Webtekno Süper Kahraman Veri Bankası #1: Shazam

1
1
0
0
0
Webtekno olarak, anma hizmeti tadında ''Webtekno Süper Kahraman Veri Bankası'' serimizin ilk haberiyle karşınızdayız. 
Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi uzun zamandır özellikle sinema bazında pek çok süper kahraman içerikli haberler yapıyoruz. Ve aldığımız olumlu geri dönüşlere bakılırsa da, okuyucularımız -yani sizler- bu durumdan gayet memnun.

Bizde ''madem süper kahramanlar bu denli popüler, madem bu kadar seviliyorlar, o zaman okuyucuların onları daha yakından tanımalarına yardımcı olalım'' dedik ve güzel bir serinin başlangıcına ilk adımı atmak istedik. Bundan böyle her hafta sonu sizlere, süper kahramanlar dünyasından (bunu sadece Marvel ve DC Comics olarak ele almayın) bir karakteri, detaylı şekilde, güzel güzel tanıtacağız.Ancak bunu yaparken, çok fazla ön planda olan popüler karakterlerden ziyade, yine popüler olan, ancak gerek sinemada, gerekse televizyonda haşır neşir olamadığımızdan çoğunuzun hakkında bilgisi olmadığı, ama olması gerektiği karakterleri ele almak istiyoruz. Yani burada size kalkıp da bir Batman'i, Spider Man'i ya da Superman'i anlatmayacağız. Bir tık daha geri planda kalanlardan bahsedeceğiz.

Bu bağlamda ilk haberimize konu edineceğimiz karakterimiz, aslında en az Superman kadar köklü bir tarihe sahip olan, hatta ona kafa tutacak, kapışacak ve zaman zaman da yenebilecek bir potansiyele sahip bir karakter; SHAZAM!Shazam, aslında çizgi roman dünyasında Captain Marvel olarak da bilinir. Çünkü onun aslında orjinal adı budur. Ancak Marvel'ın daha önce davranarak ismin haklarını eline alması sonrası, Captain Marvel, Shazam adı ile anılmaya başlanır. Zaman zaman çizgi romanlarda kendisinden Captain Marvel olarak bahsedilmeye devam edilir.

Ancak son dönemlerde DC Comics de bu olaydan sıkılmış olacak ki, ''Captain Marvel'' olayını tamamen ortadan kaldırarak ''Shazam'' üstünde yoğunlaşmıştır. Fakat işin bir de şu kısmı var ki; Shazam aslında köken olarak DC Comics'e de ait bir karakter değil. Şöyle ki; Superman ve Batman ile DC Comics alıp başını gitmiş durumdadır. Bu dönemlerde diğer çizgi roman şirketlerinden olan Fawcett Comics bünyesinde bulunan C.C. Beck ve Bill Parker tarafından yaratılan karakter, Captain Thunder adı ile yaratılır. Ancak telif hakları sebebi ile bu isim, Captain Marvel'a dönüştürülür.''Captain Marvel'' adıyla basılan seriler dönemine göre son derece iyi bir başarı elde eder. Hatta Fawcett Comics, ''Marvel Family'' adında bir seri bile yapar. Ancak sonrasında DC Comics, ''la bunlar kıyafetten tut da tipine, gücüne kadar Superman'den araklamışlar'' diyerek dava açar (biraz da kıskançlıktan bence). Dava epey uzun sürer ancak sonunda 1972'de Fawcett Comics, kaybederek Captain Marvel'ın haklarını DC Comics'e kaptırır.

İşin komik tarafı ise o dönemlerde altın yükselişini yaşayan Marvel Comics, Fawcett ve DC arasında dava devam ederken, uyanıklık ederek ''Captain Marvel'' isminin telif haklarını alır.
 

Evet, Shazam'ın çizgi roman oluşumu hakkında hikayesi bu şekilde. Şimdi asıl önemli olan şeye, yani karakterin hikayesine gelelim;

12 yaşında küçük bir çocuk olan Billy Batson, ailesinin ölümünden sonra yetim kalmış ve gerekli aile ortamı, dolayısıyla gerekli sevgiden yoksun olarak büyüdüğü için, çevresindeki insanlara karşı son derece ilgisiz ve kaba davranan bir çocuk haline gelmiştir. Bencil bir şekilde büyüyen Billy, kaldığı yetimhaneden evlat edinilerek yeni bir ailenin yanında yaşamaya başlar.

Fakat Billy, onu evlat edinen Vazquez ailesinin yanına gittiğinde, tek evlat edinilen yetim çocuğun kendisi olmadığını anlar. Üvey kardeşleri ile bir türlü geçinemeyen Billy, yetimhanedeyken de birkaç kez girişimde bulunduğu kaçma eylemini, bu evde de gerçekleştirir. Ancak bu hamlesi, onun bütün hayatını değiştirecektir. Gizemli bir yabancı ile tanışan Billy, yine bu yabancı kadar gizemli olan bir tünelden geçerek, The Rock of Eternity adlı mağarayı bulur. Bu mağaranın da sahibi Shazam çıkmasın mı? Kafanız karıştı değil mi? Durun daha neler olacak.Evet, alayınızın Shazam olarak bildiği kişi aslında bu kırmızı elbiseli abinin kendisi değil. Shazam, Antik Mısır döneminden bir büyücü. Bu büyücünün özelliği ise, büyücü olması (küçük bir mümin latifesi). Bu büyücünün özelliği, Antik Mısır döneminden kalma, efsane güçlere sahip oluşu. Ancak büyücü arkadaş bu güçleri alıp da ''gidip ben milletle kapışayım'' olayını yapmıyor. Her dönemde kendine bir ''şampiyon'' seçiyor.

Tabii bu seçtiği şampiyonun sahip olacağı güçler, neredeyse bütün insanoğlunu alaşağı edecek şekilde olduğundan, seçimini son derece dikkatli yapıyor. Neyse dönemli Billy'e. Billy mağaraya girdiği zaman karşısında Shazam'ı görüyor. Tabii Billy bu mağarayı tesadüfen bulmuyor. Onun oraya gelmesini sağlayan Shazam'ın bizzat kendisi. Büyücü, Billy'i bir güzel sorguya çekiyor. E anasının gözü gibi güçler verecek adam, bırakın da bir iki soru sorsun.

Billy de biraz asi olduğundan Shazam'ı pek tatmin ediyor denemez. Ancak ailesini kaybetmesi, oradan oraya sürüklenen bir hayat yaşaması, onun suçu değil. Ve işin bir de şu tarafı var; Billy daha küçük bir çocuk. Yani içindeki merhamet, adalet gibi duyguları, öfkesi sebebi ile geri planda kalmış olsa da, özünde aslında o masum, küçük bir çocuk. Shazam da Billy'de bunu görüyor ve onun aradığı kişi olduğunu biliyor. Sonrasında beklenildiği gibi Billy, Shazam tarafından seçiliyor ve güçler ona bahşediliyor. Hemen sonrasında ise büyücümüz hayata gözlerini yumuyor. Yani Billy bir nevi dımdızlak ortada kalıyor.Artık Billy'nin tek yapması gereken büyücünün adını söylemek ve güçlere kavuşmak (say my name lan!). ''Shazam'' dediği anda yetişkin bir adama dönüşen Billy, epey bir hayvanımsı güce de kavuşmuş oluyor.  Şimdi işin bu kısmı çok önemli. Çünkü Billy'nin Shazam'a dönüştüğü zaman hala bir çocuk olarak mı kaldığı, yoksa dönüşümle birlikte düşünce yapısı olarak da bir yetişkine mi dönüştüğü biraz çelişkili. DC Comics bazı serilerinde Shazam'ı kendi kafa yapısına sahip, Billy'nin yetişkin hali olarak, bazen de sadece fiziksel olarak büyümüş bir çocuk olarak ele alıyor.

Ben aslında iki duruma da okey'im. Zira, Billy zaman içinde büyüdüğünde de, Shazam'ın yetişkin halinin aslında Billy'nin yetişkin hali olduğu anlaşılıyor. Çocuk olarak kalması ise, onu sempatik ve en önemlisi acıma duygusu sahibi bir kahraman yapıyor. Yani iki türlü de olay gayet güzel.Tabii her süper kahramanın bir de baş düşmanı olması kaçınılmazdır. Shazam'ın bir numaralı düşmanının hikayesi ise, onu ''sevilen kötü karakterler'' listesinde üst sıralara taşımakta; Black Adam. Black Adam, aslında büyücü Shazam'ın Billy'den önceki şampiyonu. Ancak, ailesini katledenlere karşı büyük bir öfke besleyen Adam, intikam gayesi yüzünden iyi tarafını tamamen kaybediyor. Hatta bu sebeple kendisi ile birlikte Shazam tarafından şampiyon seçilen kuzeni Aman'ı öldürerek güçlerini alıyor. Yani Black Adam'a bizim Billy'nin dönüştüğü Shazam'ın kötü ikizi şeklinde bakabiliriz. Zaten kostüm ve tip olarak da birbirlerine benzerlik göstermekteler. Bu sebeple Shazam'ın en büyük düşmanı her zaman Black Adam olmuştur ve ön planda olduğu bütün çizgi roman serilerinde onunla uğraşmıştır. Hatta Black Adam öyle güçlü ve tehlikelidir ki, bazen Shazam ile olan savaşına, Justice League de dahil olmak zorunda kalır. Bir ''hatta'' daha diyerek şunu da belirletim; kısa süreliğine de olsa Superman'i yenmişliği vardır (şöyle ki bu Superman'i bir güzel döver, Superman hafiften bayılır, sonra gelip ''biz mermiye kafa atıyoruz lan'' diyerek Black Adam'ı paket yapar).İşin güzel tarafı ne biliyor musun sayın okuyucu? Billy'i yetim bırakan da aslında dolaylı yoldan Black Adam (gerçi bu durum ne kadar ''güzel taraf'' oldu orası bilinmez ancak ortada bir aile intikamı durumu da söz konusu). Çünkü Billy'nin her ikisi de arkeolog olan anne ve babası ve bir kazıda, Black Adam'ın hapsedildiği kolyeyi bulurlar. Arkeolog çiftin yanında da Theo Adam adlı bir kişi daha vardır. Black Adam, yoldan çıktığı için büyücü Shazam tarafından bu kolyeye hapsedilmiştir. Theo, iradesini kaybederek Billy'nin ailesini öldürür ve kolyeyi kırarak içindeki gücü açığa çıkarır. Sonrasında da Black Adam'a dönüşür.

Neyse tekrar Shazam'a dönelim; ''bu adamın tam olarak güçleri neler?'' diye soracak olursanız da, oldukça güzel bir açıklaması bulunmakta. Shazam'ın güçleri şöyledir;

Solomon’un bilgeliği
Herkül’ün kuvveti
Atlas’ın dayanıklılığı
Zeus’un gücü
Aşil’in cesareti
Mercury’nin hızıNassssıııl? Bence gayet havalı. Karışık kuruyemiş gibi herşeyden var adamda. Evet Shazam'ın olayı genel olarak bu şekilde. Kökeninde çok güzel bir hikayeye sahip olan Shazam, son derece de süpper bir kahramandır. Son dönemlerde DC Comics tarafından biraz geri plana atılmış olsa da, tekrardan, yavaş yavaş yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz. Hatta, tıpkı Marvel'ın yaptığı gibi kendi sinema evrenini oluşturan ve ''Batman v Superman: Dawn of Justice'' ile de bu evrenin temelini atacak olan DC Comics, 2019 yılında bir Shazam filmini de seyircilerle buluşturacaktır. Bitmedi! Sanıyoruz DC Comics, ''Black Adam'sız Shazam olmaz'' diye düşünmüş olacak ki, Black Adam karakterini de evrenine getireceğini duyurmuştur. Hatta Black Adam'ı oynayacak oyuncu da çoktan açıklanmıştır. ''The Rock'' lakabıyla bilinen Dwayne Johnson!Haftaya yeni bir süper kahraman hikayesi ile görüşmek üzere.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0