• Anasayfa
  • Sinema
  • ​Zombilere Bakış Açımızı Değiştirmiş 5 Film

​Zombilere Bakış Açımızı Değiştirmiş 5 Film

2
2
0
0
0
Zombiler artık sinema sektörünün alışılmış korku ögesi oldu. Fakat bazen zombiler de bildiğinizden farklı olabiliyor.
Zombiler sinema sektörünün her çağında beyaz perdenin vazgeçilmezi olmuş ve ne kadar zombi filmi çıkarsa çıksın izleyiciyi bir şekilde çekmeyi başarmıştı. Fakat film sektöründe ciddi varlık gösteren zombiler, her filmde karşımıza o alışık olduğumuz şekilde çıkmıyor.

Zombi denince herkesin kafasında şekillenen profil üç aşağı beş yukarı aynıdır. Fakat bazı filmlerde bu zombi stereotipi yeniden yorumlanarak seyirciye sunuluyor. Karşımıza çıkan zombi alışık olduğumuzdan daha farklı olunca da haliyle film başarı elde etmiş oluyor. 

Peki bu filmler, yani bildiğimiz zombi profilinin tabularına yıkarak kendilerine has şekilde zombileri ele alan filmler hangileri? Şimdi gelin bu filmlere bir göz atalım.  İşte zombilere bakış açımızı değiştiren ve kendine has zombi profili ile kafamızda yer edinen 8 film:
 

 28 Days Later


''28 Gün Sonra'' sanırım en zombiden uzak zombi filmi olabilir. Hatta bu filme ''zombi filmi'' demek ne derece doğrudur bilinmez. Fakat buna karşın Danny Boyle gibi bir adam yönetmen koltuğunda olunca, film de bir ayrı hoş oluyor. 28 Gün Sonra'nın listemizde bulunma sebebi, sunduğu zombi profilinin daha çok kana susamız, son derece çevik ve hızlı tiplerden oluşuyor olması. Yani o bildiğimiz ''beyiiiin, beyiiiin'' diye ortaklıkta gezen zombilerden ziyade adamı bir atlet gibi kovalayan zombiler mevcut. İkinci film ''28 Hafta Sonra''da da benzer zombi profilini görmek mümkün.

 

 Warm Bodies


Pek çok filmde zombilerin komik yönleri ele alınmış, komedi faktörü olarak zombiler kullanılmıştır. Peki ya bir zombi romantizme dahil edilirse ne olur? Warm Bodies zombi olayına romantizmi dahil ederek ortaya en özgün zombi hikayelerinden birini çıkarmakta. Bu durum da filmi listemiz için en uygun filmlerden biri haline getiriyor. Filmde uzun süre zombi olarak kalanların sonrasında başkalaşarak dönüştükleri tip de bir başka güzel.

 

 Shaun of the Dead


Zombi filmleri içinde adeta kült hale gelmiş olan Shaun of the Dead, komedi ögesi olarak zombiyi en başarılı şekilde kullanan film olabilir. Filmin bildiğimiz zombi modelinin dışına çıkaran şey ise, son sahnesi diyebiliriz (izlemeyen varsa spoiler vermeyelim). Filmin sonunda sunulan zombi profili oldukça enteresan.

 

 The Serpent and the Rainbow


Bu filmde zombiler aslında zombiler neyse o. Yani yine ölmüş insanlar zombiye dönüşüyor, yakaladığını bir güzel yiyor falan. Filmdeki zombiyi farklı yapan şey ise, bir kişi tarafından vodoo ile kontrol ediliyor olmaları. Haiti'de geçen filmde, o bölgeye has olarak zombiler de böyle bir değişime uğramış. Fakat bu durum filmdeki korkuyu ve gerilimi düşürmemiş. Aksine zombileri farklı bir bakış açısıyla sunarak başarılı bir iş yapmış.

 

 Zombieland


Bir zombi filmi izlediğiniz zaman hatalı bulduğunuz ne varsa Zombieland onu ortadan kaldırmakta. Zira normal zombi filmlerinde mutlaka arkasına bakarak koşan, sessiz olması gereken yerde mutlaka ses çıkaran ve izleyeni deli eden gerizekalı bir baş karakter vardır. Ve işin daha da sinir bozucu tarafı, hayatta kalması gereken karakterler o gerizekalı yüzünden harcanır, filmin sonunda da ne hikmetse o gerizekalı kurtulur (ne dolmuşum be). Korku filmlerinde de benzer durum var. İşte Zombieland, tüm o olayı sağlam şekilde yıkıyor. ''Arabaya bindiğinde arka koltuğu kontrol et'', ''kahramanlık yapma'', ''kondisyonunu koru'' gibi kuralların bulunduğu film, bir zombi salgınında nasıl hayatta kalmanız gerektiğini en güzel şekilde anlatan film. Ayrıca en eğlenceli zombi filmlerinde de üst sıralarda olmayı kesinlikle haketmekte.
2
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
2
0
0
0