Ücretsiz Seo Araçları

0
0
0
0
0
Ücretsiz Seo Araçları
SEO çalışmaları şu anda 1 yıl önce olduğundan ya da 6 ay önce olduğundan çok daha zor. Hatta 3 ay öncesinden bile daha zor. Bu kadar hızlı gelişen bir alanda da doğru çalışmayı yaparak internetteki görüntülenebilirliğinizi etkileyecek araçları inceledik.
SEO çalışmaları şu anda 1 yıl önce olduğundan ya da 6 ay önce olduğundan çok daha zor. Hatta 3 ay öncesinden bile daha zor. Bu kadar hızlı gelişen bir alanda da doğru çalışmayı yaparak internetteki görüntülenebilirliğinizi etkileyecek araçları inceledik.

SEO için kullanabileceğiniz uyarı araçları yazımızın aksine bu yazı, SEO’nuzu etkileyen semantik içerik, içerik dağıtımı ve SEO – Sosyal medya etkileşimi gibi SEO’nuzun en önemli  unsurlarının takibini rahatlıkla sağlayabileceğiniz araçlara yönelik bir yazıdır.

Yazılım güncellemeleri ve arama motorlarının geldiği son noktada bugün SEO odaklı işler sizin;
  • Yazar sıralamanızı (author rank) yükseltmeniz
  • Sitenizin arama motorlarına gönderdiği sosyal sinyaller
  • Semantik ağ ve semantik aramaya uygunluk
  • Doğru link yapısına sahip olmak
  • Doğru konuları vurgulamak için seçilmiş doğru anahtar kelimeler
Gibi konularda yoğun şekilde çalışmanızı gerektiriyor.
 

 Yazar sıralamanızı takip edebileceğiniz araçlar


Google ve diğer arama motorları spam içerik ve mesaj konusunu tamamen kontrol altında tutarak buna engel olmaya çalışıyorlar. Tabi ki bu girişim de siz ve sizin gibi iyi bir online itibar peşinde olan yazarlar için iyi bir hamle.
Pek çok blog sayfasında da bulabileceğiniz bir bilgi olarak yazar sıralamanız, iyi sitelerde iyi yazılar yazmanızla alakalı. Bu aslında doğru bir hamle olacak yazar sıralamanız için; ancak hepsi bu değil. Yazar sıralamanız bir yandan da sizin +1’lerinize ve içeriğinizin paylaşılmasına, Google + üzerindeki çevrenize ve Google dışı ortamlardaki sayfa sıralamanız ile aldığınız yorum ve otoritenize de bağlı.

Gördüğünüz gibi yazar sıralamanız direkt olarak Google + ile de bağlantılı. Google’ın henüz yazar sıralamasını ya da yetkinliğini site sıralamalarında hesaba katıp katmadığı bilinmese de pek çok site şimdiden bunun üzerinde çalışıp hazırlanmaya başladı.

Bu değişkenlerin de hepsini hesaba katarak size bir yazar itibarı sonucu çıkartan en geniş kapsamlı ve isabetli hesap yapan araç ise “Virante author rank tool”. Bu araç henüz beta aşamasında olmasına rağmen, sizin Google Authorship’i nasıl kullandığınız, yazdığınız web sitelerinin çeşitliliği, yazdığınız web sitelerinin link değeri, yazılarınızın hacmi ve yazılarınızın link değeri gibi değişkenleri hesaba katarak son derece etkili bir sıralama çıkartıyor.
 

 Sosyal medya analiz araçları


Sitenizdeki içeriğin kaliteli ve sevilen unsurlar barındırdığını anlayabilmesi için sosyal işaretler arama motorları üçün çok önemli sinyallerdir. Hatta bu sosyal izlerin bugün neredeyse geleneksel hesaplamadaki unsurlardan biri olan “site içi bağlantıların sayısı” kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu kadar önemli olan bir değişkenin takibini yapmak için de bir miktar parayı gözden çıkartmanız gerekebilir; şu an çoğu sosyal takip aracı ücretli.

Google Analytics hizmetinin sosyal medya sekmesi gayet kullanışlı ve bu işi için bir bütçe ayırmak istemeyenler için ücretsiz bir seçenek olarak duruyor. Ayrıca Moz Pro’nun Social Analytics aracı da gayet iş görür nitelikte.

Hootsuite isimli araç da bu konudaki favoriler arasında, hem size daha geniş bir çalışma çerçevesi sunuyor sunduğu farklı hizmetler ile hem de Brandwatch ile olan ortaklığı daha derin bir analiz sonucu sağlıyor.

Bunlar dışında Sprout Social ve Social Report araçları da sosyal medya takibiniz için kullanabileceğiniz araçlar arasında.
 

 XML site haritası oluşturucular


Zaman ve fazlaca efor sarf edip harika bir içerik oluşturdunuz. Şimdi sıra geldi arama motorunun bu yazıyı sitenizde bularak indekslemesine. Şema ve yapısal verileri webin geleceği olarak gören arama motorlarının sitenizdeki tüm içeriği xml bir site haritası ile indekslemesi gerekir. Google Webmasters da bunu önemli bir özellik olarak vurguluyor ve içeriğinizi anında indeksleyebilmeniz için bir sistem sunuyor.

Çoğu site haritası oluşturucu ücretli; ama korkmayın düşük meblağlara alabiliyorsunuz. Xml-sitemaps bu konuda ücretsiz sahip olabileceğiniz bir sistem. Sitemap writer pro da son derece iyi ve sadece 25 Dolar karşılığında alabileceğiniz bir araç.
 

 Link inşa araçları


Geleneksel iç bağlantılar, site içeriğinizi ilişkilendirebilmesi için arama motorlarının ihtiyaç duyduğu ve önemsediği unsurlardan birisi. Çoğu insan link inşasının eski öneminin kalmadığını düşünse de aslında bu konuda söylemek istedikleri şey, spam benzeri satın alınmış düşük kaliteli bağlantıların link yapılarının geçersiz olduğu ve bunların sitenize zarar verdiğidir. Yüksek değerdeki bağlantı kaynakları ise hala geçerliliğini sürdürüyor.

Moz’un Open Site Explorer aracı sizin domaininizi girerek backlinklerinizi ücretsiz olarak görüntülemenize imkan veriyor. Bağlantı çapa metinleri, sayfa otoritesi ve domain otoritesi gibi detaylı bilgileri ise sadece ilk 5 backlink için gösteriyor. Ücretsiz kullanıcıların günlük rapor hakkı ise 3 ile sınırlandırılmış.
 

 Anahtar kelime araçları


Evet, eski usul anahtar kelime yığınları öldü! Hummingbird doğal dil sorguları, alakalı ve birbirini çağrıştıran dizileri arıyor. Geleceğin anahtar kelime araçları da sizin yazınızdaki bu ilişkileri bulup yazınızın içeriğine uygun anahtar kelime listeleri oluşturulabilmeli.

Google’ın Keyword Planner’ı ve Inbound Writer bu alandaki başarılı araçlar arasında. Her ikisi de içeriğinizdeki anahtar kelimeleri ve odak kavramları listeleyen güzel araçlar. Hit-tail aracı ise ücretli; ancak uzun aramalar için çok elverişli bir araç.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0