Sony, Yapay Zekâ Destekli Yeni Kamerası Alpha 7R V'yi Tanıttı: İşte Özellikleri

13
1
0
0
0
Sony, Alpha serisinin en yeni üyesi Alpha 7R V kamerasını bugün tanıttı. Aralık ayında ülkemize gelecek olan yeni cihazın, dikkat çeken özellikleriyle bir Alpha gövdesindeki en iyi görüntü kalitesini sunduğu görüldü.

Kamera deyince akla gelen ilk şirketlerden olan Sony, bugün yepyeni bir cihazını tüm dünyada duyurdu. Alpha 7R V ismi verilen kamera, Alpha serisinin en yeni üyesi oldu. Cihazın, yapay zekâ tabanlı otomatik odaklama özelliği ile yüksek çözünürlüklü bir görüntüleme deneyimi sunacağı belirtildi.

Açıklamalara göre aynasız değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerinin en yenisi olan Alpha 7R V, birçok dikkat çekici özellikle birlikte geliyor. Cihazın, bu özelliklerle birlikte bir Alpha gövdesindeki en iyi görüntü kalitesini kullanıcılara sunacağı belirtiliyor. Gelin hep birlikte kameranın özelliklerine göz atalım.

Yeni kamera, 61 MP görüntü sensörüyle en iyi görüntü kalitesini sunuyor

Alpha 7R V, 61 MP yüksek çözünürlüklü görüntü sensörü ve BIONZ XR İşleme Motoru ile birleştirilmiş yeni yapay zekâ sistemini bir araya getirerek en iyi görüntü kalitesini sunabiliyor. Şirket, yüksek çözünürlük ve bu işlemcinin birleşimi, fotoğraf ve video için odak tanıma ve yakalamada yeni atılımlar sağlayacağını ifade ediyor.

61.0 MP durağan görüntüler, iyileştirilmiş film çıkışı, Sony'nin Alpha kameralarında şimdiye kadar sunulan en etkili 8 adımlı görüntü sabitleme, yeni bir 4 eksenli çok açılı monitör, yüksek hızlı iletişim işlevleri, üst düzey çalışabilirlik ve sorunsuz iş akışı entegrasyonu gibi özellikler de yeni Alpha 7R V’de dikkat çekiyor.

Yapay zekâ kullanıcıların işini kolaylaştıracak

Ek olarak Sony, yaptığı açıklamalarda kameranın derin öğrenmeyi içeren yeni bir yapay zekâ teknolojisi sayesinde, gelişmiş odak tanıma özelliğine sahip yeni nesil AF özelliğiyle öne çıktığını belirtirken, son teknoloji yapay zekanın insan poz tahmini hakkında ayrıntılı bilgileri kullanarak kameranın odak tanıma doğruluğunu önemli ölçüde iyileştirdiğini ve potansiyel çözünürlüğünden tam olarak yararlandığını kaydediyor. Ayrıca yapay zekânın içerik tanıma, araçlar ve böcekler dahil olmak üzere birçok yeni konu türünü içerecek şekilde kullanıcıların işini kolaylaştırdığı da aktarılıyor.

Sony, yapay zekâya ek olarak yeni cihazın serinin diğer kameralarının sevilen birçok özelliğinde de iyileştirmeler ile geldiğini aktardı. 7R serisinde ilk defa yer alan bu iyileştirmelerin de şunlar olduğu belirtildi;

  • Güçlü Gerçek Zamanlı İzleme
  • Daha hızlı ve daha hassas geniş alan, yüksek yoğunluklu AF sistemi
  • AF/AE izleme ile 10 fps'e kadar kesintisiz çekim
  • 7 fps'e kadar sessiz, titreşimsiz çekim
  • Yüksek hızda sürekli olarak 583'e kadar sıkıştırılmış RAW görüntü çekim

Bunlar dışında Alpha 7R V, en yeni BIONZ XR görüntü işleme motoru ve yaklaşık 61,0 efektif megapiksele sahip 35 mm full frame arkadan aydınlatmalı Exmor R CMOS görüntü sensörüyle de yüksek kalite ve detaylı ayrıntıları beraberinde getiriyor. Şirketin yeni kamerası, yükseltilmiş Piksel Kaydırmalı Çoklu Çekim özellikleri sayesinde kullanıcılara; bilgisayar kullanarak birleştirme, birden çok piksel kaydırmalı görüntüleri yakalama, hassas gövde içi sabitleme sistemi kontrolünden yararlanma ve detaylı bir çözünürlük elde etme imkânı da sunuyor.

8K video kaydı

Bu dikkat çekici fotoğraf özellikleri dışında kameranın video özelliklerinin de öne çıktığını ve oldukça gelişmiş olduğunu söylemek mümkün. Sony’e göre yeni cihaz, 8K çözünürlükte video, 6.2K'dan yüksek örneklemeli 4K video özelliklerine sahip. Ayrıca, kamera gelişmiş odak tanıma, solunum telafisi, gelişmiş gövde içi görüntü sabitlemeye de sahip. Veriler, Wi-Fi (802.11ac) 2x2 MIMO veya USB-C bağlantı noktası aracılığıyla kablolu SuperSpeed USB 10Gbps bağlantısı üzerinden yüksek hızda aktarılabiliyor.

Son olarak yapısına bakacak olursak Alpha 7R V, geleneksel eğilebilir monitörün faydasını, yandan açılan değişken açılı esneklikle ve 9,44 milyon noktalı bir elektronik vizörle birleştiren, yeni bir 4 eksenli çok açılı LCD monitöre sahip. Cihaz ayrıca çeşitli özelleştirilebilir işlevlere sahip yeni bir menü sistemiyle gelmenin yanı sıra dokunma hassasiyetini koruyan yeni ekran koruyucusu sayesinde monitörü lekelere ve parmak izlerine karşı koruyor. Geri dönüştürülebilir plastik malzemelerin kullanıldığı kameranın üretiminin yenilenebilir enerji kullanan bir tesiste geliştirildiği aktarılırken Sony’nin sürdürülebilirliğe değer verdiği ve çevresel ayak izinin azaltılmaya çalışıldığı söyleniyor.

Sony’e göre Alpha 7R V aralık ayında Türkiye’de satışa sunulacak. Cihazın ülkemizde fiyatının ne olacağı ise şu an belirsiz. Yeni kamera, yurt dışında 3900 dolardan satışa sunuldu.

13
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
1
0
0
0