'Avengers: Age of Ultron' Öncesi ve Sonrası Bilmeniz Gerekenler

1
1
0
0
0
Marvel'ın merakla beklenen filmi 'Avengers: Age of Ultron' vizyona girmişken, filmi izlemeyenler, ya da izleyip tam olarak anlayamayanlar için duruma el atalım dedik.
Marvel'ın birbirine bağlı film serileri şeklinde oluşturduğu ve sinema dünyasına ilk adımını attığı günden beri müthiş bir izleyici kitlesine ulaşan 'Marvel Sinematik Evreni (MCU)', şu sıralar yeni filmi 'Avengers: Age of Ultron' ile yine sinema salonları doldurup taşırmakta.

Peki MCU'nun 11. filmi olan Age of Ultron'u izlemeden önce bilmemiz gerekenler neler? 

İşte bu haberimizin amacı; 1 Mayıs'ta vizyona giren 'Avengers: Age of Ultron'a henüz gitmemiş, ya da gidip de anlamamış arkadaşlarımızı filme hazırlamak, filmi anlamalarını sağlamak. Ve özellikle ne denli bir beklenti içine girmeleri gerektiğini söylemek. Yazıya başlamadan uyaralım; haber 'Avengers: Age of Ultron' öncesi MCU filmleri hakkında SPOILER'lar içermektedir. Hala izlemeyenleriniz varsa buradan yavaşça ve boynu bükük bir şekilde ayrılsın (neşeniz yerine gelsin diye alın size seksi Deadpool).Evet spoiler uyarısından sonra hala bizimle olan arkadaşlar için konuya başlayalım; bildiğiniz gibi (az önce yukarıda da söyledim), Age of Ultron MCU'nun 11. filmi olacak ya da oldu dersek daha doğru olur (bu arada her seferinde uzun uzun Age of Ultron yazmayayım, AoU diyeyim, sizde anlayın canlar).

Şimdi AoU öncesi filmlere kısaca bir göz atalım; 

Iron Man

The Incredible Hulk

Iron Man 2

Thor

Captain America: The First Avenger

Avengers

Iron Man 3

Thor: The Dark World

Captain America: The Winter Soldier

Guardians of The Galaxy

       

Evet AoU öncesi 10 filmimiz bu şekilde. Filmleri yazdığımız sıra vizyon tarihlerine göre yazılan sıra. Ancak sizlere bir tavsiye; ilk olarak Captain America: The First Avenger'ı izleyip, sonradan normal listeye dönerseniz daha bir hoş olur.

Tabi iş sırf bu filmleri izlemekle bitmiyor. Yine Marvel'ın imzasının olduğu TV dizisi 'Agents of Shiled'ın da bazı bölümleri, MCU'nun bütünlüğü açısından önemli (merak etmeyin hepsinin sıraya koyulduğu görseli de paylaşacağım).

Bahsettiğimiz bu 10 filmi izlemeden kalkıp da AoU'ya giderseniz, son derece aksiyonlu güzel bir film izlersiniz, ancak ne oluyor ne bitiyor tam olarak anlayamazsınız. O sebeple filmleri mümkünse izleyip gidin.Şimdi dönelim filmleri izleyen arkadaşlara. Bildiğiniz gibi Marvel bizi yavaş yavaş, iki part şeklinde olacak 'Infinity Wars'a hazırlamaya başladı. ''Infinity Wars nedir?'' diyenlere de hemen bahsedelim; saydığımız filmler içinde 'Guardians of the Galaxy' vardı ya -hani şu Groot'lu olan- heh işte o filmde karşımıza çıkan iri yarı abimiz Thanos'la alakalı bu Infinity Wars. Guardians of the Galaxy'i izleyenler filmde konu olan o mor renkli taşı da mutlaka hatırlayacaklardır. İşte o taş da 'Infinity Stones' olarak adlandırılan taşlardan biri. 

MCU filmleri boyunca karşımıza çıkan taşları bir sayalım; 'Avengers' filminden Tesseract, 'Thor: The Dark World' filminden Aether, 'Guardians of The Galaxy' filminde The Orb (aslında içindeki mor taş işte) ve AoU'da göreceğimiz bir yeni Infinity Stone daha... Etti mi 4? Kaldı geriye eldivenimizi tamamlamak için 2 taş. Elimizde bulunan bu dört taşı ve önemlerini anlamamız için önceki filmleri izlememiz şart.'Infinity Stones' olayı kısaca bu şekilde. Gelelim karakterlerimize. Iron Man, Captain America, Thor, Hulk, Black Widow ve Hawkeye'ın nasıl bir araya gelip Avengers'ı oluşturduğunu önceki filmlerden biliyoruz. Ancak yeni filmde karşımıza çıkacak iki yeni karakter Quicksilver ve Scarlet Witch kimdir? Nereden gelmektedir?

   

AoU'nun (Age of Ultron demekti, unutmadınız umarım) oyuncu kadrosu açıklandığı zaman hepimiz bir ''ne oluyor lan?'' moduna girmiştik. Bunun sebebi ise Quicksilver ve Scarlet Witch'in birer mutant oluşuydu. ''E ne var bunda?'' diyorsanız durum şöyle; Marvel, bizim Wolverine'li, 'Cyclops'lu güzelim X-Men'imizin haklarını Fox'a satmış durumda. Bu sebeptendir ki biz hiçbir zaman Wolverine'i bir Avengers üyesi olarak göremeyeceğiz (bir mucize olur, anlaşırlar, o zaman iş değişir).

Durum böyle olunca, AoU filminin oyuncuları içinde de Quicksilver'la Scarlet Witch'i görünce bir garipsemiştik. Ancak Maximoff kardeşlerimiz, bu filmde karşımıza mutant olmaktan ziyade genetikleriyle oynanmış 'Gelişmiş' şeklinde çıkmakta. Gelişmiş denilen insanlar, doğa üstü şeklinde tabir edebileceğimiz güçlere sahipler. Bu Gelişmiş'lerin ortaya çıktığı şey de, Captain America: The Winter Soldier'ın after-credit sahnesinde gördüğümüz, Shield içinde bir HYDRA ajanı olan ve ilk Avengers filminde karşımıza çıkan Loki'nin asası ile deneyler yapan Baron Wolfgang von Strucker (ne uzun cümle kurdum be).

       

Captain America'nın ikinci filminde o sahneyi hatırlarsanız, Maximoff kardeşlerimiz Loki'nin asası kullanılarak yapılan deneyler sonucunda yeni kazandıkları güçlerini yavaş yavaş öğreniyorlardı.

Yani kısacası filmde karşımıza çıkacak ikizler (Maximoff'lar) ile bildiğimiz X-Men'deki mutantların hiçbir alakası yok. 

Bilmemiz gerek şeylerden biri de Avengers üyelerinin uzun süredir birlikte takılıyor olması. Filmi izlediğiniz zaman anlayacaksınız, Avengers üyeleri AoU'dan çok daha önce bir araya gelerek, ekipmanlarını ve Avengers üssünü yenilemişler.

Sanırım genel olarak bilmeniz gerekenler kısaca bu şekilde. Şimdi dediğimiz gibi Avengers: Age of Ultron'u izlemeden önce diğer Marvel işlerini izlemeniz gereken doğru (tavsiye edilen) sıralamaya. Uzun uzun yazıp anlatmayacağız, şu görselde hepsi çok güzel şekilde sıralanmış durumda;Durum bu. Şimdi birde önümüzde gelecek MCU filmlerine göz atalım;

Ant-Man (17 Temmuz 2015)

Captain America: Civil War (6 Mayıs 2016)

Doctor Strange (4 Kasım 2016)

Guardians of the Galaxy 2 (5 Mayıs 2017)

Spider-Man (28 Temmuz 2017)

Thor: Ragnarok (3 Kasım 2017)

Avengers: Infinity War Part 1 (4 Mayıs 2018)

Black Panther (6 Temmuz 2018)

"Captain Marvel " 2 Kasım 2018

"Avengers: Infinity War, Part 2" 3 Mayıs 2019

"Inhumans" 12 Temmuz 2019 Bu filmler içinde AoU'dann sonra en dikkat çeken film ise şüphesiz Captain America: Civil War olacak. Çünkü Civil War'un temelini atacak olaylar AoU sonrası patlak verecek. Ayrıca şunu da söylemekte fayda var; Civil War sonrası Avengers, artık bildiğimiz Avengers olmayacak (gerçi AoU'da da bunun sinyalleri görülmekte, neyse spoiler vermeyelim).

Toparlarsak durum bu gençler. Dün Age of Ultron'u sabahın körü seansında izledim. Şunu da söylemeden edemeyeceğim; iyi bir MCU ve çizgi roman hayranı iseniz film oldukça tatmin edici. Fazla eleştiren, beğenmeyen var. Ancak bu filmi Civil War ve sonrası MCU'ya bir köprü olarak görürsek, oldukça etkili bir köprü olduğu söylenebilir.Sizlerin de film hakkında görüşleriniz, eleştirileriniz ve merak ettiğiniz şeyler var ise yorumlara bekleriz ( yazıyı uzun tutup okuyanı baymamak ve fazla spoiler vermemek adına elimden geldiğince kısa tutmaya çalıştım. Detaylı bilgi isteyenler yorum olarak yazsınlar, elimden geldiğince cevaplarım).
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0