Siri, IQ Testinde Soruların %78'ine Doğru Cevap Vererek Kendi Rekorunu Kırdı

18
8
6
3
2
Loup Ventures isimli şirket, geçtiğimiz günlerde akıllı asistanlar üzerinde bir IQ testi gerçekleştirdi.

Yapay zeka ve akıllı asistanların gelişimi, her geçen gün hız kazanıyor. Sürekli olarak 'daha akıllı' hale gelen asistanlarımızın, bu yeteneklerini kanıtlamak için bazı testlere katılmaları gerekiyor. Son olarak Loup Ventures isimli şirket Alexa, Cortana, Siri ve Google Asistan üzerinde 800 soruluk bir test gerçekleştirdi. Test sonuçlarına göre Siri, 1 sene içerisinde en büyük gelişme oranını kaydeden akıllı asistan oldu.

Asistanlara 'Yakınımdakiler, Alışveriş, Harita' gibi alanlarda pek çok soru soruldu ve soruları doğru anlama ve doğru yanıtlama oranları analistler tarafından belirlendi. Sonuçlara göre Siri'nin soruyu doğru anlama oranı %99, doğru yanıtlama oranı ise %78.5. Geçtiğimiz sene aynı testte sırasıyla %95 ve %66.1 oranlarını yakalayan Siri, doğru cevaplama oranını %12.4 artırarak en çok gelişen asistan oldu.

Ancak tüm bu yüksek gelişme oranlarına rağmen Siri hala Google Asistan'ın gerisinde. Google'ın asistanı listenin en zeki yapay zekası. Sorulanı anlama oranı %100 ve doğru cevap oranıysa %85.5. Kusursuza yakın bir sonuç yakalayan Google Asistan, tüm akıllı asistanları geride bırakarak testi lider tamamladı. Cortana ve Alexa'nın oranları ise rakiplerine göre hayli düşük. Asistanların her ikisininde soruyu doğru anlama oranı %98, doğru cevap verme oranları ise sırasıyla %52 ve %61.

Loup Ventures, sorulan soruların listesini yayınlamayı reddediyor ancak tüm soruların, kullanıcılar tarafından en çok yöneltilenler arasından seçildiğini iddia ediyor. Fakat tabii ki 800 soru arasında zorluk derecesi yüksek ve tahmin edilemez sorular olma ihtimali de var.

Kaynak : https://9to5mac.com/2018/07/25/siri-smarter/
18
8
6
3
2
Emoji İle Tepki Ver
18
8
6
3
2