• Anasayfa
  • Sinema
  • Türkiye'de Tüm Zamanların En Çok İzlenen 10 Yabancı Filmi

Türkiye'de Tüm Zamanların En Çok İzlenen 10 Yabancı Filmi

1
1
0
0
0
Türkiye'de Tüm Zamanların En Çok İzlenen 10 Yabancı Filmi
Daha önce hazırladığımız en çok izlenen 10 filmin içeriğinde yabancı film olmadığı için bu sefer de yabancı listesi yapıyopruz.
Bildiğiniz gibi geçen günlerde sizler için "Türkiye'de Tüm Zamanların En Çok İzlenen 10 Filmi" başlığı altında buradan ulaşabileceğiniz listemizde ülkemizde seyirci rekorları kıran 10 filmi listelemiştik. Fakat ilginç bir şekilde birçoğumuz yerli filmlerden daha çok yabancı filmleri övüyor olsak da ilk 10'da hiç yabancı film bulunmuyordu.

Biz de buradan hareketle yabancı filmler için ayrı bir liste hazırlayalım dedik. Tabiki yine BoxOffice Türkiye verilerini kullanarak size Türkiye'de seryirci rekorlarını kıran 10 yabancı filmi sıralıyoruz. Bakalım favori filmleriniz var mı;
 

 10) Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (1.459.205 İzleyici)

 

Efsanevileşmiş olan Lord of the Rings'in sinemaya uyarlanan ikinci yapımı olan İki Kule, ilk filmin başarısını devam ettirmiş ve ülkemizde de fazlasıyla ilgi görmüştü. İlk filmi kadar olmasa da sinema dünyasına güzel bir örnek teşkil eden serinin ikinci yapımı 20 Aralık 2002'de girip 42 hafta süren vizyon sürecinin ardından 1.5 milyon izleyiciye ulaşmayı başardı.
 

 9) Matrix Reloaded (1.470.316 İzleyici)

 

İlk filmiyle dünyayı kasıp kavuran Matrix gibi bir yapımın ikincisi gelince elbette fazlasıyla ilgi gördü. Hal böyle olunca Neo, Trinity ve diğer tüm karakterleri tekrar görmek isteyen ya da ilk fime gitmemiş olup artık sinemada izlemenin zamanı geldi diye düşünenler de olunca yine ortalama 1.5 milyon izleyiciye ulaşan Matrix Reloaded, Türkiye'de en çok izlenen 9. yabancı film oluyor.
 

 8) 2012 (1.497.017 İzleyici)

 

2012 yılına her yaklaştığımızda söylentileri iyice artan Maya takvimine göre cortlayacağımız inancı birçok kişi tarafından "Yav hee hee" diye geçiştiriliyor olsa da istemsiz "Lan ya tutarsa?" diye dürtmekteydi. Baktılar millet ufaktan tırsmaya başlamış, Roland Emmerich de "Lan ben bunun filmini yaparım" diyerek kolları sıvamış, gerçekten de güzel bir kurgu ile karşımıza çıkmıştı. Şahsen oldukça beğendiğim yapım 1.5 milyon'dan sadece 3 bin kişi daha az bir seyirci rekoru ile 8. olabildi.
 

 7) Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (1.647.727 İzleyici)

 

Klasik muhabbeti eminim hepiniz duymuştur. Yüzüklerin Efendisi gibi zamanın çok ilerisinde olan 3 seri film 3 kitaptan yola çıkarak yapılmıştı. Peter Jackson abimize hayranlık uyandıran bu serinin ardından baktı yüzükler kadar tutan çok bir şey çıkmadı, Tokien'in Hobbit'ine göz dikerek parasal kaygılar olduğu apaçık bir şekilde "Bu sefer tek kitaptan 3lü seri yapalım, sonra gelsin paracıklar paracıklar" düşüncesi ile karşımıza çıktı. Film kötü mü? İlki kadar değil. Beklenmedik Yolculuk çok daha iyiydi. Diğer iki film biraz geride kalıyor gibi sanki. Ama sonuçta "Son orta dünya filmi" gibi görülen Beş Ordunun Savaşı'nın bu kadar izlenmesinin altında yatan tek gerçek de buydu.
 

 6) Truva (1.692.458 İzleyici)

 

Açık konuşacağım. Bu filmi bileniniz, izleyeniniz çok fazla eminim. Fakat "Truva Küfürlü Versiyon" dediğimiz şeyi çok daha fazla kişi biliyor. ("Hamzaaaaağğğğğ!!!! Süleyyymannnnn!!!!") Neyse, konumuza dönecek olursak gerçekten çok sağlam bir yapım olan Truva, 2004 yılındaki 28 haftalık vizyonu ile 1.5 milyonu aşarak başarılı bir yere geldi. Yani şimdi açıp izleseniz yine seveceksiniz, e böyle bir filmin de ilk 10'da olması gayet doğal.
 

 5) Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (1.759.705 İzleyici)

 

İşte orta dünyaya tüm gerçek dünya olarak yolculuğumuzun başladığı zaman, taaa 2001'e gidiyoruz. Böylesine sağlam bir film olup ilk haftalardan "Abi çok iyi, kesinlikle git" falan olayları çıkınca 46 hafta vizyon süreci ile 1.7500 sınırını aşan Yüzük Kardeşliği ile aynı zamanda "Star Wars mu Lord of the Rings mi?" olayı da start alacaktı.
 

 4) Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor (1.883.004 İzleyici)

 

Bak bu film güzeldir işte. Gerçekten 7'den 77'ye herkesin acayip sevdiği tek animasyon diyebileceğim kadar iddialı bir seri olan Buz Devri, ilk çıktığı günden bu yana çatır çatır izleniyor. Hele ki Türkçe seslendirmelerinin İngilizce kadar iyi olduğunu görmek, hiçbir karakterin kulak tırmalamaması gibi detaylar da olunca (ki zaten kadro efsane) herkesin gönlünü çalan yapımın 4. filmni de bu serinin başına geçti elbet.
 

 3) Avatar (2.482.991 İzleyici)

 

Yanlışım varsa düzeltin, Türkiye'de ilk defa 3D film deneyimi yanlış hatırlamıyorsam bu yapım ile Türk sinema sektörüne girmişti. Ki bu kadar büyük etki uyandırmasının sebebi de budur aslında. Yani diğer filmler 1 milyon civarında dolaşırken bu çat diye 2 milyonu aşmıştı. Ama güzel filmdi bence, değil mi?
 

 2) Titanik (2.844.022 İzleyici)

 

2000'li yıllardan önce birçoğumuz yoktuk belki, sinema dediğimiz olay da öyle şimdiki gibi çok gelişmiş değil, çok da yaygın değildi. Ama sen gidip 98'de Titanik gibi bir film yapar, tüm dünyanın dikkatini şak diye çeker, Oscar ödüllerini de cebe atarsan yıl farketmeksizin gider 3 milyona bile yaklaşırsın. Ki o dönemde bu sayı çok çok büyük bir başarı. Yani salon sayısı zaten azken bir de o salonlar şimdiki birçok salonun fazla önemsemediği filmleri koydukları salondan bile küçüktü. Hal böyleyken 181 hafta gibi ütopik bir süreçte durmadan vizyonda kalan yapım 1. sırayı 98'den taa geçtiğimiz yıla kadar korudu. Düşünün artık, bu yıllarda çıksa ne yapardı kim bilir..

 

 1) Hızlı ve Öfkeli 7 (2.961.089 İzleyici)

 

RIP Paul Walker. Evet, gerçekten çok üzücü bir durumdu. 6 serilik filmde başrollerden biri olan ve herkesin sevdiği karakter olan Paul Walker, ya da Brian O'Conner'ı görebileceğimiz son film olmuştu. Daha çekimler bitmeden geçirdiği kaza filmin istemsiz bir reklamını arttırsa da kardeşi kalan bölümleri çekerek filmi tamamlamıştı. Bir de sırf o son sahne için 2-3 kere gidenleriniz bile vardır. Tribute videosu da muhteşemdi. Konu da muhteşem elbet.. Sonuç olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birinci sıraya yerleşen Hızlı ve Öfkeli 7, sinema dünyasının en değerli filmlerinden biri olacak.

Böylelikle sizlere Türk sinema dünyasının en çok izlenen 10 filmini sıralamış olduk. Merak edenler için de genel sıralamadaki yerlerini buraya yazmış olayım;

Hızlı ve Öfkeli 7 - 18
Titanik - 21
Avatar - 28
Buz Devri 4 - 49
Yüzüklerin Efendisi - 52
Truva - 56
Hobbit - 60
2012 - 68
Matrix - 69
Yüzüklerin Efendisi 2 - 71
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0