Webtekno'dan İftarlık Filmler #12

0
0
0
0
0
Webtekno'dan İftarlık Filmler #12
Ramazan'a özel konseptimiz olan İftarlık Filmler serimize devam ediyoruz.
İslam dinine göre öneminin yanı sıra bir aile saadetinin tekrar evlere geldiği Ramazan Ayı'na özel iftarlık filmler serimize devam ediyoruz.

Bugün de birbirinden tür olarak tamamen farklı iki yabancı film ve yıllar geçtikçe daha da güzelleşen bir Yeşilçam filmi önereceğiz sizlere. İftar ve teravihten sonra ailecek izleyebileceğiniz, keyif alacağınızı düşündüğümüz serimizde filmler üzerine yorumlarınızı ve başka film önerilerinizi bekliyoruz.

Lafı daha fazla uzatmadan filmlerimize geçelim:
 

 Altıncı His (The Sixth Sense)


Özellikle korku filmleriyle adını bir üst basamağa çıkaran usta yönetmen M. Night Shyamalan karşımıza bu sefer gizem,dram ve gerilimin son derece iyi olduğu bir filmle gelmiş.

Altıncı His’in konusu ise şu şekilde: ‘’Sekiz yaşında bir çocuk olan Cole, birtakım garip rüyalar görmekte, zaman zaman hayaletler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu garip olayları ise hiç kimseye anlatmamaktadır. Ancak bir süre sonra bir çocuk psikoloğu olan Crowe ile tanışır, ve bu garip olayları artık ona anlatmaya başlar. Ancak bir süre sonra işler akıl almaz hale gelecektir…’’

Altıncı His’in oyuncu kadrosunda ise başta Bruce Willis olmak üzere Haley Joel Osment, Mischa Barton, Donnie Wahlberg, Toni Colette gibi isimler bulunmakta.

Altıncı His son derece tanınmış kült bir film. Birçok diyalogun arasından yıllar geçmesine rağmen kullanıldığı, son derece gerim gerim eden, gizemin her dakika en üst seviyelerde olduğu, akıcılığını hiç bozmayan harika bir film. Bruce Willis’i çoğu zaman aksiyon filmlerinden tanıyorduk, ancak buradaki psikolog rolünüde şapka çıkarttıracak cinsten oynamış. Adeta koltuğa çivilendiğiniz, gerilim dram ve gizem türlerinin çok iyi şekilde birleştiği bu filmi hiçbir yorum okumadan hemen izlemenizi öneririm.

 

 Zoraki Kral (The King's Speech)


Sefiller, Danimarkalı Kız gibi filmlere imzasını atmış olan Tom Hooper’den geliyor Zoraki Kral.

Zoraki Kral’ın konusu ise şu şekilde: ‘’VIII. Edward sevdiği kadınla evlenebilmek için tahttan feragat ederek kardeşi VI. George’ye tahtı bırakır. Ne kadar isteksiz olsa da  VI.George tahta çıkar. Ancak kekeme olduğu için özgüveni son derece düşmüştür. Birçok doktor deneyen VI. George sonunda Lioney Louge adında bir konuşma terapisti bulur ve kekemeliğini yavaştan yenmeye başlar.’’

Zoraki Kral’ın oyuncu kadrosunda ise Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Michael Gambon gibi usta isimler bulunmakta.

Zoraki Kral son yıllarda çekilmiş en iyi biyografik filmlerden birisi. Colin Firt’in oyunculuğu ise muazzam. Son derece akıcı, izleyiciyi içine çeken nadir biyografik filmlerden birisi olmuş. (Bu arada şuan ki kraliçe olan II. Elizabeth’in babası George VI.) Görüntü yönetimi de son derece iyi. Ayrıyeten 12 dalda Oscar’a aday oldu ve 4 büyük dalda heykeliği kaptı. Bunlar; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Özgün Senaryo. (Inception’un Oscar almasına neden olduğu film olduğunu da söyleyelim.) Oscar’a da bakarak direk izlenebilir, ayrıyeten keyifli bir hikaye. Son olarak da azmin önemini de bize hatırlatıyor, bu da güzel bir faktör.

 

 Yeşilçam Bonusu: Oh Olsun


Yazı serimizde onlarca kez bahsettiğimiz Yeşilçam’ın efsane yönetmeni Ertem Eğilmez’den geliyor Oh Olsun…. Oh Olsun’un konusu ise şu şekilde: ‘’Zengin bir genç, babasının fabrikasında çalışan bir işçi kıza aşık olur. Ancak ailesi bu ilişkiye izin vermez, genç ise ailesine rest çekerek sevdiği kızla evlenir…’’

Oh Olsun’un oyuncu kadrosunda ise Kemal Sunal, Adile Naşit, Münir Özkül, Tarık Akan, Halit Akçatepe gibi usta isimler var.

Oh Olsun hem romantik olarak hem de komedi olarak Yeşilçam sinemasının efsane filmlerinden birisi. Aileyle izlenebilecek sımsıcak bir film. Diyaloglarının her daim hatırlandığı, oyunculukların en üst düzey olduğu harika bir eser.

Oh Olsun'un yapım evliğini üstlenen Arzu Film resmi Youtube hesabından filmin restore edilmiş HD halini seyircilere sundu. Yukarıdan izleyebilirsiniz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0