• Anasayfa
  • Bilim
  • Solar Fırtınaların Gerçekleşme Nedeni Bulundu!

Solar Fırtınaların Gerçekleşme Nedeni Bulundu!

0
0
0
0
0
Bilim insanları plazmaların ayrıldıktan sonra neden hızlı bir şekilde yeniden bütünleştiğini keşfettiler.

Princeton Üniversitesi’nde ve US Department of Energy’de (DoE) görevli olan bilim insanları maddelerin en gizemli hallerinden birisi olan plazma hakkında yeni bir şey daha öğrendiler. Plazma halinde olan birçok maddenin birbirinden ayrılmasının ardından neden yeniden birleştiğini anlamaya çalışan bilim insanları, solar fırtınaların da gerçekleşmesine neden olan bu olayı anlamlandıran yeni bir teori geliştirdiler.

Teori, plazma halindeki maddelerin ayrılıp yeniden birleşmesini, yüklü parçacıkların oluşturduğu manyetik alanla ilişkilendiriyor. Plazma formunda olan maddeler, sürekli olarak birbiriyle etkileşimde oldukları için kendi içlerinde bir çeşit manyetik alan yaratıyorlar. Bu manyetik alanlar, plazmanın değişime uğramasıyla birlikte dengesizleşiyor ve sıvıyla dolu olan bir poşet gibi yırtılarak plazmanın dışarıya çıkmasına izin veriyor. Kendi manyetik alanından kurtulan plazma, manyetik alanını aşmasını sağlayan enerjiyle dışarıya fırlıyor, ancak plazmaları genel olarak bir arada tutan manyetik alan tarafından geri çekiliyor. Bu da bazı plazmaların sürekli olarak solar fırtınalar oluşturan konum değişikliklerini tekrarlamasına neden oluyor.

Bilim insanları, plazmaların neden ve nasıl kendi manyetik alanlarından kurtulabildiğini şimdilik anlayabilmiş değil. Gelecekte yapılacak araştırmalarla bu sorunun da cevabını öğrenebileceğiz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0