Webtekno'dan İftarlık Filmler #5

1
0
0
0
0
Webtekno'dan İftarlık Filmler #5
Ramazan'a özel konseptimiz olan İftarlık Filmler serimize devam ediyoruz.
İslam dinine göre öneminin yanı sıra bir aile saadetinin tekrar evlere geldiği Ramazan Ayı'na özel iftarlık filmler serimize devam ediyoruz.

Bugün de birbirinden tamamen iki farklı tür ve arasında yıllar olan bir Yeşilçam filmi önereceğiz sizlere. İftar ve teravihten sonra ailecek izleyebileceğiniz, keyif alacağınızı düşündüğümüz serimizde filmler üzerine yorumlarınızı ve başka film önerilerinizi bekliyoruz. Lafı daha uzatmadan filmlerimize geçelim:
 

 Kod Adı: Olympus (Olympus Has Fallen) 
İlk Gün, Tetikçi ve Adalet filmleriyle tanınan Antoine Fuqua karşımıza aksiyonu son derece bol olan bir filmle çıkıyor.

Olympus’un konusu ise şu şekilde: ‘’Mike Banning üzücü bir kaza sonrasında saha görevinden alınır ve kendisine masa başı bir iş verilir. Ancak ABD’yi çok büyük bir saldırı bekliyordur. İçeriden yönetilen ajanların yönettiği terörist bir eylemle Beyaz Saray saldırıya uğrar ve başkan esir alınır. Mike ise canı pahasına eski dostu başkanı kurtarmaya çalışacaktır…’’

Filmin kadrosunda ise Gerard Butler, Morgan Freeman, Aaron Eckhart, Radha Mitchell, Robert Forster gibi isimler bulunuyor.

Kod Adı: Olympus aksiyon yönünden son derece doygun. Çok fazla benzeri olmayan bir senaryoyla karşımıza çıkmışlar, ancak bu senaryonun çok iyi olduğuna gelmiyor. Orta halli bir senaryosu var, oyunculuklarda normal. Biraz klişe dolu ancak aksiyon seyircileri bunu göz ardı edecektir. Aksiyon seviyorsanız ya da aksiyon izlemek istiyorsanız çok iyi bir seçenek. Keyifli bir şekilde izleyebiliyorsunuz, ancak senaryo hatalarını ve klişeleri düşünürseniz pek fazla keyif alamazsınız. (Eğer filmi sevdiyseniz yaklaşık 3 ay önce serinin ikinci filmi olan Kod: Adı Londra çıktı. Serinin aynı çizgisinde ilerliyor, bu filmi severseniz onu da seveceksiniz.)
 

 Enigma (The Imitation Game)
Buddy, Headhunters gibi filmlerle adını duyuran Morten Tyldum bu sefer karşımıza İkinci Dünya Savaşı sırasında Enigma’nın kırılış hikayesiyle çıkıyor.

Enigma’nın konusu ise şu şekilde: ‘’Naziler kendi aralarında Enigma adlı makinenin yardımıyla şifreli mesajlaşmaktadırlar. Kırılması imkansız olarak öngörülen Enigma’yı kırmak için İngiliz hükümeti Alan Turing’in de bulunduğu bir grup insan toplar. Umutlar tükendiği zaman beklenmedik şekilde Alan Turing Enigma’nın şifresini çözer, ve savaşı belirgin bir şekilde kısaltır. Filmde Alan Turing’in Enigma’yı kırılış hikayesine odaklanıyor…’’

Enigma’nın oyuncu kadrosunda başta Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley olmak üzere Mark Strong, Matthew Goode, Charles Dance gibi isimler bulunuyor.

Enigma harikulade bir biyografik hikaye. İkinci Dünya Savaşı’nın gidişatını ve zamanını değiştiren Enigma’nın kırılış hikayesini akıcı bir şekilde öğrenebilmek harika. Zamanlaması harika olan dram ve gerilim sahneleri seyirciyi adeta koltuğa çiviliyor. Benedict’in harika performansı da göz dolduruyor. Film son derece akıcı ve keyifli geçiyor. Biyografik bir film izlemek istiyorsanız tüm işi gücü bırakıp filmi açmalısınız. (Not: Film adının ilk çevirisi Yapay Oyun şeklindeydi, sonrasında Enigma olarak değiştirildi. Ancak Yapay Oyun adı ile de karşılaşabilirsiniz.)

Enigma’nın 8 tane Oscar adaylığı var, ve En İyi Uyarlama Senaryo dalında da heykelciği kaptı.
 

 Yeşilçam Bonusu: Kibar Feyzo
Taçsız Kral, Salako, Minik Serçe ve birçok harika filmi Yeşilçam’a kazandıran Atıf Yılmaz’dan geliyor Kibar Feyzo…

Kibar Feyzo’nun konusu şu şekilde: ‘’Sevdiği kız Gülo ile evlenmek isteyen Feyzo başlık parasını toplayabilmek için İstanbul’a gider. Şehirde gördüklerinden sonra köy ağası olan Maho’nun köylüleri köle gibi kullandığını anlar. Köyüne döndükten sonra köylüleri Maho’ya karşı ayaklandırır, köylüleri bilinçlendirir. Ancak Maho’yu devirmek kolay olmayacaktır…’’

Kibar Feyzo’nun oyuncu kadrosu efsanelerle dolu: Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Erdal Özyağcılar, Müjde Ar ve daha nicesi…

Usta yönetmen Atıf Yılmaz, Kibar Feyzo ile birçok şeyi başarmış. Vermek istediği mesajı çok güzel ve net şekilde verebilmiş ve bu mesajı verirken de seyirciyi kahkahalara boğmuştur. Oyunculukları söylemeye gerek yok,harikulade! İftardan sonra ailenizle keyifli bir şekilde yeniden izleyebileceğiniz harika bir film. Onlarca kez izleseniz bile yeniden izleten bir yapım

Kibar Feyzo’nun yapım evliğini üstlenen Arzu Film resmi Youtube hesabından filmin restore edilmiş HD halini seyircilere sundu. Yukarıdan izleyebilirsiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0