Webtekno'dan İftarlık Filmler #11

0
0
0
0
0
Webtekno'dan İftarlık Filmler #11
Ramazan'a özel konseptimiz olan İftarlık Filmler serimize devam ediyoruz.
İslam dinine göre öneminin yanı sıra bir aile saadetinin tekrar evlere geldiği Ramazan Ayı'na özel iftarlık filmler serimize devam ediyoruz.

Bugün de birbirinden tür olarak tamamen farklı iki yabancı film ve yıllar geçtikçe daha da güzelleşen bir Yeşilçam filmi önereceğiz sizlere. İftar ve teravihten sonra ailecek izleyebileceğiniz, keyif alacağınızı düşündüğümüz serimizde filmler üzerine yorumlarınızı ve başka film önerilerinizi bekliyoruz.

Lafı daha fazla uzatmadan filmlerimize geçelim:
 

 Panama Terzisi (The Tailor of Panama)


Casusluk kitapları denilince akla ilk gelen, tüm zamanların en iyi casusluk yazarı olarak gösterilen John Le Carre’nin aynı adlı kitabından uyarlama, yönetmeni de John Boorman.

Panama Terzisi’nin konusu ise şu şekilde: ‘’Başarısız  bir İngiliz ajanı olan Andy Panama’ya sürgüne gönderilir. Ancak Andy bir yolunu bulup, geri dönmek istemektedir. Panama’da tanıdığı terzi Harry ile ülkenin kaderini değiştirecek oyunlar oynayacaklardır…’’

Panama Terzisi’nin oyuncu kadrosunda başta Pierce Brosnan ve Geoffrey Rush olmak üzere Jamie Lee Curtis, Leonor Varela, Catherine McCormack, Daniel Radcliffe gibi oyuncular bulunmakta. (Daniel’in oynadığı ilk film olduğunu da belirtelim.)

Panama Terzisi üstad John Le Carre’nin harika bakış açısıyla bir ülkenin üzerinde nasıl kolayca oyun oynanabildiğini gösteriyor bizlere. Başta Pierce ve Geoffrey olmak üzere oyunculuklar da çok üst düzeyde. Senaryo zaten harikulade, John Le Carre’nin imzasını taşıdığı çok bariz bir şekilde belli oluyor. Panama Terzisi çok yersiz eleştirilere maruz kaldı, filmi aksiyon filmi olarak düşünen seyirciler filmi çok sıkıcı buluyor, eşi benzeri çok nadir olan senaryoya tırt diyorlar. Bu yersiz eleştirilere kulak asmamınızı, aksiyon filmi olmadığı düşünerek izlemenizi öneririm. Eğer casusluk filmlerine ya da biraz daha ağır ilerleyen filmlere ilginiz varsa kesinlikle kaçırmamalısınız. Filmin ilk yarısı monoton geçiyor ancak ikinci yarı son derece güzel.

 

 Zindan Adası (Shutter Island)


Martin Scorsese ve Leanardo Di Caprio ilişkisinin 4’ncü meyvesi Zindan Adası. Ayrıca yakın zamanda çekilmiş en iyi psikolojik-gerilim filmlerinden birisi.

Zindan Adası’nın konusu ise şu şekilde: ‘’Amerika’daki Massachussets sahili açıklarında suç işlemiş akıl hastalarının tutulduğu bir hapishanede bir mahkum esrarengiz bir şekilde kaybolur. Teddy ve Chuck olayı araştırmak için adaya gider, ancak iş çok daha karmakarışık hale gelerek baş döndürücü bir hal alır.’’

Zindan Adası’nın kadrosunda ise Leonardo Di Caprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams, Emily Mortimer gibi isimler bulunmakta.

Zindan Adası son yıllarda çekilmiş en iyi psikolojik-gerilim filmlerinden birisi. Martin Scorsese’nin harika görüntü yönetimi ve Leo’nun harikulade oyunculuğu birleşince ortaya eşi benzeri bulunmayan, kült bir sanat eseri çıkmış. Neredeyse her dakikasında gerim gerim gerildiğiniz, boğazınızın kuruduğu, yutkunmayı unuttuğunuz, beyninizin durduğu bir film. Psikolojik olarak çöküntüye girebilirsiniz, son sahnede ise ben ne izledim, ‘’Yoksa sıkıntı bende mi?’’ tribine girmemek imkansız. Film bittikten en az birkaç saat internette film sonrası yorumları okuyacaksınız, çünkü etkisi son derece uzun.
 

 

 Yeşilçam Bonusu: Salak Milyoner


Yeşilçam’ın efsane yönetmeni, güldürü konusunda ustalaşmış, herkesi kahkahaya boğduran Ertem Eğilmez’den geliyor, Salak Milyoner.

Salak Milyoner’in konusu ise şu şekilde: ‘’Kayserili Behçet ölüm döşeğindeyken oğulları olan Saffet, Himmet, Hayret, Gayret’i çağırır ve İstanbul’da yaşayan asker arkadaşına gitmelerini ister. Asker arkadaşı olan Mehmet Çavuş’ta da bir define haritası vardır. Dört kardeş bir türlü altınları paylaşamazlar, her biri farklı bir plan kurarak İstanbul’a gitmeye çalışır, ancak yolları tren istasyonunda kesişir ve komedi başlar…’’

Salak Milyoner’in kadrosunda ise birçok efsane isim var: Kemal Sunal, Adile Naşit, Münir Özkul, Halit Akçatape, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Ali Şen…

Salak Milyoner yine üstünden yıllar geçmesine rağmen her izlendiğinde hepimizi kahkahalara boğuyor. Diyalogların özenle seçildiği, her birinin harika bir anlam içerdiği, oyunculukların en üst düzey olduğu sımsıcak bir aile filmi. İftardan sonra aileyle izlenmek için ideal.

Salak Milyoner'in yapım evliğini üstlenen Arzu Film resmi Youtube hesabından filmin restore edilmiş HD halini seyircilere sundu. Yukarıdan izleyebilirsiniz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0