Görsel Efektler ile Deadpool'un Öncesi ve Sonrası

0
0
0
0
0
Çizgi roman dünyasının en garip kahramanlarından biri olan Deadpool'un en az kendisi kadar garip filmi, başarı üstüne başarı elde ediyor. Peki bu düşük bütçeli filmin arkasındaki görsel efektler nasıl yapıldı?
Gişede rekorları paramparça eden ve hiç şüphesiz süper kahraman filmlerine yeni bir soluk getiren Deadpool, son bir kaç aydır adından sürekli söz ettirmekteydi. Dediğimiz gibi Deadpool gişede alt-üst etmedik rekor bırakmadı fakat aynı zamanda bunu oldukça düşük bir bütçe ile yaparak da film yapımcılarına güzel bir mesaj verdi.

Deadpool, toplamda 58 milyon dolarlık bir bütçe ile çekildi. Şimdi siz ''bu mu düşük?!'' diyebilirsiniz fakat, bir süper kahraman filmi çekmek istiyorsanız, hele ki o kahraman birde popülerse o zaman bir 150-200 milyon dolar civarında bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.-Thor: 150 Milyon Dolar
-X-Men: First Class: 160 Milyon Dolar
-Guardians of the Galaxy: 170 Milyon Dolar
-The Dark Knight: 185 Milyon Dolar
-Avengers Age of Ultron: 280 Milyon Dolar
-Deadpool: 58 Milyon Dolar

Bu arada Deadpool'un şu an için elde ettiği hasılatın 350 milyon dolara yaklaştığını da hatırlatalım.Deadpool, kısıtlı bütçe ile ortaya başarılı bir işin çıktığı, güzel bir film oldu. Tabiki filmde düşük bütçenin getirdiği bazı şeyleri görebiliyorsunuz, fakat film gerek hikayesi, gerek bu hikayenin ele alınışı ile açıklarını çok güzel örtüyor. Zaten bu bütçenin çoğu da filmdeki CGI'a yani bilgisayar efektlerine gitmiş diyebiliriz. Peki neler bu CGI efektleri? 
 

Deadpool filmi ilk olarak ortaya üstte gördüğünüz test çekim videosu ile çıktı. Video, San Diego Comic Con 2014 etkinliğinde sızdırılmıştı. O dönemlerde söylenenlere göre Fox, Deadpool'a biraz şüpheli yaklaşıyordu. Sonrasında bu sızdırmanın ardından Deadpool hayranları ''bu filmi yapın!'' diye bayrağı çekince Fox da düğmeye bastı. Tabi ben bu videonun Fox'tan habersiz sızdırıldığı olayına da pek inanmıyorum ama neyse. Bu arada şuna belirtelim; Deadpool sadece 68 günde çekildi! (başlangıç 23 Mart 2015, bitiş 29 Mayıs 2015. Kasım ayında da birkaç sahne yeniden çekilip düzenlenmiş).

Şimdi gelin öncesi ve sonrası ile Deadpool'un görsel efektlerine göz atalım.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 BONUS: Deadpool'un Yüz Mimikleri

Deadpool'u canlandıran Ryan Reynolds, tahmin edebileceğiniz gibi sadece dövüş sahneleri esnasında kostümün içindeki isim değildi. Fakat Deadpool'un göz kısmının Reynolds'un tepkileri ile eş zamanlı olarak şekillendiğini rakatlıkla görebilirsiniz. Bunun sebebi Reynolds'un çekim sırasında şu şekilde bir maske takıyor oluşu.Bu maske ile sahneler çekilmiş, ardından da bilgisayar efekti ile Deadpool'un o anki duyguları ve tepkileri, göz kısmına uyarlanmış (altta gördüğünüz görsel bahsettiğimiz mimik kısmının ayarlanma işlemine ait) 

 BONUS 2: Nvidia İmzalı Açılış Sahnesi

Eğer filmi izlediyseniz, filmin başlangıcını yani açılış sahnesini de iyi hatırlarsınız zira son derece başarılı ve eğlenceli bir sahneydi. İşte o sahnenin çekilmesinde Nvidia'nın parmağı var dersek sanırım yanlış olmaz. Bahsettiğimiz sahnede özel bir render programı olan V-Ray RT kullanılmış.Bu programın özelliği ise Nvidia GPU temelli bir program oluşu. Nvidia Quadro M6000 GPU tabanlı olan ve bu sayede normal bir CPU'dan 15 kat daha hızlı render alma imkanı sunan V-Ray RT, yönetmen Tim Miller ve ekibinin de bu konuda işini oldukça kolaylaştırmış.

 

 BONUS 3: Colossus

X-Men evreninin önemli üyelerinden olan ve daha önceki X-Men filmlerinde -bence- rezil bir şekilde karşımıza çıkan Colossus, sonunda Daedpool ile çizgi romanlarda alıştığımız o gerçek Colossus'a geri dönüş yapmış. Özellikle karakteristik olarak görmek istediğimiz Colossus'un çok güzel şekilde sunulduğu filmde, dış görünüş olarak da son derece tatmin edici bir Colossus vardı. Tabi Colossus'u bu şekilde ekrana taşımak da bir dizi CGI çalışmasının ardından oldu. Colossus'un geçirdiği bu güzel CGI evrimini anlatan videoyu da şöyle bırakalım.
 
Bu arada filmi henüz izlemediyseniz, ya da izleyip de film hakkında bir şeyler okumak isterseniz, sizi şöyle spoiler vermeden filmi incelediğimiz yazımıza alalım.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0