Webtekno'dan İftarlık Filmler #3

0
0
0
0
0
Webtekno'dan İftarlık Filmler #3
Yeni konseptimiz olan İftarlık Filmler serimize devam ediyoruz.
İslam dinine göre öneminin yanı sıra bir aile saadetinin tekrar evlere geldiği Ramazan Ayı'na özel iftarlık filmler serimize devam ediyoruz.

Bugün de birbirinden tamamen iki farklı tür ve arasında yıllar olan bir Yeşilçam filmi önereceğiz sizlere. İftar ve teravihten sonra ailecek izleyebileceğiniz, keyif alacağınızı düşündüğümüz serimizde filmler üzerine yorumlarınızı ve başka film önerilerinizi bekliyoruz. Lafı daha uzatmadan filmlerimize geçelim:

 

 Salak ile Avanak (Dumb & Dumber)
Ah Mary Vah Mary ile popülerliklerini arttıran Farrely kardeşlerin ilk yönetmenlik deneyimi Salak ile Avanak.

Filmin konusu ise şu şekilde: ‘’Hiçbir işe dikiş tutturamayan ikili olan Lloyd ve Harry  içinde para dolu bir çanta bulurlar. Sahibinin California’da ki Aspen şehrinde olduğunu öğrenirler ve çantayı teslim etmek için yola çıkarlar. Yollarına haydut, polis gibi birçok kişi çıkar ve hepsini tepetaklak ederler. Yaşayacakları macera ikili için büyük bir komedidir…’’

Filmin kadrosunda ise Jim Carrey ve Jeff Daniels başta olmak üzere Lauren Holly, Mike Starr, Karen Duffy gibi isimler bulunuyor.

Salak ile Avanak’ın üzerine yıllar geçmiş olsa bile hepimizi güldürmeye devam ediyor. Absürtlüğün dibine vuran ikili ise harika bir oyunculuk çıkartmış. İzlemeye başladığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir film. Kahkahalara boğulacağınız garanti diyebilirim. İftar saatini beklerken zamanınızı en hızlı geçirtecek filmlerden birisi. Kesinlikle eğleneceksiniz. Eğer beğenirseniz serinin 2014’de çıkmış olan bir filmi daha var. O da son derece komik. (2003’de çekilmeye çalışılmış bir devam filmi var, onda usta ikili yok. Onu önermiyorum, ona göre dikkat edin.)
 

 Operasyon: Argo
Batman v. Superman’de ki Batman rolüyle eleştirilerimizi haksız, üstüne de şapka çıkarttırdığı oyunculuğuyla Ben Affleck’in yönetmen olarak çektiği üçüncü film.

Argo’nun konusuna bakacak olursak: ‘’Hümeyni devriminden sonra Tahran’daki ABD Büyükelçiliğini basarlar. Elçilikte çalışan 6 kişi bir şekilde kaçar ve Kanada Büyükelçiliği’ne sığınır. CIA ise rehineleri kurtarmak için dahiyane bir plan yapmaya başlar…’’

Argo’nun kadrosuna bakacak olursak, Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber gibi oyuncular bulunuyor.

Argo bazı kesim tarafından çok ağır eleştiriler aldı. Ancak kesinlikle o eleştirileri haketmiyor. Tamamen gerçek olan bir olayı Ben Affleck beyazperdeye harika bir şekilde aktarmış. Gerilim ve dram yoğunlukları tam kıvamında ve yerinde. Nitekim Ben Affleck’in oyunculuğu da güzel. Senaryo olarak da gerçeğe dayandığı için izledikten sonra İran Devrimi üzerine az biraz bilgi sahibi oluyorsunuz ve İran Devrimi’ni araştırmaya başlıyorsunuz. Bu konuda da son derece başarılı. Propaganda konusuna gelecek olursak, tabii ki ABD propagandası var. Ancak klişe dolu aksiyon filmlerindeki kadar gözünüze batmıyor. Bu senaryoda da az bir şey ABD propagandası olmak zorunda artık… Filmde küçük bir kesitte İstanbul’da geçiyor. İstanbul sahneleri de güzel kurgulanmış.

Argo 2012’de En İyi Film, En İyi Kurgu, En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar heykelciğini kaptı.
 
 

 Yeşilçam Bonusu: Çöpçüler Kralı
Yeşilçam’ın efsanelerinden olan Zeki Ökten’in elinden çıkıyor Çöpçüler Kralı.

Çöpçüler Kralı’nın konusuna bakacak olursak: ‘’Zabıta memuru, görevinin verdiği yetkileri zorlayarak esnafın ve çöpçünün üzerinde büyük bir baskı kurar. Aynı mahallede oturan Hacer’de temizlik yapmaktadır. Zabıta memuru Hacer’e aşık olur, ancak annesinin tepkisiyle karşılaşır. Mahallenin çöpçüsü olan Apti de Hacer’e aşıktır. Apti bir gün yanlışlıkla gazinoya girer ve kötü şansı tamamen değişir…’’

Çöpçüler Kralı’nın kadrosunda ise Kemal Sunal, Şener Şen, Ayşen Gruda, İlyas Salman, Erdal Özyağcılar gibi usta isimler bulunuyor.

Çöpçüler Kralı üzerinden yıllar geçse de unutulmamış, unutulmayacak bir film. Replikleri olsun, müzikleri olsun, oyunculukları olsun tamamen bir efsane. Kendini ne kadar izlensede izlettiren bir yapım.Dram ve komedinin en iyi hallerinden biri.Yeşilçam’ın güzelliğini hepimiz biliyoruz, sözü daha fazla uzatmaya lüzüm yok…

Çöpçüler Kralı’nın yapım evliğini üstlenen Arzu Film resmi Youtube hesabında Çöpçüler Kralı’nın Restore edilmiş HD versiyonunu izleyicilere sundu. Yukarıdan izleyebilirsiniz… 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0