Webtekno'dan İftarlık Filmler #10

0
0
0
0
0
Webtekno'dan İftarlık Filmler #10
Ramazan'a özel konseptimiz olan İftarlık Filmler serimize devam ediyoruz.
İslam dinine göre öneminin yanı sıra bir aile saadetinin tekrar evlere geldiği Ramazan Ayı'na özel iftarlık filmler serimize devam ediyoruz.

Bugün de birbirinden tür olarak tamamen farklı iki yabancı film ve yıllar geçtikçe daha da güzelleşen bir Yeşilçam filmi önereceğiz sizlere. İftar ve teravihten sonra ailecek izleyebileceğiniz, keyif alacağınızı düşündüğümüz serimizde filmler üzerine yorumlarınızı ve başka film önerilerinizi bekliyoruz.

Lafı daha fazla uzatmadan filmlerimize geçelim:

 

Dr. Garipaşk (Dr. Strangelove Or: How I Learned To Stop Worrying And Love The Bomb)

Dünya Sinema Tarihi’nin en usta ve en iyi isimlerinden biri olarak gösterilen, herkesin gönlünde taht kurmuş sinemanın efendisi Stanley Kubrick’in ikinci döneminin ilk filmi Dr. Garipaşk.

Dr. Garipaşk’ın konusu ise şu şekilde: ‘’ Soğuk Savaşın zirvede olduğu yollarda ABD güvenlik amacıyla her birinde güçlü bir nükleer bomba bulunan34 adet uçağını sınır yakınlarında devriye gezdirir. Psikolojik sorunları olan bir general ise uçaklara Rusya’yı bombalama emri verir. Sonrasında tüm generaller ve başkan savaş odasında toplanır…’’

Dr. Garipaşk’ın oyuncu kadrosunda ise Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden, Keenan Wynn gibi isimler bulunuyor.

Dr. Garipaşk efsane olarak nitelendirilebilecek bir film. Yılı olan 1964’ü de hesaba kattığınızda şapkanızı çıkartıyorsunuz. Hiciv türünde anti-militarist eşi benzeri olmayan bir yapım örneği.  Seyirciye nükleer savaş saçmalığınıda çok iyi bir şekilde empoze ediyor. Ayrıca kara mizahın dibine vurduğu, her bir diyalogun çok önemli olduğu, her birinin altında çok önemli detaylar yatan eşsiz bir sanat eseri. Peter Sellers’in oyunculuğu ve Kubrick’in harika yönetmenlik dehası takdire şayan. Hayatımda birçok Soğuk Savaş konulu film izledim, ancak Soğuk Savaş döneminde çekilmiş olup Soğuk Savaş’ı çok iyi bir şekilde eleştirebilen bir film görmedim, duymadım, bilmiyorum. Artık bu kadar övgüden sonra saat kaç olursa olsun Dr. Garipaşk’ı açmalısınız.
 
 

Yaşam Şifresi (Source Code)

Glam Rock’un babası David Bowie’nin oğlu olan Duncan Jones’in ikinci uzun metrajlı film denemesi. (Bu ay vizyona giren Warcraft’ın da yönetmenliğini yaptı.)

Yaşam Şifresi’nin konusu ise şu şekilde: ‘’ Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) uyandığında kendini bir banliyö treninde, başkasının bedeninde bulur ve 8 dakika sonra tren infilak eder. Gözlerini açtığında yeniden kendi bedenindedir. Bunu sağlayan, hükümetin geliştirdiği  'yaşam şifresi' isimli bir programdır. Bu program bir başka kişinin kimliğine geçip, onun hayatının son sekiz dakikasını yaşayabilmeyi sağlamaktadır. Stevens'ın görevi bombacıyı bulmak ve onun yapacağı ikinci eylemi engellemektir. Bunun için son 8 dakikayı defalarca yaşar ve her seferinde elde ettiği ipucları ile olayı çözmeye çalışır.’’ *

Yaşam Şifresi’nin oyuncu kadrosunda ise Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright, Cas Anvar gibi isimler bulunmakta.

Yaşam Şifresi son derece güzel, aksiyonlu ve gerilimli bir bilim kurgu örneği. Yeni yeni yönetmenliğe alışan Duncan Jones üç türü de çok iyi bir şekilde birleştirmiş. Kesinlikle seyirciyi sıkmıyor, 90 dakika olan süresini dolu dolu kullanıyor. Time-loop kavramı birçok filmde var ancak Yaşam Şifresi’nde çok daha kolay bir şekilde anlaşılıyor. Eğer bir bilim kurgu filmi arıyorsanız Yaşam Şifresi’ni listenizin ilk başına koymalısınız.

 

Yeşilçam Bonusu: Beyoğlu Güzeli

Yazı dizimizde onlarca kez ismi geçen Yeşilçam’ın efsane yönetmeni Ertem Eğilmez’den geliyor Beyoğlu Güzeli.

Beyoğlu Güzeli’nin konusu ise şu şekilde:’’Aile ile çadır tiyatrosunda çalışan Alev, bir gün beklemediği bir anda Tıp Fakültesi’nde okuyan bir gence aşık olur ve ondan gerçek işini saklar. Sonrasında aşkı daha da artar…’’

Beyoğlu Güzeli’nin kadrosunda ise efsaneleşmiş isimler var: Adile Naşit, Münir Özkul, Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Hülya Koçyiğit.

Beyoğlu Güzeli, diğer Yeşilçam filmlerine göre biraz daha sönük kalsa da Yeşilçam’ın en iyi dram örneklerinden birisi. Yüzümüzü güldüren güzel bir başlangıcı varken, hepimizi derin üzüntüye boğan hatta hüngür hüngür ağlatan bir sonu vardır. Dram ve aşkı birlikte görmek istiyorsanız, bir de ağlamak istiyorsanız en iyi seçeneklerinizden birisi.
 
Beyoğlu Güzeli'nin yapım evliğini üstlenen Arzu Film resmi Youtube hesabından filmin restore edilmiş HD halini seyircilere sundu. Yukarıdan izleyebilirsiniz.


 
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0