Batman v Superman: Dawn of Justice'den İlk Uzun Fragman Geldi!

0
0
0
0
0
Beklenen fragman sonunda geldi! Ben şok! Ben iptal!
Bugün Marvel Cinematic Universe'ün öldüğü gün! Bugün DC'nin sinema sektörünü ele geçirdiği gün! Bugün Adalet'in doğduğu gün! Bugün Batman V Superman'in günü!

Yazıya bu kadar iddialı başlamak ne kadar doğrudur bilemiyorum ancak, yıllarda MCU filmleriyle yatıp kalkmış, filmlerin altından girip üstünden çıkmış biri olarak, DC'nin yaptığı işin sadece 3 dakikalık bir kısmını izlemek, bana geçici felç etkisi yaptı dersem yanlış olmaz. 25 Mart 2016 tarihinde vizyona girecek 'Batman V Superman: Dawn of Justice' filminden ilk fragman geldi! Aslında daha önceden Batman'le Superman'in karşı karşıya geldiği, ufak bir 'teaser' yayınlanmıştı ancak, ona fragman demeyi pek istemedim (bu arada baştan belirteyim ondan sonra laf etmeyin; yazı epey bir uzun).

Şimdi ilk olarak sizleri, lafı daha fazla uzatmadan bugün San Diego Comic Con etkinliğinde, bizzat Batman V Superman paneli kapsamında tanıtılan, filmin resmi fragmanı ile baş başa bırakalım, sonrasında ise üzerinde konuşacağız:
 

Evet... Olay bu. Yani ne yalan söyleyeyim, şu fragmanın bende bıraktığı etkinin %10'unu, %15'ini Age of Ultron zar zor yapmıştır. Bunun sebebi belki Avengers ekibine bir süredir alışık olduğumuz, ya da Marvel'ın sürekli olarak filmlerden sızıntılar yapmasıyla heyecanlanacak birşey bırakmamasından kaynaklanıyor olabilir. Ya da diğer taraftan, Marvel alıp götürürken DC'den atak gelmemesinin verdiği patlama da olabilir. Sonuç olarak elimizde böylesine muazzam bir fragman var.Hemen birkaç önemli noktaya değinelim. Öncelikle oyuncu seçimleri. Wonder Woman'ı burada bir kenara bırakıyorum. Çünkü her ne kadar Gal Gadot'u beğenen ve role yakışacağını düşünen biri olsam da, bu düşüncemi doğrulayan ya da aksini gösteren henüz somut birşey elimizde bulunmuyor. Fragmanda Wonder Woman'ı iki kez aksiyon için görüyoruz, o sahneler de fikir edinmek adına bana biraz kısa geldi (başkası onlardan da fikir elde edebilir, orası ayrı).Şimdi gelelim DC Comics'in 'kötüler' listesinin zirvesine çakılıp, müdavimi olmuş isme; Lex Luthor. Jesse Eisenberg'in Luthor rolünü oynayacağını duyduğumda ''ne alaka ya?'' diye eleştirdim. Doğru ya doğru. Ancak sonrasında kendisine -ve de DC Comics'e- olan güvenim, karaktere ısınmamı sağladı. Fragmanda da Eisenberg'in büründüğü, her an patlamaya hazır Luthor karakteri, oldukça hoşuma gitti. O yüzden fragmanda favori isimlerden biri benim için Jesse Eisenberg'dir. Bu arada Zod'un cesedinin Luthor'a ulaşması, hem Luthor'un zırhını yapmada hem de kriptonitin olayını çözmede çok önemli. Zaten daha önceden Luthor'un zırhının filmde karşımıza çıkacağı bilgisi gelmişti.Evet, gelelim Yarasa'mıza. Ben Affleck ilk olarak Batman sıfatını aldığında, internet alemi adamı halı gibi silkti. Eleştiriler havada uçuştu. Oyunculuğunu, tipini, hareketlerini kısaca herşeyini eleştirdiler. Bende ilk başlarda biraz tedirgin yaklaştım. Bunun da en büyük sebebi, Christopher Nolan'ın laneti. Adam öyle bir Batman yarattı ve Christian Bale öyle bir Batman performansı ortaya koydu ki (sesi hariç), hiç kimse yeni ve başka bir Batman fikrini kabullenemedi. Ancak fragmandan sonra konuşulan isimler arasında bir tane bile Christian Bale ismini göremezsiniz... İşte bunun sebebi Ben Affleck. Affleck'in ortaya koyduğu Batman, Bale'inkine göre çok daha acımazsız, çok daha zalim bir Batman olacak. Zaten fragmanda da Alfred bunu güzel bir şekilde anlatıyor. Bunun sebebi ise, fragmanda gözükmemesine, hatta adı geçmemesine rağmen yıldızlaşan bir isimden geçiyor; Joker.

Evet, Joker'in ne adı geçti, ne de kendi gözüktü. Ancak iyi bir DC' fanı, şu an öncelikli olarak Joker'e odaklanmış durumda olur. Sebebi de şu fotoğrafta gizli.Şimdi bu fotoğrafın olayına gelmeden önce filmin -şu ana kadar bildiğimiz- konusundan biraz bahsedelim. Superman filminde yaşanan Superman-Zod mücadelesi Metropolis şehrinde geçiyor. Ancak filmde, Batman'in şehri Gotham, Metropolis ile iç içe konumda (sanıyoruz biri eyalet, diğeri de ona bağlı şehir şeklinde yapacaklar). Hal böyle olunca Superman ile Zod arasında geçen mücadelenin son round'ı, Gotham'da geçiyor. Fragmanda da Wayne Kulesi'nin yıkıldığını zaten görüyoruz. Bu süreçte Batman'in şalteri atıyor. Ancak Bruce Wayne, filmde bir süredir Batman'liği bırakmış, kostümünü de ortadan kaldırmış biri olarak karşımıza çıkacak. Bunun sebebi de, suçun prensi Joker! Şimdi hemen bir üstteki fotoğrafa dönelim. Oradaki kostümü herkes Batman'in sanıyor ancak biraz dikkatli bakarsanız, sağ üstte, kalp kısmında 'R' harfi bariz şekilde görülmekte. Bu da direkt çılgın bir DC fanını yerinden zıplatacaktır. Zira Batman'in efsane serilerinden biri olan Red Hood'da, Batman'in sağ kolu Robin, Joker tarafından işkence edile edile öldürülür. Ancak aslında Robin ölmez ( bir seride Ra'j Al Ghul kurtarıyor, başka seride bir şekilde hayatta kalıyor vs. Yani bir şekilde Robin ölmüyor). Filmde de Batman bu olaydan sonra Batman'liği bıraktığını söylüyor. Yani Jared Leto'nun büyük bir soru işareti olan Joker'i, yeterince psikopat ve acımasız olacak. Onu bu fragmandan da çıkarabiliyoruz. Zaten Bale'in Batman'ine göre Affleck'in Batman'i çok daha zalim olacağından, karşısında durabilecek şekilde psikopat bir Joker gerekli. Sanıyorum Leto'nun Joker'i bu kalıbı doldurabilecek şekilde.

Tabi burada kilit isimlerden biri de Robin. Robin'i oynayacak kişi henüz belli değil. Ancak özellikle Batman filminde bu karakter oldukça önemli durumda. Çünkü, geçtiğimiz günlerde bizzat Ben Affleck'in yönetmenliğini yapacağı Batman filminin konusunun, Red Hood üzerine yoğunlaşacağı söylentileri çıkmıştı. Bu fragmanda da Joker'in Robin'i öldürmüş olduğu bilgisi, yani Robin'in yeni oluşan sinema evreninde bulunuyor olması bu söylentilerin gerçekleşme ihtimalini neredeyse %100 doğru kılıyor.Son olarak Superman'e değinmek istiyorum. Her ne kadar Batman aşığı olsam da, Superman'e çok farklı bir saygı duyuyorum. Adamın kendi gezegeni, ailesi, ırkı mahvolmuş, gelmiş bir de burda milletle uğraşıyor. Adamın bir işi rast gitmedi. Yani Batman'den başka bulaşacak adam bulamadın mı be Clark?

Sonuç olarak yazıyı toparlayacak olursak; Batman V Superman, ne gişede rekor bırakır, ne de Marvel'ı hatırlayan olur. Önümüzdeki sene iki şirket açısından çok önemli. Batman V Superman, 25 Mart'ta vizyona girecek. Marvel'ın 2016 yılındaki en büyük işi Civil War ise, Mayıs ayında vizyona girecek. Yani Marvel'ın işi epey zor. BvS eğer ki vizyonda patlama yaparsa ki patlama kelimesi az kalacak büyük ihtimalle, o zaman Marvel'ın Civil War'unun muazzam bir şekilde gelmekten başka çaresi kalmıyor. Yoksa ''Civil War'da iyiydi de BvS neydi öyle beee....'' tarzı laflar, Marvel'ın ipini çekebilir. Marvel'ın bu bağlamda tek kozu ise, Civil War kadrosunun epey sağlam olması.Şimdiden 2016 yılını beklemek çok koyuyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0