerindeki içerik birden fazla yerde de görüntüleniyor olabilir. Bu durum arama motoru için kalite sorunlarından birisidir ve kopya içerik uyarısı olarak algılanır. Ayrıca bir yerden kopyalanarak alınmış olan içerik de yapılacak en büyük hatalardan birisidir. Web sitesi yöneticileri mümkün olan zamanlarında bu gibi sayfaları temizlemelidir.
 

 Yerel bilgilerinizi doğru verin


Ian St. Clair - İnternette yer alan işinizle ilgili, adres, web sitesi, telefon gibi bilgilerin aynı olduğuna emin olun.

Tüm listelere girin:
- İş ilan siteleri
- Yelp/foursquare gibi ağlar
- Google/Bing/Yahoo
- Bölgesel sektör toplulukları
 

 Kolay hedefleri atlamayın


John Leo Weber - Bağlı olduğunuz tüm sosyal ağlardan, gruplarınızdan ya da internetteki herhangi bir platformdan link almayı unutmayın. Bu bağlantılar hızlı ve kolay bir şekilde sağlanabilir.

 

 İçeriğinizi etkili şekilde ayırın


Oleg Korneitchouk -  Tüm içeriğinizin özgün ve ayrı olmasına özen gösterin. Pek çok işletme aynı hizmeti sunuyor ve hizmetlerini birisinin tanımından kopyalıyor. bu da kötü puan almalarına ya da hiç puan alamamalarına neden oluyor.

 

 Arama motorlarının sizin içeriğinizi gördüğünden emin olun


Rebecca Haden - Sitenizin sıralamasını artırmanın en etkili ve hızlı yollarından birisi de yeteri kadar ve arama motorunun okuyabildiği içeriğe sahip olmaktır. Çok güzel tasarıma sahip ama içinde metin olarak arama motorunun okuyabileceği içeriği olmayan bir site istediği noktaya gelemez. Örneğin arma motorlarının göremediği imajlar ya da Flash görüntüler arama motorları algılayamadığı için hakkınızda fikir yürütebildiği kaynaklar değildir.

Bir başka hata da bilgisayara ne yaptığınızı anlatma problemidir. Örneğin bir hukuk bürosunun web sitesinde aile, kriminal, miras gibi konular geçiyor; ama hiç avukat, hakim, savcı, dava gibi kavramlar yer almıyorsa arama motoru sizin tanımınızı yapmakta güçlük çeker. Bu yüzden 280 - 480 sözcük arasında ve bilgisayara anlattığınızı unutmadan yazacağınız bir yazı sizi arama motorunda üst sıralara çıkartacaktır.
 

 "Neredeyse yüksek" sayfaları bulun

Andy Crestodina - Google üzerinde yükseğe yakın sıralamalardaki sayfalarınızı bulun. Bunun için Analytics üzerinden SEO > Sorgular menüsünü kullanın ve ikinci sayfada çıktığınız arama sonuçlarınızı görüp bunların üzerine yoğunlaşın.

 

 içerik üretin

Scott Yates - Bir işletme sayfası için en büyük kazanç blog yazılarından gelebilir. Haftada bir güncellenen bir blog sayfası çok hızlı olmasa da SEO kazanımı için en etkili yollardan birisidir.


 

 Kategorileriniz olsun


Maggie Coffey -  Kategorilere yoğunlaşın. Yılın her çeyreğinde sıralamaya girmesi için beş kategori seçin ve bunu başarmak için blog, makale gibi yazılar üretin.


 

 Bağlantı metinlerinize dikkat edin


Adam Connell -  Aşırı optimize edilmiş bağlantı metinleri kullanmayın. Bu uyarı site içi bağlantılarınız için de kullanılabilir. Doğru link kullanmaya özen gösterin. Bağlantı adresi ve bağlantı metni arasındaki ilişki yüzünden sıralamasını yitiren çok fazla site örneği var.

 

 Ne durumda çalıştığınızı bilin


Ben Reckelhoff - Kötü URL sorununu engelleyin. 404 hatası veren ya da bir sayfaya yönlenemeyen tüm bağlantıları sitenin içinde geçerli bir sayfaya yönlendirmeye özen gösterin. Hatalı sayfalar ya da boş sayfalar sitenizin sıralaması için çok büyük olumsuz faktörlerdir.

 

 Başlık etiketinize bakın


Jason Brietstein -  Çok basit ama çoğu insanın özen göstermeden atladığı unsurlardadn birisi de title etiketleridir ki tahmin edemeyeceğiniz kadar çok sitenin anasayfasının titlesi  "anasayfa (home)" olduğuna inanamazsınız.

Arama motorlarının sizi tam anlamıyla indeksleyebilmesi için biraz daha yaratıcı ve açıklayıcı olmak zorundasınız.


 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0