• Anasayfa
  • Sinema
  • 90lı Yılların Sinema Sektöründeki Kamera Teknolojileri

90lı Yılların Sinema Sektöründeki Kamera Teknolojileri

0
0
0
0
0
90lı Yılların Sinema Sektöründeki Kamera Teknolojileri
Günümüzde efsane düzeyde yapılabilen çekimlerin düşük çaptaki versiyonları da 90lı yıllarda yapılmaktaydı. Ancak o zamanlar bu havadan çekimler, yakın çekimler nasıl yapılıyor? İşte cevabı.
Günümüzün en popüler araçlarından olan dronelar da artık sinema sektörüne adım atarak RC Helikopter denilen teknolojinin de önüne geçti. O cihazlara göre çok daha hızlı ve çok daha iyi çekimler yakalanabiliyor. Peki ya bu durum 90larda nasıldı? O günleri steadycam'leri nasıl hareket ettiriliyordu?

İşte bunun cevabını veren Los Angeles Times, bir video ile Jean Claude Van Damme ile beraber 1993 yılında bir video ile bizlere göstermiş. Günümüzdeki çekimlere göre çok daha mazeretli ve çok daha zorlu olan çekimleri aşağıdaki videodan görebilirsiniz. (Yalnız gerçekten aktörlerden çok kameramanlar çile çekmiş desek yerinde bir cümle olur sanırım)
 

Peki ya günümüzde bu durum nasıldı? İşte günümüz teknolojilerine örnek olarak Hobbit, 300 Spartalı, Sin City, Hızlı ve Öfkeli 6 gibi fimlerin kamera arkası görüntüleri ile büyük farkları anlayabilirsiniz. Yani iki farklı video ile sinema teknolojilerinin ne denli geliştiği gözler önüne serilmiş oluyor.
 

Sonuç olarak teknoloji her alanda işleri kolaylaştırdığı gibi sinema sektöründeki çileli kameraman arkadaşlarımıza da ilaç olmuş gibi görünmekte.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0