• Anasayfa
  • Sinema
  • Filmlerdeki CGI Teknolojisi Her Geçen Gün Daha Gerçekci Hale Geliyor

Filmlerdeki CGI Teknolojisi Her Geçen Gün Daha Gerçekci Hale Geliyor

1
0
0
0
0
Sinema sektörünün vaz geçilmezlerinden biri olan CGI konusunda müthiş bir ilerleme kaydediriyoruz.
 
CGI. Yani bilgisayarda oluşturulan görüntüler. Günümüzde sahip olduğumuz herhalde en iyi şeylerden biri. Sinemada bugün Hulk'u, Iron Man'i, Godzilla'yı ve daha milyonlarca şeyi kusursuza yakın bir şekilde izleyebiliyorsak, bunu CGI'da olan muazzam gelişime borçluyuz.

Oyuncuların yüzlerini tarayarak yapılan CGI'lar son zamanlarda moda oldu. Filmlerden bilgisayar oyunlarına kadar bu durum yansımış durumda. CGI ile yapılmış karakterler her geçen gün gerçeceğe bir adım yaklaşacak şekilde yapılıyor. Ancak uzmanlar hala CGI'ın yeterli gerçekliği sağlayamadığını düşünmekte. Bunun çaresi ise insan derisinin sahip olduğu yapıyı doğru şekilde yansıtamamak.

İnsan derisinin yapısı esnek yapısı sebebi ile bilgisayar ortamına aktarımı en zor olan şeylerden biri. Bilgisayar ortamında derinin sahip olduğu çok yönlü esneklik olayı tam anlamıyla yansımıyor. Ayrıca insan derisinde esneme hareketine göre deri renginde ve parlaklığında bir değişiklikte oluyor. Ancak bu olay da kısa süre içinde bilgisayar ortamına sunulmuş oalcak. Kaliforniya Üniversitesi, Yaratıcı Teknolojiler Bölümünün yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkardıkları CGI, gerçekten bu işte ne derece ilerlediğimizi ve gelecek için ne denli önemli işlerle karşılabileceğimizin kanıtı.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0