Webtekno'dan İftarlık Filmler #6

1
0
0
0
0
Webtekno'dan İftarlık Filmler #6
Ramazan'a özel konseptimiz olan İftarlık Filmler serimize devam ediyoruz.
İslam dinine göre öneminin yanı sıra bir aile saadetinin tekrar evlere geldiği Ramazan Ayı'na özel iftarlık filmler serimize devam ediyoruz.

Bugün de birbirinden tamamen iki farklı tür ve arasında yıllar olan bir Yeşilçam filmi önereceğiz sizlere. İftar ve teravihten sonra ailecek izleyebileceğiniz, keyif alacağınızı düşündüğümüz serimizde filmler üzerine yorumlarınızı ve başka film önerilerinizi bekliyoruz. Lafı daha uzatmadan filmlerimize geçelim:
 

 Non-Stop
Evdeki Düşman, Kimliksiz gibi isimlere imzasını atan Jaume Collet-Serra bu sefer karşımıza gerilimi iliklerimize işleten bir filmle geliyor.

Non-Stop’un konusu ise şu şekilde: ‘’Bill Marks, bir polis olarak uçak yolculuğuna çıkar ve uçaktakilerin güvenliği onun elindedir. Yolculuğunu sakin ve sorunsuz bir şekilde sürdüren Bill’in telefonuna bir mesaj gelir. Mesajda kendisine bir görev verilir, görev ise son derece kısıtlı zamanda yapılması gerekmektedir. Telefonda verilen talimatları yerine getirmezse tüm yolcular ölecektir…’’

Filmde başta Liam Neeson olmak üzere Julianne Moore, Anson Mount, Michelle Dockery, Scoot McNairy gibi isimler bulunuyor.

Non-Stop gerilimin filmin başından başlayıp, sonuna kadar devam eden harika bir gerilim filmi. Liam Neeson’un ustalığına yakışır şekilde oynadığı, sadece bir uçakta geçen ancak kesinlikle hiç sıkmayan bir yapım. Filmde her an gerilmek istiyorsanız kesinlikle kaçırmayacağınız bir film.

 

 Whiplash
Müzikal filmler üzerine yoğunlaşmış olan Damien Chazelle’den geliyor Whiplash…

Whiplash’ın konusu ise şu şekilde: ‘’Prestijli bir müzik okulu olan Shaffer’de birinci sınıfta okuyan 19 yaşındaki Andrew son derece hırslı bir davulcudur ve hayallerinde bir dünya yıldızı olmak vardır. Shaffer’ın en önemli orkestrasının şefi Terrence ise oldukça katı prensipleri olan bir şeftir. Günün birinde Andrew’in yeteneği Terrence tarafından fark edilir, ve Terrence onu orkestraya alır. Terrence’nin gözüne girebilmek için gece gündüz çalışan Andrew ailesini ve sosyal hayatını geri planda bırakır. Andrew ile Terrence arasında tansiyonu hiç düşmeyecek olan bir öğretmen-öğrenci ilişkisi başlar…’’

Whiplash’ın oyuncu kadrosunda ise Miles Teller, J.K Simmons, Paul Reiser, Melissa Benoist, Austin Stowell gibi oyuncular bulunmakta.

Whiplash dünyada çekilmiş en iyi müzik filmlerinden biri. Yönetmen müzik ve dramı o kadar güzel bir şekilde birleştirmiş ki… J.K Simmons’un ve Miles Teller’in oyunculuğu göz büyülüyor. İzledikten sonra etkisini son derece bırakıyor. Yani filmi izlediniz, bittiniz olmuyor. Whiplash’ın OST’sini açıyorsunuz ve dinlemeye başlıyorsunuz. Bu birkaç gün devam ediyor, iyiliğinin yanına son derece de etkili. Dram sahneleri de çok başarılı, ancak bateri sahneleri muazzam. Müzikle alakası olmayan birisini bile koltuğa çiviledi. Etkileyici bir film olsun, dram da olsun diyorsanız Whiplash’ı listenizin başınıza koymalısınız.

Whiplash’ın IMDb Top 250 listesinde 45’nci sırada olduğunu ve Oscar ödüllerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Film Kurgusu, En İyi Ses Miksajı dallarında heykelciği var.
 

 Yeşilçam Bonusu: Tosun Paşa
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Tarkan, Ateş Parçası, Şabaniye, Zübük ve daha nicesi filmlere imzasını atmış olan Yeşilçam’ın efsane yönetmenlerinden biri olan Kartal Tibet’ten geliyor Tosun Paşa…

Tosun Paşa’nın konusu ise şu şekilde: ‘’ Seferoğulları ve Tellioğulları aileleri Yeşil Vadi için sürekli didişmektedirler. Tellioğulları'nın reisi Lütfü, Yeşil Vadi'yi ailesine ve Daver Bey'in kızı Leyla'yı kendisine alabilmek için uşak Şaban'ı Tosun Paşa kılığına sokar. Sahte Tosun Paşa, Daver Bey'i ziyarete gittiğinde her şey başlangıçta güzel görünmektedir. Ancak İskenderiye'de yaşayan Hakiki Tosun Paşa'nın bu olayı duymasıyla ve Daver Bey'in evini ziyaret etmesiyle işler karışır.’’ *

Tosun Paşa’nın oyuncu kadrosunda efsaneler yarışıyor: Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Müjde Ar…

Tosun Paşa Türk sineması tarihinde çekilmiş en iyi komedi filmlerinden birisi olarak gösteriliyor. Çoğu repliğin ezberlendiği, sosyal medyada kullanıldığı bir yapım kendisi. Üzerinden 40 yılı aşkın süre geçmesine rağmen komedi denilince akla gelen ilk filmlerden birisi. Ailenizle izleyebileceğiniz sımsıcak bir komedi.

Tosun Paşa’nın yapım evliğini üstlenen Arzu Film resmi Youtube hesabından filmin restore edilmiş HD halini seyircilere sundu. Yukarıdan izleyebilirsiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0