• Anasayfa
  • Sinema ve Dizi
  • 14 Şubat Özel: Romantik Filmlere Taş Çıkartacak Aşklar Barındıran 10 Bilim Kurgu!

14 Şubat Özel: Romantik Filmlere Taş Çıkartacak Aşklar Barındıran 10 Bilim Kurgu!

0
0
0
0
0
Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü... Hem teknolojisever hem aşık olunmaz değil! "Romantik de olabilirim, yeter ki içinde benlik bir şeyler olsun" diyorsan, bu liste çok işine yarayabilir...
 
14 Şubat’ta kimin sevgilisi vardır kimin yoktur, kim Webtekno’ya girer içerik okur, kim sevgilisiyle romantik bir film izler bunu bilemeyiz. Bildiğimiz tek şey, aşkın da romantizmin de teknolojiyle bir şekilde ilişkili olduğudur. Belki de, sevdiğinize gerçek bir çiçekten önce “kalp gözlü emoji” gönderdiniz, kim bilir? :)

Aşka dair neredeyse her şeyin listesinin yapıldığı bu günde, biz de özel bir “sevgililer günü listesi” hazırlayalım istedik. Çok düşündük ve uğraştık çünkü listemiz hem teknoloji tutukunlarını, hem de aşkla yanıp tutuşanları mutlu etmeli ve bir araya getirmeliydi. Biz de öyle bir liste yaptık ve içinde sağlam aşklar barındıran 10 bilim kurgu yapımını sizler için bir araya getirdik. 

Aşksa aşk, teknolojiyse teknoloji! İşte en iddialı romantik filmlerine taş çıkartacak aşklar barındıran bilim kurgu filmleri ve serileri…
 

 Farscape

1999 - 2003 yılları arasında 4 sezon yayınlanan bilimkurgu serisi Farscape, “romantik bir şeyler izleyelim aşşkımmmm” diye tutturan sevgili ile “Şöyle kral bir bilim kurgu izlesek nasıl olur” diyen sevgiliyi aynı kanepede buluşturacak türden bir yapım.

Farscape dizisi, solucan deliklerinden yıldızlararası yolculuğa kadar birçok bilimkurgu meraklısının hayran kalacağı konular barındırırken, bir yönüyle de büyük bir aşka ev sahipliği yapıyor. Kendi üretimi Farscape-I modülü ile uzaya açılan ve kendini bambaşka bir yıldızda bulan astronot John Cricton’un, bu gezegende tanıştığı Sabecan ırkına mensup savaş pilotu Aery Sun arasındaki aşkı konu alan film, romantik yapımları aratmayacak duygu yoğunluğuyla listemize en ön sıralardan girmeyi başarıyor. En iyisi siz sevgiliyi ikna edin ve bu film huzur içinde izlensin…
 

 Her

Yalnız bir adam, bir bilgisayar ve yapay zekaya sahip bir işletim sistemi… Sizce büyük bir aşk için eksik olan ne var? OS-1'in sesli kişisel asistanı Samanta ile Theodore Twombly’ın arasında gelişen ilişkiye bakılırsa hiçbir eksik yok. Yapay zeka çağına yönelik etkileyici örneklerden birini sunan 2013 yapımı Her filminde ilginç bir teknolojik aşk öyküsünü bulabilirsiniz. “Olmaz kanka, bilgisayar yazılımına aşık olunur mu?” diyenleri baştan temkinli olmaları konusunda uyaralım. Bu arada (belki sizi ikna yolunda bir etkisi olur) yapay zeka Samantha’yı Scarlett Johansson seslendiriyor.

 

 The Matrix

90’lı yılların sonuna damgasını vuran Matrix efsanesi, felsefi göndermelerle dolu öyküsü ve “slow-mo” gibi yaratıcı sinema teknikleriyle sinema tarihine geçen yapımlardan birisi oldu. Matrix’i kült hale getiren öğelerin içinde iyi yedirilmiş bilim kurgu - aksiyon dengesinden oyunculuğa, kostüm tasarımlarından film müziklerine birçok faktörün etkisi olduğu söylenebilir. Üçleme boyunca sürüp giden ve Kahin’in ilk filmde müjdelediği Neo - Trinity aşkı da bilim kurgu ve aksiyon türü içinde romantizmi izleyicilere yaşatmayı başardı. Seriyi henüz izlemeyenlerdenseniz, hiç vakit kaybetmeden mavi hapı seçin…
 

 Avatar


James Cameron imzalı Avatar, ilginç ama güçlü bir aşk öyküsünü içeriyor. Doymak bilmeyen insanoğlunun Pandora gezegenini işgalini ve gezegen halklarının işgale direnişini konu alan filmde asker Jake Sully, Navi ırkının kadın savaşçısı Neytiri ile tanışıyor. Kavga ile başlayan bu ilişkinden doğan güçlü duyguların ulaşacağı noktayı ise filmi izlemeyenlere “spoiler” vermemek adına paylaşmıyoruz. Avatar filmi hem aksiyon, hem bilimkurgu hem de romantizm arayanlar için ideal bir seçim.

 

 Lost


Amerikan ABC kanalında 2004 - 2010 yılları arasında yayınlanan ve özellikle ilk sezonlarında izleyicilerin aklını allak bullak eden sorular ile büyük ilgi toplayan Lost, bilimkurgu ve macera öğelerini fazlasıyla barındıran başarılı bir yapım. Bir uçak kazası sonucu adaya düşen ve kurtarılmayı bekleyen yolcuların adada mahsur kalması ve başlarına gelen esrarengiz olayları konu alan TV serisinde aşk teması da oldukça önemli yer tutuyor. Lost denildiğinde Jack - Kate aşkı, David Desmond Hume - Penny Wildmore aşkı, Sawyer - Juliet aşkı ilk akla gelenler arasında…

 

 Star Wars


Serinin son filmi “Güç Uyanıyor” ile gündemdeki yerini koruyan Star Wars’u bu listeye almamak haksızlık olurdu. Tarihsel sıraya göre filmin ilk üçlemesi olarak anılan Star Wars IV - Yeni Bir Umut, Star Wars V - İmparatorun Dönüşü ve Star Wars VI - Jedi’ın Dönüşü filmleri boyunca süren Han Solo - Prenses Leia aşkı, “büyük aşklar kavga ile başlar” önermesini doğrulayan bir başka ilişki.

İlk filmde tanıştığımız pilot Han Solo, prenses Leia’yı Vader’ın elinden kurtarma operasyonuna sadece para kazanma amacıyla destek vererek gemisine Luke Skywalker ve Obi-Wan Kenobi’yi alır. Ekip prensesi kurtarır ve Han Solo ile Prenses Leia’nın aşkının tohumları ilk filmin sonlarında atılmaya başlar. Han Solo’nun ukala ve alaycı kişiliğine prensesin verdiği tepkiler, yaklaşan akşın en büyük habercisidir ve ikinci filmde her şey bambaşka olacaktır. Star Wars efsanesinin ilk üçlemesi macera, bilim kurgu ve aşk arayanlar için tarihsel değeri olan bir yapım.

 

 Blade Runner


Tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmleri arasında her daim zirvede olan Blade Runner’da tuhaf ve gizemli bir aşk hikayesi yer alıyor. Birçok açıdan kült olarak anılan filmde,  sorun çıkartan ve düzeni bozan “replicant”ları (insan kopyaları) öldürmekle görevli Rick Deckard ile “replicant” olduğunu kabul etmeyen Rachael’ın aşkına tanık oluyoruz. Rachael gelişmiş bir “replicant”tır ve anılara sahip olması onu benzerlerinden farklı kılar. “Replicant” olduğunu kabul etmemektedir ancak Decard onun bir “replicant” olduğunu anlar. Öldürülmesi gereken Rachael için Decard’ın yorumu ise unutulmazdır; “İnsandan daha insan…”

 

 Fringe


Lost’un yönetmeni J.J Abrams tarafından yapımcılığı üstlenen dizinin konusunu, açıklanamayan gizemli olayları henüz gün yüzüne çıkmamış bilimsel yöntemlerden faydalanarak çözmeye çalışan FBI’ya bağlı Fringe ekibinin maceraları oluşturuyor. Fringe ekibinin çatlak profesörü Walter Bishop ve üstün zekalı oğlu Peter Bishop’un araştırmalarına ekibin diğer üyesi özel ajan Oliva Dunham destek oluyor. Heyecan ve macera dozu yüksek TV serisine, Olive ve Peter arasında doğan aşk romantizm katıyor. Fringe dizisi, bilim kurgu sevmeyen sevgiliyi izlemeye ikna edebilecek yapımlar arasında.

 

 The Hunger Games


Etkileyici roman serisinden uyarlanan The Hunger Games serisinde taktiksel amaçlarla başlayan ancak zamanla gerçeğe dönen bir aşka tanıklık ediyoruz. Hayatta kalma mücadelesinde, Katniss Everdeen’in yalnızca tek bir kişinin sağ çıkacağı savaştan rakibi Peeta Mellark’a yakınlaşması Açlık Oyunları’nın o güne kadar ki kurallarının yeniden şekillenmesini sağlar. İkili oyunlardan sağ olarak ayrılır. Zamanla Everdeen’in Mellark’a karşı hisleri gerçeğe dönüşür ve serinin devam filmlerine büyük aşk damgasını vurur. Romantik yönü de ağır basan bol aksiyonlu bir film arıyorsanız The Hunger Games'i kesinlikle listenize dahil edebilirsiniz.

 

 Divergent


Listemizde yer alan son film ise yine bir roman uyarlaması olan 2014 yapımı Divergent filmi. Distopik atmosferi ile dikkat çeken film, belirsiz bir gelecekte Chicago'da geçiyor. Öykü, katmanlara ayrılmış toplumda filmin ana karakteri olan Beatrice'in herhangi bir gruba dahil olmadığını öğrenmesi ile başlıyor. Grubuna uyum sağlayabilmesi için için çok çalışması ve kendini kabul ettirmesi gereken Beatrice'e grup liderlerinden Tobias Eaton'un yardım etmesi, ikili arasındaki ilişkiyi zamanla derinleştiriyor. Birlikte müdacele eden çift arasında büyük bir aşk da böylece başlamış oluyor. Divergent filmi aşk, aksiyon ve bilim kurgu temasını bir arada arayanları tatmin edecek, kolay izlenebilen eğlencelik bir yapım.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0