Filmlerden Tanıdığımız En Etkileyici Yaratık Sesleri

0
0
0
0
0
Filmlerden Tanıdığımız En Etkileyici Yaratık Sesleri
Filmlerden ya da bilgisayar oyunlarından aşinayız, kahramanımız kendisinden kat kat güçlü yaratıklarla çarpışmakta ve uzunca dayak yemektedir. Bu noktada ise sadece gözlerimiz ile gördüğümüz değil, duyduklarımız bile kimi zaman tüyler ürpertmeye yeter.
Bağıran ve ortalıkta terör estiren Tyrannosaurus Rex, uzaylılar, ne olduğu bilinmeyen ve aniden ortaya çıkan yeraltı canavarları …

Çoğu zaman bu yaratıkları oyunumuzda ya da filmde karşımıza dikilmeden önce seslerini duyarız ve bu bile ürpermemize yeter.

Biz de sizler için biraz ürperin de bu sıcak yaz gününde soğuk soğuk terleyip serinleyin diye bu sesleri toplayıp bir liste yaptık.

Filmleri izlemediyseniz ya da listedeki oyunları oynamadıysanız şiddetle her biri tavsiye edilir. (Dünyalar Savaşı’nı izlemeseniz de olur, o baya kötüydü)
 

 Dünyalar Savaşı - Tripod


iyi bir film değildi; hatta kötü, çok kötü bir filmdi. Ancak ne derseniz deyin, yaratıkların sesi kesinlikle ürpertici sınıfına girer. (Bunu telefona alarm sesi yap, her sabah Dünya işgal edilmiş gibi uyanırsın)
 

 Mass Effect - Reaper


Şüphesiz, sorgusuz ve kuşkuya yer bırakmadan söyleyebilirim ki oynadığım en iyi hikaye ve en iyi oyun oldu Mass Effect ve bir süre daha öyle kalacak. Bu oyunda da tüm galaksiyi yerle bir etmek için harekete geçen Reaper adındaki yaratıkların sesi, size tek atan lazerden daha ürpertici idi. (açıp 7’nci defa bitirsem mi bütün seriyi)
 

 Bioshock - Big Daddy


Bioshock’un ortamı zaten sizi germeye yeter; ama bir de bu amcaların sesi eklenince (bir de kurtulma ihtimaliniz düşük olunca dayıdan) oyun tam bir gerilim oluyor.
 

 Cloverfield - Yaratık


Evet Cloverfield’in yaratığının Godzilla kadar meşhur olmadığını biliyorum; ama Godzilla şehrinize girip taş üstünde taş bırakmamaya yemin etmiş gibi saldıran bir canavar iken Cloverfield’in yaratığı sizi germeye daha yatkındır ve elbette her gerilim yaratan yaratığa yakışır bir sesi vardır.
 

 Falling Skies - Mech


Evet Dünyalar Savaşı ya da Mass Effect’in uzaylıları gibi yok edilemez sınıfına girmiyor; ama bu onlardan kolaylıkla kurtulabileceğiniz anlamına da gelmiyor. Öte yandan yakalandığınızda son duyacağınız şeyin bu ses olması, kulaklarınızdan içinize dolan bir huzur olmaz mı?
 

 Tremor (Yeraltı Canavarları) - Graboid (Yeraltı Canavarı)


Filmin orijinal adı ile Türkçe çevirisinin çok alakası olmasa da Türkçe adı oldukça açıklayıcı; “Yeraltı Canavarları” yani yerin altından çıkan bir grup canavar var filmde ve bu canavarlar sizi yemeden önce son duyduğunuz şey bu ses oluyor.
 

 Jurassic Park - T-Rex


Elbette en etkileyicisini sona sakladık. Bu yıl gösterime giren Jurassic World filmini izlediyseniz duymuşsunuzdur; ancak T-Rex beyaz perdede ilk kükrediğinde yıl 1993’tü. (ben her izlediğimde hala tüyler diken, gözler yaşlı… gençlik anıları işte)

Bonus: Çok sevdiğim YouTuber Doug Walker’ın (aka. Nostalgia Critic) Jurassic Park eleştirisi için çektiği videonun sonuna yaptığı beste ile sizleri uğurlamak istedim bu yazıdan. I’m a motherf***ing T-Rex
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0