• Anasayfa
  • Sinema
  • Spectre Filminde Kullanılamaz Hale Gelen Araçlar ve Maliyetleri

Spectre Filminde Kullanılamaz Hale Gelen Araçlar ve Maliyetleri

0
0
0
0
0
James Bond yarım asırdır filmlerinde aksiyonu zirveye çıkarmayı başarıyor. Ancak ajanımızın araçlarla bir derdi olacak ki, her filmde muazzam şekilde araçlar heba ediliyor. Peki son film Spectre'de durum ne?
James Bond karakteri, -filmlerinden yola çıkarak- öyle pek sessiz sedasız iş halletmeyi seven bir karakter değil. Genelde James Bond denildiğinde patlamalar, yıkımlar vb şeyler gözümüzde canlanır. Çünkü James Bond olmak bunu gerektirir.

Malumunuz yeni bir Bond filmi çekilmeye başlandığında cepleri milyon dolarlarla dolu olan pek çok sponsor resmen sıraya dizilir ve ajanımıza para akar (en son Samsung yeni telefonları kullanılsın diye 50 milyon dolar teklif etmiş tarzı söylentiler dolaşmaktaydı).

Tabi 007'miz de bu paraları bir güzel filmlerinde harcar. En çok içimizinn gittiği, izlerken ''ulan o yapılır mı bee...'' dediğimiz şey de, oyuncakmış gibi paramparça edilen, yakılan, havaya uçurulan arabalardır. Ve Bond'un bunu yapmada üstüne yok. Öyle ki Daily Mail'ın raporuna göre ajanımızın yeni filmi Spectre'de yok ettiği araçların toplam maliyeti 34 milyon dolar civarında. Bu araçların içine 10 adet özel tasarım Aston Martin DB10 da dahil...Örneğin, özellikle masraflı çekimlerden biri olan sahnede; Roma'da Bond'un Aston arabasıyla saatte yaklaşık 200 km hızla bir Jaguar C-X75 tarafından kovalanıyor. Yalnızca bu sahne bile kendi başına milyon dolarlara bedel (her iki araç da sahneden pert şekilde çıkıyor). Daha sonrasında Alp'lerda geçen bir sahnede Bond resmen bir uçağa yanan bir Land Rover Defender ile dalıyor. 

Fakat filmde her araba bu tür acımasız patlamalara ve aksiyonlara dahil değil. Mesela Bond'un Aston Martin DB10 aracı ile gerçekleştirdiği fırlatmalı koltuk sahnesi bunlara örnek olabilir. Benzer sahne Bond severlerin kafasında direkt olarak Sean Connery'in DB5 ile 51 sene önce benzer bir atraksiyona girdiği sahneyi de çağrıştıracaktır.
James Bond'un yeni filmi Spectre 26 Ekim'de İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede vizyona girecek. Resmi kaynaklara baktığımda film için belirlenmiş Türkiye çıkış tarihini göremedim. O sebeple ülkemizde ne zaman vizyona gireceğini bilmiyorum (girmeye de bilir). Ancak filmi izlerken her ''haşat'' edilen aracın hiçbir bilgisayar efekti (CGI) olmadan o hallere düştüğünü bilmek içinizi cız ettirecektir.

Kaynak: Mashable
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0