​2017 Yılında Vizyona Girecek Süper Kahraman Filmleri

7
6
4
1
1
Beyaz perdenin yeni hakimleri olan süper kahraman filmleri her geçen sene varlığını giderek arttırıyor. Peki önümüzdeki sene bizleri hangi filmler bekliyor?
'Süper kahraman filmi' olarak adlandırdığımız kategoriye mensup filmlerin kökeni aslında oldukça eskiye dayanmakta. 70'li, 80'li ve 90'lı yıllarda sık sık sinemada boy gösteren bu filmler, buna rağmen pek fazla beklenen etkiyi yapamıyordu. Bunun sebebi ise beyaz perdenin ve izleyici kitlesinin bu tarz filmlere henüz tam anlamıyla hazır olmayışıydı.

Sadece seyirciye oynamak için konusu ve karakter profilleri değiştirilen süper kahraman filmleri de birkaç istisna dışında pek başarılı olmuyordu. Ancak 2000'li yıllara geldiğimizde özellikle X-Men ve ilk Spider-Man üçlemesi, yavaş yavaş süper kahramanların beyaz perdede yükseliş temellerinin atılmasını sağladı. Onları 2005 yılında Christopher Nolan'ın efsane serisinin ilk filmi Batman Begins takip etti. 2008 yılında ise, sinema tarihine adını altın harflerle yazdıracak 'Marvel Sinematik Evreni' dönemi, Iron Man filmi ile başladı.O tarihten bu yana artık bizim de sayamadığımız kadar süper kahraman filmi sinemada boy gösterdi. Bu akımı fantastik kitap ve oyun uyarlaması filmler takip etse de zirve yine süper kahraman filmlerinin oldu. Bu sene ise Marvel'ın en büyük rakibi DC Comics'in Batman v Superman ile kendi sinematik evrenine start vermesi, tam anlamıyla süper kahraman filmlerinin şafağı olacaktı.

Bundan sonraki süreçte bizleri 2020 yılına kadar otuzdan fazla (evet yanlış okumadınız) süper kahraman filmi bekliyor. Şimdi gelin bu onlarca filmden önümüzdeki sene vizyona gireceklere bir göz atalım. İşte 2017 yılında bizleri resmen sinema salonlarının müdavimi yapacak süper kahraman filmleri:
 

 Wolverine ( 3 Mart 2017 - Filmin Henüz Resmi Adı Açıklanmadı)


X-Men dediğimiz zaman gerek çizgi romanda, gerekse beyaz perdede akıllara direkt Wolverine abimiz gelir. Normaldir de. Zira ilk X-Men filminden bu yana adeta rol ile bütünleşen Hugh Jackman, izleyenlere de ''bu adamdan başkası Wolverine olamaz'' dedirtecek şekilde kendini sevdirdi. 

Son olarak bir süre önce vizyona giren X-Men: Apocalypse filminde kısa bir süre olsa da gözüken Wolverine, Hugh Jackman abimizin canlandırması ile son kez beyaz perdede olacak. Son dönemlerde Marvel'ın en sağlam işlerinden olan 'Old Man Logan' hikayesinin biraz daha değiştirilmiş versiyonunu görmeyi beklediğimiz film, tıpkı Deadpool gibi R-Rated (+18) olacak. Yani Hugh Jackman son Wolverine performansında karşımıza daha yaşlı, daha sinirli ve her zamankinden daha vahşi şekilde çıkacak. Filmde yardımcı karakter olarak hangi X-Men üyelerini göreceğiz henüz bilemiyoruz. Ancak Hugh Jackman'ı son kez Wolverine olarak görmenin vereceği hüzün, bu filmin de beklentisini arttırıyor.

 

 Guardians of the Galaxy Vol.2 ( 5 Mayıs 2017)


Marvel Sinematik Evreni'nin en süpriz film hamlelerinden biri olan Guardians of the Galaxy, -kısmen- düşük beklentiler ile adım attığı beyaz perdede adeta şov yapmış, hatta çoğu Marvel hayranı tarafından sinematik evrenin en iyi 3 filmi arasında yerini bulmuştu. Zaten filmin bu başarısı, onun vizyon tarihinin Mayıs ayına çekilmesini sağladı. Zira Marvel, en önemli ve dolayısıyla gişede en fazla iş yapmasını beklediği filmleri Mayıs ayında vizyona sokuyor (bkz: Avengers, Avengers: Age of Ultron, Captain America: Civil War).

Guardians of the Galaxy de bu bağlamda oldukça kilit bir konumda. Çünkü bütün Marvel Sinematik Evreni'nin işi aslında uzayla, kozmik varlıklarla. E Thanos abimizin de en fazla görüldüğü ilk film Guardians'dı. Birde işin içinde Infinity Stone'lar var falan. Yani uzun lafın kısası Guardians of the Galaxy önemli. Zaten ekibinin Infinity Wars serisinde Avengers ile yan yana savaşacağı gibi söylentiler giderek artmaya başladı. Birde James Gunn gibi şahane bir yönetmenleri var. O sebeple bu film kaçmaz. Filmin konusuna da kısaca değinecek olursak; Star-Lord'un babasını arayışı muhtemelen ikinci filmin odak noktası olacak. Usta oyuncu Kurt Russell'ı da bu rolde görecek olmak ayrı bir heyecan verici.

 

 Wonder Woman ( 2 Haziran 2017)


Batman v Superman: Dawn of Justice filminin tartışmasız en başarılı isimlerinden olan ve hemen hemen herkes tarafından beğenilen Wonder Woman (Gal Gadot), Birinci Dünya Savaşı zamanında geçecek filmi ile gelmeye hazırlanıyor. Aslında Batman v Superman'de özellikle Batman ile olan diyaloglarından Wonder Woman'ın hikayesine dair ufak notlar edinmiştik (insanoğluna pek inancım kalmadı, dünya işlerinden elimi ayağımı çektim vs).

Filmde Steve Trevor abimizin de olacağını biliyoruz (ki kendisi çizgi romanlarda Wonder Woman ile epey bir aşk meşk işlerine girmiştir). Yani açıkcası benim filmden beklentim, Batman v Superman'dekinin aksine daha toy, biraz daha 'genç kız' bir Wonder Woman göreceğimiz. Filmin bir diğer önemli noktası ise ''Justice League'e 1 kala'' filmi olması. Yani bu filmden sonra DC Comics/Warner Bros ikilisinden gelecek film 'Justice League Part I' olacak. Bu durum da Wonder Woman filmini daha önemli bir konuma taşıyor.

 

 Spider-Man: Homecoming ( 7 Temmuz 2017)


Marvel ve Sony'nin sonunda bir araya gelerek adeta bir rüyayı gerçekleştirdiği anlaşma sonucunda Spidey'imiz, Captain America: Civil War'da ait olduğu yere, Avengers abilerinin yanına dönmüştü. Bu hamlenin ardından Spidey'nin yerini sinematik evrende daha da sağlamlaştırmak için daha önceden açıkladığı takvimine bir de Spider-Man filmi sıkıştıran Marvel, sinematik evrendeki bir numaralı yüzü Iron Man'i de Spidey'nin ''baba figürü'' kıvamında sunmuş ve yeni filmde de boy göstereceğini resmi olarak duyurmuştu.

Tabi daha önceden iki farklı oyuncu ile (Tobey Maguire ve Andrew Garfield) 5 adet Spider-Man filmi izlemek seyirci için de yeni Spider-Man'e tereddütle yaklaşma hissi veriyor. Neyse ki Civil War'daki performansı ile oldukça beğenilen Tom Holland, bu filmde de başarılı şekilde altından kalkabilecek izlenimibi yeterince vermiş durumda. Bu arada filmde Spidey'nin yeni kostüm giyme ihtimali oldukça yüksek. Hatta bu kostümün çizgi romanlardaki hangi kostüm olacağı da bir süre önce ortaya çıkmıştı. Merak edenleri şöyle alalım. Filmin kötüsü rolünde karşımıza çıkacak Michael Keaton'ın bu rolü hakkında bilgi verdiğimiz haberi okumak isteyenleri de şöyle alalım. 

 

 Thor: Ragnarok ( 3 Kasım 2017)


Şahsen benim gelecek sene en fazla merak ettiğim filmlerden biri Thor: Ragnarok. Age of Ultron'da Infinity Stone'lara dair bazı öngörüleri gören ve onları araştırmak için Asgard'a dönen Thor'u öldüğünü sandığı kardeşi Loki'nin yanı sıra Ölüm Tanrıçası Hela, Executioner, Grandmaster gibi isimler beklemekte.

Özellikle Infinity Stone kısmında Grandmaster, ''Ragnarok'' kısmında ise Hela oldukça önemli. Üstelik bu karakterleri canlandıracak oyuncular da adeta tadından yenmez isimler. Hela rolünde Oscar ödüllü Cate Blanchett'i göreceğimiz filmde  Executioner rolünde Karl Urban ve Grandmaster rolünde Jeff Goldblum da boy gösterecek. ''Kimdir bu Hela, Executioner, Grandmaster?'' diye merak ediyorsanız buyrun.

 

 Justice League Part I ( 17 Kasım 2017)


Beyaz perde macerasına 'Trinity (Batman, Superman ve Wonder Woman)' ile başlayan, diğer karakterlerini de kısa kısa tanıtan DC Comics, zaman kaybetmeden Justice League ekibini toplayarak Avengers'ın hızına yetişmeyi amaçlıyor. İnternette filmin konusu üzerine dönen sızıntılar beni öyle bir heyecanlandırdı ki film bir an önce çıksın diye gün sayar olduk.

İlk filmde Lex Luthor ve Doomsday'i saf dışı bırakan kahramanlarımızın başı bu sefer çok daha büyük bir dertte; ''ding ding ding ding Darkseid!''. BvS'nin sonunda Lex Luthor'un bir şekilde iletişime geçerek dünyaya çağırdığı Darkseid, ilk etapta elçisimi gönderecek. Justice League ekibimiz de bu elçiyi saf dışı etmek için bir araya gelecek. Peki kim bu elçi? Hemmmen buraya alalım sizi, uzun uzun anlattık.

 

 Başlıksız Fox/Marvel Ortak Yapımı Film ( 6 Ekim 2017)


Deadpool ve X-Men: Apocalypse ile tekrar hatrı sayılır bir çıkışa geçen, yeni Wolverine filmi ile de şimdiden filmin bütçesini rahatlıkla çıkarma ihtimali oldukça yüksek olan Fox, R-Rated filmlere iyice yeşil ışık yakmaya başladı. Uzun zamandır bir Gambit filmidir aldı başını gidiyordu. Chaning Tatum'un başrol olması beklenen film sürekli ertelenip durdu. Şu anda da gelip gelmeyeceği henüz belli değil.

Ancak anlaşılan Fox'un Gambit dışında da yeni film -ve dolayısıyla karakter- planları var. Biri 6 Ekim 2017, diğerise 12 Haziran 2018 olmak üzere 2 farklı Fox/Marvel ortak yapımı filmin duyurusu yapılmış durumda. Bakalım filmler neler olacak.
7
6
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
7
6
4
1
1