Webtekno'dan İftarlık Filmler #7

0
0
0
0
0
Webtekno'dan İftarlık Filmler #7
Ramazan'a özel konseptimiz olan İftarlık Filmler serimize devam ediyoruz.
İslam dinine göre öneminin yanı sıra bir aile saadetinin tekrar evlere geldiği Ramazan Ayı'na özel iftarlık filmler serimize devam ediyoruz.

Bugün de birbirinden tamamen iki farklı tür ve arasında yıllar olan bir Yeşilçam filmi önereceğiz sizlere. İftar ve teravihten sonra ailecek izleyebileceğiniz, keyif alacağınızı düşündüğümüz serimizde filmler üzerine yorumlarınızı ve başka film önerilerinizi bekliyoruz. Lafı daha uzatmadan filmlerimize geçelim:
 

 Sherlock Holmes Serisi
Snatch, RocknRolla, The Man From: U.N.C.L.E gibi yapımlarla ününe ün katan Guy Ritchie karşımıza Sir Arthur Conan Doyle’nin efsanevi karakteri Sherlock Holmes’in farklı bir sinema uyarlamasıyla çıkıyor.

Sherlock Holmes’in birçok hikayesi var, tabii ki hepsini çekemeyeceği için hikayelerinden birkaçına odaklanmış. İki filmin de konuları aynı diyebiliriz, ama tabii ki maceralar farklı: ‘’Dövüş tekniklerini, efsanevi zekası gibi silah olarak kullanan Holmes, bu macerasında ülkesini yok edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşman ile savaşıyor. Yardımcısı Watson ise her zaman yanında…’’

Sherlock Holmes’in kadrosunda ise Robert Downey Jr. ve Jude Law başta olmak üzere Rachel McAdams, Mark Strong, Eddie Marsan gibi isimler bulunuyor. (İkinci filmi olan Gölge Oyunları’nda ise Mark Strong ve Eddie Marsan yerine Noomi Rapace, Jarad Harris gibi isimler var.)

Sherlock Holmes serisi Sir Arthur Conan Doyle’nın efsanevi karakterini daha farklı bir şekile bürüdü. Dövüş tekniklerini de işin içine katarak apayrı bir film karşımıza çıktı. Çünkü Sherlock Holmes karaktarı sinema dünyasında en çok uyarlanan karakter. Ancak diğer uyarlamalar çok fazla sadık kaldığı için göz önüne çıkmıyor. Robert Downey Jr. ve Jude Law’ın oyunculuğu harika. İkisi çok harika bir ikili olmuşlar. Senaryo da son derece akıcı, Guy Ritchie’de senaryoya ve Sherlock’a yakışır bir şekilde görüntü yönetimi sunmuş. Sherlock Holmes’in adeta bitmesini istemiyorsunuz, 2 saatten çok daha fazla olmasını istiyorsunuz, çünkü film bildiğiniz yağ gibi akıyor ve son derece keyifli. İftarı beklerken açtığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız, iftardan sonra da ikinci filmini açıcaksınız. :) (Serinin ilk halkasının 2 tane Oscar adaylığı da var.)
 

 Marslı (The Martian)
Blade Runner, Alien, Prometheus gibi filmlerle karşımıza çıkan, 4 Oscar adaylığı bulunan usta yönetmen Ridley Scott’tan geliyor Marslı…

Marslı’nın konusu ise şu şekilde: ‘’Mars’da bir görev sırasında şiddetli fırtına çıkar. Ekip Mars’dan ayrılma kararı alır, gemiye doğru giderler. Ancak yine bir fırtına sırasında astronot Mark ortadan kaybolur, ve ekip onun öldüğünü düşünür. Ancak Mark ölmemiştir, Mars’da tek başına hayatta kalma mücadelesine başlar..’’

Marslı’nın oyuncu kadrosunda ise Matt Damon başta olmak üzere, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Jeff Daniels, Kate Mara, Sebastian Stan gibi usta isimler bulunuyor.

Marslı çok farklı bir uzay hikayesi. Bilim-kurgu veyahut uzay aklımıza geldiğinde genellikle aksiyona dayalı filmler görüyoruz. Marslı ise daha çok dram ve gerilim ağırlıklı ve bana göre çok daha gerçeğe yakın. Biraz daha bilimsel temellere oturtulmuş, ancak keşke biraz daha uzun tutulup, kitaba biraz daha sadık kalınıp bilimsel temelleri daha iyi oturtsalarmış. Ancak çok fazla göze batmıyor. Görsellik de çok başarılı, özellikle Mars çok iyi yansıtılmış. Filmi izlerken Mars’da yaşayan ikinci kişi gibi hissediyorsunuz. Ayrıyeten film son derece akıcı ve keyifli.

IMDb Top 250 listesinde 232’nci olduğunu ve 7 dalda Oscar’a aday olduğunu belirtelim.
 

 Yeşilçam Bonusu: Züğürt Ağa
Kardeşim Benim, Selamsız Bandosu, Çalsın Sazlar  gibi filmlere imzasını atmış olan Nesli Çölgeçen’den geliyor Züğürt Ağa…

Züğürt Ağa’nın konusu ise şu şekilde: ‘’Haraptar adlı köyün ağası, her gün yeni bir kadın isteyen babası Abdo ile yaşadığı köyde egemenliğini sürdürmektedir. Ancak, Abdo beklenmedik bir zamanda ölünce her şey tersine döner. Birçok olay yaşadıktan sonra Ağa kente göç etmeye karar verir…’’

Züğürt Ağa’nın oyuncuları ise Şener Şen, Erdal Özyağcılar, Nilgün Nazlı, Füsun Demirel, Can Kolukısa gibi oyunculardan oluşuyor.

Züğürt Ağa köyden kente göçün zorluklarını çok iyi bir şekilde anlatan film. Gelişen kent hayatında, kendi coğrafyasında ağır olan bir taşın nasıl ufalandığını izlettiriyor bizlere. Yer yer güldüren yer yer ağlatan bir yapım. Kesinlikle izlemelisiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0