Webtekno'dan İftarlık Filmler #1

0
0
0
0
0
Webtekno’da artık Ramazan’a özel yeni bir konseptimiz daha var: Webtekno’dan İftarlık Filmler. Yeni konseptimizde Ramazan için uygun ve keyif verici filmleri listeleyeceğiz.
Yeni konseptimiz 10 bölümden oluşacak. 3 gün periyotlarla 3+1 şeklinde film önerilerimizi sizlere sunacağız. Bu filmler Ramazan’a uygun olmaya çalışacak. (Kimsenin orucunu sakata getirmeyi istemeyiz.) Böylece Ramazan sonuna kadar toplam 40 film önermiş olacağız. Her gün farklı bir film izlemiş olacaksınız, 10 tane bonusumuz ise izlemiş olabileceğiniz filmlere alternatif bir şekilde olacak. Bonuslarımız da tüm dünyanın gıpta ile baktığı Yeşilçam Sineması’ndan olacak. Ayrıyeten sizin de Ramazan’a uygun film önerileriniz varsa yorumda bahsetmeyi unutmayın. Hepinize keyifli seyirler!

Sözü daha fazla uzatmadan bugün ve önümüzdeki 2 günlük periyot için sizler için önerdiklerimize bakalım:
 

 Captainn Philips (Kaptan Phillips)
Kanlı Pazar, Bourne serisinden Medusa Darbesi, Son Ultimatom gibi filmlere imzasını atmış olan Paul Greengas karşımıza nefes kesici bir biyografik olayla yeniden çıkıyor.

Filmin konusuna bakacak olursak: ‘’ Kaptan Richard Phillips, yüzlerce kez yaptığı gibi engin denizlerde kargo gemisini güvenli bir şekilde yerine götürmekle yükümlüdür. Ancak yıllardır olmamış ve hiç beklenmeyen bir şey olur: Korsan baskını! Kaptan tüm mürettebatın can güvenliğini sağlamak için güvertenin altına saklamayı başarır. Kendisini Somali’li korsanlara teslim eder. Kaptan, korsanların reisi olan kişi tarafından kaçırılır. Kaptan sonucunda ölüm olan bu oyunda hamlelerini doğru oynamak zorundadır.''

Filmin kadrosunda ise, Tom Hanks, Catherine Keener, Barkhad Abdi, Faysal Ahmed, Michael Chernus gibi isimler var.

Kaptan Phillips son derece sürükleyici bir hikaye. Dram ve heyecanlı bekleyişin çok iyi bir şekilde birleşen ender filmlerden birisi. Dram yoğunluklu filme heyecan sahnelerinin de eklenmesiyle film son derece akıcı hale gelmiş. Seyirciye ikisini de tattırıyor. Ayrıyeten Tom Hanks’in oyunculuğu da muazzam. Barkhad Abdi’de Tom Hanks’e yakışır şekilde oynamış ve birbirlerini tamamlamışlar. Açıkçası film ‘’yağ gibi akıyor.’’

Son olarak Kaptan Phillips’in En İyi Film dahil toplam 6 dalda Oscar’a aday olduğunu belirtelim.
 

 Wall-E
Kayıp Balık Nemo, John Carter gibi yapımlara imzasını atmış olan Andrew Stanton karşımıza dünyanın en iyi animasyonlarından biriyle geliyor.

Wall-e’nin konusuna bakacak olursak: ‘’Dünya artık yaşanabilecek bir yer olmaktan çıkmıştır ve insanlar Dünya’yı terketmişlerdir. Bir çöp robotu olarak Dünya’yı az da olsa temizlemeye çalışan Vol-i’nin karşısına Eve adında güzel bir arama motoru çıkar. Eve Vol-i’nin elinde fotosentez yapan bir bitki olduğunu görür. Eve bu bilgiyi rapor etmek için bir yolculuğa çıkar. Ancak aşık Vol-i onun peşini bırakmaz…’’

Vol-i bize dünyanın yakın gelecekteki hali için büyük bir rehber ve dünyanın en etkileyici filmlerden birisi. Vol-i’nin özellikle Eve ile olan ilişkisi çok iyi yansıtılmış. Hissettirdiği duyguyu kendiniz yoğun bir şekilde hissediyorsunuz. Ayrıyeten bize dünyanın yakın geleceğinin portresini yapıyor. İzlediğiniz zaman en iyi listenizin ön sıralarında olacaktır.

Vol-i’nin eleştirmenler tarafından çok iyi notlar aldığını ve 6 tane Oscar’a aday olup, bir tanesini kucakladığını belirtelim.
 

 Liar Liar (Yalancı Yalancı)
Ace Ventura, Aman Tanrım gibi filmlere Jim Carrey ile imzasını atmış olan Tom Shadyac karşımıza yine bir Jim Carrey filmiyle geliyor.

Filmin konusuna bakacak olursak: ‘’Fletcher işine başarılı bir avukattır. Ancak her konuda yalan söylemektedir. Aslında bu da işinde başarılı olduğu bir etkendir. Ancak yalanlarından sıkılan oğlu Max doğum gününde bir dilek diler: Babasının yalan söylememesini! Dileği kabul olur ve curcuna başlar…’’

Filmin kadrosunda ise Jim Carrey başta olmak üzere Maura Tierney, Justin Cooper, Cary Elwes, Anne Haney gibi isimler bulunmakta.

Jim Carrey’in adı geçtiğinde akan sular durur. Son derece usta bir sanatçı Jim Carrey ve neredeyse tüm komedi filmleri herkesi kahkahaya doyduruyor. Yalancı Yalancı’da bunlardan biri. Absürt hareketleriyle ve harika mimikleriyle Jim Carrey yine ustalığını konuşturuyor ve en önemlisi her zamanki olduğu gibi hepimizi kahkahaya boğuyor. Tüm ailecek izleyebileceğiniz ve kahkahalara boğulacağınız Yalancı Yalancı’yı kesinlikle es geçmemelisiniz. Çünkü Ramazan’da komedi izlemek bir başka oluyor. :)
 

 Yeşimçam Bonusu: Hayat Sevince Güzel
Yazının başında bahsettiğimiz Yeşilçam filmine nihayet gelebildik. Yeşilçam filmlerinin usta yönetmenlerinden olan Temel Gürsu’nun imzasına sahip Hayat Sevince Güzel…

Efsaneleşmiş filmin konusuna bakacak olursak: ‘’Ayşe iyilik, şefkat ve yardım duygularıyla dopdolu bir genç kızdır. Bütün olaylara ve güçlüklere iyilik dolu gözleriyle bakar. Annesi öldükten sonra büyük bir şehirde yaşayan teyzesinin yanında yaşamaya başlar. Ancak teyzesi geçmişte yaşanan birtakım olayların etkisinden hala kurtulamamış hisleri içine kapanık birisidir. Teyzesinin çevresi de bu dertlerden müzdarip kişilerle doludur. Ayşe bu insanlara yardım eder ve hayatı kendisi gibi görmelerine yardımcı olur…’’

Filmin kadrosunda ise, Zeynep Değirmencioğlu, Münir Özkul, İhsan Yüce, Suna Pekuysal, Metin Serezli gibi usta isimler bulunmakta.

Polyanna’nın Türk versiyonu olarak nitelendirilen Hayat Sevince Güzel Yeşilçam’ın kült eserlerinden birisi. Oyuncuların adeta oyunculuk dersi verdiği, senaryonunda son derece ilgi çekici olduğu ve üstünden kaç yıl geçse de hala izlettiren bir yapım kendisi. Ailecek oturup yeniden izleyebilirsiniz ve Yeşilçam’ı yeniden anabilirsiniz. Bütün dünyanın zamanında gıpta ile baktığı Yeşilçam filmlerini unutmamamız gerek.

Defalarca dinlettiren şarkısından bir kesit yaparak önerilerimi sonlandırmak istiyorum: ‘’Dünyada en güzel şey kalpte insan sevgisi…’’
 

Hepinize tekrardan Hayırlı Ramazanlar ve İyi Seyirler.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0