İş Güvenliği Uzmanı: Siyah Maskeler Polen ve Hava Kirliliğinden Korur

12
4
4
2
0
Kişisel Koruyucu Donanım ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez, siyah maskeler hakkında uyarıda bulundu. Öymez, "Bu 'yıkanabilir maske' diye satılan siyah maskelerin çoğu polene karşı ya da hava kirliliğine karşı koruyucudur. Bu maskeleri takan kişi nefes almakta güçlük çekiyor ve ciddi manada terletiyor" dedi.

Kişisel Koruyucu Donanım ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez, koronavirüs salgınına karşı kullanılan siyah maskelerin kullanımının yanlış olduğunu söyledi. Piyasada değişik bezlerden üretilmiş siyah maskelerin olduğunu söyleyen Öymez, "Maskeyi takarken rahat ve konforlu olabilmemiz lazım. Bu 'yıkanabilir maske' diye satılan siyah maskelerin çoğu polene karşı ya da hava kirliliğine karşı koruyucudur. Bu maskelerin çoğunun 'CE' işareti yoktur, bu yüzden Türkiye’de ticareti uygun değil. Bu maskeleri takan kişi nefes almakta güçlük çekiyor ve ciddi manada terletiyor. Bu durum  maskeyi kullanma amacımızdan bizi çıkarıyor" dedi.

Ebatları Uygun Değil

Öymez, koronavirüs için üretilen bu siyah maskelerin ebat olarak dar olduğunu ve işlevini yerine getirmediğini söyleyerek ekledi, "Bu maskeler bizim vücut ölçülerimize göre yapılmış değil. Daha çok uzakdoğu insanlarının vücut ölçülerine göre yapılmış, dolayısıyla hem burnumuzun üstünü hem de çenemizi kapatmıyor. Biz maskeyle yüzümüzü burun kemiğimizden çenemize kadar tam olarak kapatırsak, bizden dışarıya kesinlikle koruruz. Dışarıdan gelecek sıvı damlacıklarından da çok rahatlıkla korunuruz. Devletin dağıttığı maskeler de tam olarak bu işlevi görüyor. Bundan dolayı siyah maske yerine bu maskeleri tercih edelim."

Devletin Dağıttığı Maskeleri Kullanabiliriz

Öymez, vatandaşların ve sağlık çalışanlarının kullandığı maskelerin farklı olduğunu söyledi. Sağlık çalışanları ilk etapta kendilerini daha iyi korumaya yönelik maskeleri kullanması gerektiğini söyleyen Ölmez, "Vatandaşlar çok yoğun şekilde virüse maruz kalmadıkları için, devletin dağıttığı maskeler sadece bizden dışarıyı koruyacak maskelerdir. Buradaki tedbir bizden dışarıya bir şeylerin saçılmasını engellemek. Devlet bu maskeleri bize dağıtıyor ve o maskeleri biz çok rahatlıkla kullanabiliriz" dedi. 

Kaynak : https://www.dha.com.tr/yurt/siyah-maskeler-polenden-korur/haber-1764971
12
4
4
2
0
Emoji İle Tepki Ver
12
4
4
2
0