Webtekno'dan İftarlık Filmler #8

0
0
0
0
0
Webtekno'dan İftarlık Filmler #8
Ramazan'a özel konseptimiz olan İftarlık Filmler serimize devam ediyoruz.
İslam dinine göre öneminin yanı sıra bir aile saadetinin tekrar evlere geldiği Ramazan Ayı'na özel iftarlık filmler serimize devam ediyoruz.

Bugün de birbirinden tür olarak tamamen farklı iki yabancı film ve yıllar geçtikçe daha da güzelleşen bir Yeşilçam filmi önereceğiz sizlere. İftar ve teravihten sonra ailecek izleyebileceğiniz, keyif alacağınızı düşündüğümüz serimizde filmler üzerine yorumlarınızı ve başka film önerilerinizi bekliyoruz.

Lafı daha fazla uzatmadan filmlerimize geçelim:
 

 Bay Holmes (Mr. Holmes)


Alacakaranlık Serisinden iki film yönetmiş olan Bill Condon’dan geliyor Mr.Holmes…

Bay Holmes’in konusu ise şu şekilde: ‘’ Holmes artık 93 yaşındadır,emekli olalı 35 yıl olmuştur.Bir yandan da tabiri caizse bunamaya başlamıştır. Hizmetçisi Mrs.Munro ve (Laura Linney) oğlu Roger (Milo Parker) ile yaşamaktadır.Holmes bir yandan da geçmişiyle yüzleşmeye başlamıştır.’’

Filmin kadrosunda ise Ian McKellen başta olmak üzere Laura Linney, Milo Parker, Hiroyuki Sanada, Hattie Morahan gibi isimler var.

Bay Holmes çok farklı bir Sherlock uyarlaması. Geçtiğimiz yazıda Robert Downey Jr.’ın Sherlock’unu önermiştik. Ancak yeni çıkmış olan bu uyarlama şu ana kadar hiç görmediğimiz bir uyarlama. İzlediğimiz en duygu ve dram yüklü bir Sherlock.  Ian Mckellen’in performansı ise göz büyüleyici şekilden.Sanki bize ‘’Hala ayaktayım!’’ mesajını veriyor. Yönetmen Bill Condon usta aktörü bu role seçerek hem filmin popülaritesini arttırmış hem de harika bir oyunculuk izlememize olanak sağlamış. Film baya bir duygu yüklü. Gizem ve duygusallığı çok güzel bir şekilde harman edip önümüze sunmuş. Bu duygu etkeni de seyirciyi filme daha da bağlıyor.

Sonuç olarak Mr.Holmes bize apayrı bir Holmes gösteriyor.Aykırı Holmes’imizin oyunculuğu alkışlanacak cinsten.Güzel bir senaryo,güzel kamera yönetimi ve sizi daha da bağlayan duygu yüküyle Mr.Holmes bu senenin iyi filmlerinden birisi.

 

 Yalanlar Üstüne (Body of Lies)


Blade Runner, Alien, The Martian gibi filmlerle ününe ün katan Ridley Scott’un elinden çıkıyor Yalanlar Üstüne.

Filmin konusu ise şu şekilde: ‘’Ortaya çıkan yeni bir terörist lider diğer istihbarat örgütlerini atlatarak bir bombalama kampanyası başlaşmıştır. Onu alt edebilmek için Ferris’in yeraltı finans örgütleri ve umutsuz şehirlerinin arasına sızması gerekmektedir. Ayrıyeten bir de Ürdün Özel Operasyonlar Birliği ile çalışması gerekmektedir. Ferris hedefine yaklaştıkça kendisini aynalarla dolu bir koridorda hissedecektir. Müttefiklerine güvenmek onun için en kötü taktik olacaktır…’’

Yalanlar Üstüne’nin kadrosunda ise Leanardo Di Caprio ve Russell Crowe başta olmak üzere Mark Strong, Oscar Isaac, Golshiftef Farahani gibi isimler bulunmakta.

Yalanlar Üstüne karşımıza sağlam bir casusluk/aksiyon ile çıkıyor. James Bond kadar klişe dolu değil, diğer casusluk filmleri kadar da ağır değil. Yönetmen Scott tam ortasını bularak karşımıza çok iyi bir film çıkartmış. Casusluk dalında da iyi, aksiyon dalında da iyi. Yeni dünyaya yönelik çarpıcı senaryosuyla ve kurgusuyla da filmi size bağlıyor. Ayrıyeten bir ihanet avını çözdüğünüz film size zamanın nasıl geçtiğini anlatmayacak bile.

 

 Yeşilçam Bonusu: Şaban Oğlu Şaban


Süt Kardeşler, Gülen Gözler, Salak Milyoner gibi birçok filmin altına imzasını atmış, güldürü türünün ve Yeşilçam’ın efsane yönetmeni Ertem Eğilmez’den geliyor Şaban Oğlu Şaban…

Filmin konusu ise şu şekilde: ‘’Vatani görevini başarıyla tamamlayan Şaban, tezkeresini aldıktan sonra eski komutanının yanında işe girer. Harika bir ikili olmuş olan ekip polisin bile yakalayamadığı Kadırgalı Eşref’i yakalayınca kahraman olurlar. Bu olaydan sonra Nazır Paşa onları gizli polis yapar. Ancak bu sırada Nazır Paşa’nın evinde kız kardeşinin elması çalınır. Nazır Paşa ise elması bulması için bu ikiliyi görevlendirir…’’

Şaban Oğlu Şaban’ın kadrosunda ise Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda gibi efsaneleşmiş isimler bulunuyor.

Şaban Oğlu Şaban Yeşilçam’ın yine en komik filmlerinden biri. Üstünden yıllar geçmiş olmasına rağmen onlarca kez izlettiriyor kendisini. Her diyalog sonrasında düşündüren bir film. Ertem Eğilmez yine ustalığını konuşturmuş zaten. Ailenizle izleyebileceğiniz, kahkahalara boğulacağınız sımsıcak bir film.

Şaban Oğlu Şaban’ın yapım evliğini üstlenen Arzu Film resmi Youtube hesabından filmin restore edilmiş HD halini seyircilere sundu. Yukarıdan izleyebilirsiniz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0