• Anasayfa
  • Sinema
  • Disney’in Animasyonlarını Nasıl Hayata Geçirdiğini Görün

Disney’in Animasyonlarını Nasıl Hayata Geçirdiğini Görün

1
0
0
0
0
Disney’in Animasyonlarını Nasıl Hayata Geçirdiğini Görün
Disney’in ödüllü animasyon filmi Hero 6, şimdiye dek en iyi görünen animasyon filmi olarak da ün salmış durumda. Peki Disney bu animasyonları nasıl yapıyor.
Hero 6’da kullanılan teknoloji sayesinde geçtiğimiz yılın animasyon filmlerinden biri olan San Fransokyo’nun karmaşık detaylara sahip 83 bin adet binasından ve Robot Baymax’ın yumuşak köşelerinden sonra Hero 6 beyaz perdeye gelmiş en gerçekçi ışığa sahip animasyon filmi.

Disney geçtiğimiz günlerde bu soru işaretlerini aydınlatmak için sond erece basit düzeyde ve teknik bilgiye ihtiyaç duymadan anlaşılabilen bir video yayınladı ve gerçek hayatta ğu gibi animasyon filmlerindeki ışığın nasıl filme yayıldığını açıkladı.

Hyperion adı verilen bu render işlemi path tracing (yol izleme) adı verilen bir teknoloji kullanıyor ve ışığın çizdiği rotayı takip ederek cisimleri bu rotaya göre aydınlatıyor.

Normalde kaynaktan çıkan sonsuz sayıdaki ışını cisimlere yansıtıp neler olacağını görmek pek mümkün görülmeyen bir işken Hyperion sistemi ile ışık kaynağından gelen ışınlar yerine sadece kameranın göreceği ışınları işlemek için ters rotayı takip ederek işi kolaylaştırıyor ve gerçek hayatta gördüğümüz ışık ve gölge oluşumunun aynısı simule edilebiliyor.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0