• Anasayfa
  • Sinema
  • Oscar'a 1 Hafta Kala Ödül İçin Öne Çıkan 5 Film!

Oscar'a 1 Hafta Kala Ödül İçin Öne Çıkan 5 Film!

0
0
0
0
0
Akademi ödüllleri tam bir hafta sonra, 28 Şubat Pazar günü sahiplerini buluyor. En iyi film kategorisinde zorlu geçecek mücadelede ödül için bir adım öne çıkan filmleri sizler için listeledik. Oscar yolunda birbirinden iddialı 5 film haberimizde.
Oscar ödüllerinin sahiplerini bulmasına tam 1 hafta kaldı. Tören, 28 Şubat 2016 günü Hollywood’daki Dolby Theatre’da gerçekleştirilecek. Sosyal medyada haddinden fazla “beyaz” olduğu için eleştirilen törenlerin, siyahların protestosu nedeniyle sönük geçmesine neredeyse kesin gözüyle bakılırken, altın heykelciği hangi filmlerin kazanacağı her yıl olduğu gibi bu yıl da merak konusu.

"En iyi film" kategorisinde 8 filmin yarıştığı Oscar’da, öne çıkan filmleri sizler için değerlendirdik. Bakalım bu yılki Oscarlar için en şanslı filmler hangileri?…

 The Revenant Şüphesiz bu yılın “en iyi film” dalındaki Oscar adayları arasında The Revenant bir adım öne çıkanlar arasında. Filmi öne çıkaran unsur ise sinematografisi olduğu kadar sağlam oyunculuğu…

Bilirsiniz, bazı filmler vardır ki hikayesi o filmin her şeyidir ve izleyiciyi de alır götürür. Bazı filmler ise yaratıcı yönetmenin dokunuşlarıyla izleyicinin gönlünde yer eder.  Bazıları da üstün oyunculuğun damga vurduğu filmledir. 

19. yüzyılda Amerika sınırında yaşanan bir hayatta kalma öyküsünü konu alan The Revenant, yönetmenliğin ustalığı kadar oyunculuğun da damga vurduğu filmler arasında. Leonardo DiCaprio’nun Oscar yolunda artık şeytanın bacağını kırmasını gerektiren oyunculuğu, kendisini olduğu kadar filmini de Oscar’a yaklaştırıyor. Her ne kadar ayrı kategoriler olsa da, oyunculuk ve film iç içe geçmiş ve aynı potada eriyen unsurlar. Bu nedenle, başarılı oyunculuğun filmin artı hanesine de yazıldığını söyleyebiliriz.

Filmin görselliğinde ise yönetmen Alejandro González Iñárritu’nun damgası var. Doğal güzellikleri yansıtan geniş planlar, dönemin vahşiliğini yansıtan savaş sahneleri, doğa - insan mücadelesini yansıtan karşılaşmalar son derece etkileyici. Bakalım geçtiğimiz yıl Birdman ile Oscar’a uzanan yönetmenin yeni filmi The Revenant altın heykeli almayı başarabilecek mi?
 

 Roomİrlandalı yönetmen Lenny Abrahamson’un 5. sinema filmi olan Room, en iyi film kategorisinin güçlü adayları arasında değerlendirilebilecek bir yapım. 7 yıl boyunca bir odaya mahkum edilen bir kadın ve dünyaya o odada gözlerini açmış 5 yaşında bir erkek çocuğun hikayesini anlatan Room, Emma Donoghue’un aynı adı taşıyan romanından uyarlama. 

Romanı okumaya fırsatım olmasa da, Room filminin izleyicinin gözünde odaya sıkışmışlık hissini fazlasıyla yarattığını ve içinde yaşadığımız dünyayı sorgulatmayı açıkça başardığını söyleyebilirim. Rahatsız edici bir konuyu işleyen filmin en büyük başarısı ise, olayın travmatik kısmını büyük ölçüde atlayarak, dünyası küçük bir oda olan çocuğun gözünden büyük bir sorgulamaya girişmesi.

“Spoiler” vermemek için konusuna fazla girmeyeceğim ancak Room filmi, gerek gerilim unsurunu başarılı bir şekilde yansıtması, gerekse “gerçek dünya”nın neresi olduğuna yönelik sorgulamasıyla övgüyü ve belki de büyük ödünü hak eden bir yapım.

 

 The Big ShortYıldızlar geçidi filmlerin genelde başarısız yapımlar olduğuna yönelik genel bir düşünce vardır. Zaman zaman buna katılsam da Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt gibi büyük oyuncular barındıran The Big Short için aynı düşünceyi paylaşmak zor. 2007 - 2008 yıllarında yaşanan Amerikan finansal krizini anlatan Adam McKay imzalı film gerek dinamik kurgusu, gerekse yönetmenin izleyiciye ulaşmak için seçtiği yaratıcı yollar ile öne çıkanlar yapımlar arasında.

Evet, film boyunca finansal terimlerden başınız dönüyor. Buna rağmen yönetmen, teknik jargonun hakim olduğu bir konuda izlenebilir bir yapım ortaya çıkarmayı başarmış. Bunun için kimi zaman kurgudan, kimi zaman yaratıcı anlatım tekniğinden, kimi zaman izleyici ilgisini kazanmak adına konuk ünlü simalardan yararlanmış. Sonuç olarak, ortaya anlaması biraz zor ama zevkle izlenebilir bir yapım çıkarmış.
 

 The MartianAkademi’nin bilim kurgu temalı filmlere olan soğukluğunun yıldan yıla azaldığının somut göstergelerinden biri de The Martian’ın en iyi film dalındaki adaylığı. Ünlü yönetmen Ridley Scott imzalı The Martian, Interstellar gibi katıksız bir bilim kurgu olmasa da konusu bakımından bilim kurgu türü içerisinde değerlendirilebilir.

Bir Mars görevi sırasında gezeni terk etmek zorunda kalan NASA ekibinin ardında bıraktığı Astronot Mark Watney’in hayatta kalma mücadelesini anlatan film, gerek görselliği gerekse hikayesiyle izleyiciyi etkilemeyi başarıyor.

Altın Küre’de kimsenin anlayamadığı bir şekilde “en iyi komedi ve müzikal” dalında ödüle layık görülen film Oscar ödülüne kadar uzanır mı bilinmez ama adaylar arasında öne çıkan ve yılın ses getiren yapımlarından biri olarak dikkat çekmeyi başarıyor.
 

 Bridge of SpiesOscar ödüllü yönetmen Steven Spielberg’ün yeni filmi Bridge Of Spies, Soğuk Savaş döneminde ABD ve Sovyet Rusya arasında gerçekleştirilen bir esir değişimini konu alıyor. Filmin merkezinde ise Oscar ödüllü oyuncu Tom Hanks’in canlandırdığı Avukat James B. Donovan yer alıyor. 

Birleşik Devletler’de yaşayan Sovyet ajanı Abel’in yakalanışı ve savunma avukatı olarak Donovan’ın atanışı ile başlayan filmde, Amerika Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçağın düşürülmesi ve pilotonun esir alınması ile denge sağlanıyor. Bu aşamadan sonra iki ülke arasında esir değişimi gündeme geliyor ve ülkeler arası müzakereler Sovyet Ajanı Abel’in savunma avukatı olan Amerikalı James Donovan tarafından yürütülüyor.

Steven Spielberg imzalı filmden beklendiği gibi, bol Amerikan propagandası içeren filmde yine beklendiği gibi büyük bir hikaye anlatıcılığı yer alıyor. Usta yönetmen Spielberg, en iyi yaptığı işi bu filmde de yapıyor ve hikayesini kendi bakış açısıyla harmanlayarak oldukça kolay, etkili ve açık bir şekilde izleyiciye aktarıyor. Usta yönetmenlik, usta oyunculukluk ile birleşince ortaya seyir zevki yüksek bir yapım çıkıyor. Gerçek olaylardan esinlenen Bridge of Spies, bu yılın en iyi film Oscar’ına en yakın yapımların başında geliyor. 

Bakalım Akademi,  2016’da “en iyi film” kategorisinde hangi yapımı ödüle layık görecek?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0