Reytingler Düştü Rıza Baba Vuruldu!

1
0
0
0
0
Arka Sokakar'da Hüsnü Çoban daha tam iyileşmeden, reytingler düşünce bu sefer Rıza Baba vuruldu!
Arka Sokaklar’da bildiğiniz gibi Hüsnü Çoban’ın vurulması sosyal medyada büyük bir yankı yaratmıştı. Biz de sosyal medya capslerini ve reyting grafiğini sizlere sunmuştuk. Dizide ekip daha yeni mutlu olmaya başlamışken geçtiğimiz günlerde 407. Bölümün fragmanı yayınlandı, yine bir elim olay olarak Rıza Baba vuruldu.

Daha Hüsnü Çoban düzeleli 5 bölüm bile olmamışken, Rıza Baba’nın vurulması beni derin düşüncelere boğdu. Kaç yüz bölüm çekilmiş olan Arka Sokaklar’da neden çok sık böyle olaylar oluyor? Eskiden her sezon finalinde ya birisi ölürdü, ya da cidden kötü bir şey olurdu. Hepimizde ekrana kilitlenirdik, Arka Sokaklar sonuçta. Metin ve Tekin’in büyüdüğü gibi biz de büyüdük,
ancak ne zaman Arka Sokaklar görsek eski günlerin hatrına izliyoruz.

Türk dizi sektörünün tamamen reytinge bağlı olduğunu artık yavaştan hepimiz biliyoruz. Hatırlarsanız Hüsnü Çoban Vurulduktan Sonra Arka Sokaklar Reytingi Nasıl Değişti? Adı altında bu vurulmanın reytingleri nasıl arttırdığını, doğal olarak Arka Sokaklar ekibinin tabiri caizse nasıl parayı bulduğunu görmüştük.

Arka Sokaklar yine aynı şekil devam ediyordu, Hüsnü Çoban düzelmiş, reytinglerde normaldi. Ancak Hüsnü Çoban’ın vurulmasındaki reyting patlamasına göre düşük geliyordu. Birazdan grafikte de göreceksiniz, Total’de 10.15 çok yüksek bir sonuç. (Karşılaştırmanız için söyleyeyim Türkiye-İspanya maçı 12 almıştı.)

Hüsnü Çoban’ımız düzeldi, sosyal medyada popülaritesi azaldı doğal olarak da reytingler azaldı. (Aslında burada sosyal medyanın ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtınıda görüyoruz, bir dizi sosyal medyada ünlüyse reyting oranlarına bakmanızı öneririm.) Yaklaşık 1 ay paranın dibine vuran ekip için her şey güzeldi. Reytingler çok üst düzeydi, reklam gelirleri artmıştı, sosyal medya onları konuşuyordu. Sosyal medya cidden Arka Sokaklar’a kilitlenmişti. Hüsnü Çoban 401’nci bölümde iyileşti ve herkes Arka Sokaklar’ı unutmaya başladı.Hadi 399.Bölümden itibaren reytingleri inceleyelim:

399. Bölüm bildiğiniz gibi Hüsnü Çoban hastanedeydi, ve birçok hastane sahnesi gördük. Bildiğiniz diziyi hastanede çekmişlerdi.
400. Bölüm en baba bölümdü, fragmanda Mesut hapise giriyordu, ve akıl almaz bir şekilde yanına canlı bir Hüsnü Çoban oturuyordu.
401. Bölümde canımız kanımız Hüsnü Çoban’ımız gözlerini felan açtı, yaşıyordu yani. Ekip büyük bir ‘’oh!’’ çekmişti bildiğin. Hüsnü Çoban ölmedi diyen seyirci de ‘hep aynı şeyler oluyo, yeter artık lan’’ dedi ve izlemeyi biraz bıraktı.
402. Bölümde Hüsnü Çoban eve döndü, yuppi! Fragmanda birisinin kafasına silah dayadı, onu vuranlarla bağlantısı olsa gerek. Mesut’ta ölümden döndü her zamanki gibi. (Mesut her bölümde ölümden dönüyor zaten.)
403 ve 404. Bölümde ekibimiz arkada çalan atraksiyonlu ve insanı yerinden oynatan müziğiyle (Gonna Fly Now mübarek!) türlü türlü tehlikelere girdiler ve her zamanki gibi kazandılar.
405. Bölümde ekibimizde Selin diye bir komiser varmış, onu kaçırıyorlar, ekibimiz yine harika operasyonlarla onu kurtarıyor.
406. Bölümde Selin’in başı dertten eksilmiyor. (Kılavuzu karga olanın burnu pislikten kurtulmaz misali!) Ekip yine iş başında tabii ki.

Aha geldik 407. Bölüme. 407. Bölümün fragmanı yayınlandı ve Rıza Baba markette vuruldu. Bir de çok güvendiği bir insan tarafından! Vurulduğunu duyunca tepkim az çok belliydi: ‘’Daha Hüsnü tam iyileşmedi bile, Rıza Baba hayırdır?’’ Fragmanda ise Hüsnü Çoban’da olduğu gibi efkarlandırıcı bir müzik vardı. İkinci tepkim ise: ‘’Reytingler çok düşmüştür, yoksa bunlar böyle yapmaz.’’  Bu arada 408. Bölümün sezon finali olacağını söyleyenler var, sezon finalinde vursan daha çok izlerdik...

O kadar bölümün konusunu neden yazdın derseniz, Hüsnü Çoban’dan sonra Arka Sokaklar monoton senaryosuna döndüğünü göstermek için. Reytingle doğru orantılı senaryo. Seyirci tabii ki monoton senaryoyu izlemeyecek.

Hadi artık yazıyı okumanıza neden olan harika reyting grafiğine bakalım:


 
Gördüğünüz üzere yukarıdada az çok bahsettiğim gibi 399 ve 400. Bölümlerde harika bir reyting grafiği oluşturdular. Hüsnü Çoban’ın vurulması cidden işe yaramıştı.

401. Bölümden itibaren yavaş yavaş düşmeye başladı reytingler. Ancak 404. Tamamen monoton olan bölümde küçük bir artış yaşattı. Artık 406’ncı bölüme geldiğimizde monoton senaryodan Hüsnü Çobancılar sıkıldı ve diziyi terk etmeye başladı. Hüsnü Çoban vurulmadan önce de aşağı yukarı reyting sonuçları aynıydı. Buradan çıkarılacak sonuç ise Arka Sokaklar’ı cidden kaçırmayan ciddi bir seyirci kitlesi var. Bu bariz bir şekilde belli. (406. Bölümün biraz daha düşük olmasının etkisinde Milli Maç’ın da olduğunu söyleyelim.)

Yazının tamamından çıkarılacak sonuç belli aslında. Arka Sokaklar tamamen reyting için çalışıyor. Aslında sadece Arka Sokaklar değil, tüm Türk dizi sektörü bu şekilde ilerliyor. Bir dizinin reytingi düşük olursa, isterse senaryosu dünyada olmasın bir bakmışsınız 2 gün sonra final bile veremeden kaldırılmış. 

Arka Sokaklar yapımcıları ise Hüsnü Çoban’ın vurulduğunu görünce parayı görünce reytingler düşünce doğal olarak da para düşünce daha fazlasını istemişler. Bana göre ortalama 6 olan reytingleri bile hala çok iyi. 400 Bölümü devirmişsin sen, yeni çıkan çakma aşk dizisi değilsin.  Yapımcılar senaristlere hemen bir mesaj göndermiştir, birkaç hafta sonra ekipten birisini vurun da reytingler artsın eheheh. Milleti de aptal sanıyorlar galiba, hadi Hüsnü Çoban’ı ciğerimize bastık, izledik eyvallah. Rıza Baba’yı vurunca da seyirci anlıyor artık reyting oyununu. Sosyal medyanın yavaştan cezalandırdığını seziyorum. Fragman yayınlandı, ancak hiçbir sosyal medya platformunda doğru düzgün konuşulmadı. Belki siz de Rıza Baba’nın vurulduğunu bu yazıdan öğrendiniz.Açıkçası, seyirci artık bu tür dizileri cezalandırması gerekiyor. Sadece Arka Sokaklar değil, tamamen seyirciyi kandırmaya yönelik diziler hala televizyonda oynuyor. Rıza Baba’nın vurulmasının artık bir reyting oyunu yapılmamasını söylüyorum, açıkçası seyirci olarak da Arka Sokaklar’ı temelli değil, sadece gelecek 2 bölüm için cezalandırmanızı yani izlememenizi öneriyorum. Umarım insanların bağlı olduğu karakterleri, vurarak ya da öldürerek insanları cidden üzmek niyetinde reyting kazanmaya çalışmazlar ve Rıza Baba’mızın vurulması gibi olayları artık karşımıza çıkarmazlar. Son olarak da seyircinin cezalandıracağı şimdiden dahi belli olan bu bölümlerden sonra Arka Sokaklar ekibi her şeyin reyting olmadığını öğrenir.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0