Tüm Zamanların En İyi Görsel Efektleri

0
0
0
0
0
Tüm Zamanların En İyi Görsel Efektleri
Ses ve görüntü kayıt teknolojileri, montaj ve kurgu için kullanılan yazılımlar ve bilgisayarlar. her gün daha da gelişen görüntü sistemleri ve son olarak 3D sinema. Sanatın teknoloji ile sarıldığı sahne için sinema tabirini kullansak her halde yanlış bir şey söylemiş olmayız. İşte
Sanatın teknoloji ile sarıldığı sahne için sinema tabirini kullansak her halde yanlış bir şey söylemiş olmayız. Ses ve görüntü kayıt teknolojileri, montaj ve kurgu için kullanılan yazılımlar ve bilgisayarlar, her gün daha da gelişen görüntüleme sistemleri ve son olarak 3D sinema.

Bir de teknolojinin sinemanın içine girdiği an var ki; aslının sadece yeşil bir perde olduğunu bilsek de çoğu zaman tüylerimizi ürperten görsel efektlerden söz ediyorum.

Özellikle Hollywood sinemasının (Sinema ile ilgililer ve uğraşanlar yanlış anlamasın= no offense) görsel efekt konusunda geldiği nokta kesinlikle gözlerimizi yaşartacak düzeyde ki bunda gelişen teknolojinin hatrı sayılır payı olduğunu söylemeden geçemeyiz; ama elbette görsel efektleri doğru yerde, doğru şekilde, kararında ve literatürdeki tekniklere uygun hali ile kullanmak da işin beceri ve sanat kısmı.

(Bazı çevrelerin umursamadığı) Academy de bu konuda bizimle aynı şeyi düşünüyor olsa gerek ki 1977 yılından bu yana verilen Oscar ödüllerine "En İyi Görsel Efekt" dalını da ekliyorlar.

Aşağıdaki videoda 1977 yılından bu yana "En İyi Görsel Efekt" dalında Oscar ödülü kazanmış filmleri görebilirsiniz ki, film yapımcısı Nelson Carvajal tarafından hazırlanan bu videoya bir de fonda çalan Oscar'lı müzisyen Hans Zimmer eşlik ediyor ki bu da videoyu başka bir boyuta taşıyor.
 

 
1977 yılında verilen ilk "En İyi Görsel Efekt Oscarı"nın sahibi George Lucas'ın yarattığı bilim-kurgu efsanesi Yıldız Savaşları (Star Wars) olmuştu ve 1977 yılından 2013'e kadar Süperman, Üçüncü Türden Yakın İlişkiler (Close Encounters of the Third Kind), Jurassic Park, Forrest Gump, the Matrix, Alien (Yaratık), Terminator, Indipendence Day (Kurtuluş Günü), Titanic, Gladiator, Yüzüklerin Efendisi (Lord of the Rings), Avatar ve son olarak da Life of Pi (Pi'nin Yaşamı) gibi gişe rekorları kırmış, zamanının ve kimisi tüm zamanların en iyi filmleri arasına girmeyi başarmış, kimi zaman sinemanın seyir zevkini baştan yaratmış filmler bu ödülün sahibi oldu ve bu yıl bir yenisi daha bu teknoloji harikası filmlerin arasına eklenecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0