Sosyal Medya Fakültesi - Twitter'a Giriş

1
0
0
0
0
Sosyal Medya Fakültesi - Twitter'a Giriş
Twitter, 2007 yılında kurulan bir mikroblog ve anlık haberleşme sitesidir.  Her üyenin sınırsız tweet hakkı olup her tweetin 160 karakter sınırlaması vardır. Kısacası şu anda tüm dünyada en etkili haberleşme ağıdır.
Twitter, 2007 yılında kurulan bir mikroblog ve anlık haberleşme sitesidir.  Her üyenin sınırsız tweet hakkı olup her tweetin 160 karakter sınırlaması vardır. Kısacası şu anda tüm dünyada en etkili haberleşme ağıdır.

Üyelerin attıkları her tweet, takipçileri tarafından görülebilir. Takipçileri tarafından retweetlenerek takipçilerinin de takipçilerine görülebilir ve bu şekilde daha çok kişiye ulaşabilir.
 

 Takip Edilen ile Takip Eden Arasındaki İlişki


Takip edilen kişi ve takip eden arasında birkaç hiyerarşik kural var. Bunlardan ilki DM yollama yani özel mesaj. Takip ettiğiniz kişi size özel mesaj atabiliyorken. Eğer takip edilmiyorsanız siz özel mesaj gönderemiyorsunuz.
 

 Mention Atmak Yani Bahsetmek


Kullanıcı adını ilk önce yazarsanız ve sonra yazacağınız cümleyi yazarsanız (örn: @webtekno naber nasılsın?) arkadaşınızla konuştuğunuz konular başkalarının anasayfa akışında görünmez. Sadece konuşan iki kişiyi de takip ediyorsa görülebilir. Fakat önce yazacağınız yazıyı yazıp ardından kime yazacağınızı ekleyip tweetlerseniz bu yazı sıradan bir tweet özelliği taşır ve sizi takip eden herkes tarafından görülebilir. (örn: naber nasılsın? @webtekno)
 

 Hashtag Olayı


Peki nedir bu hashtag olayı? Belirli bir topluluğun seçtiği herhangi bir kelimenin ya da cümlenin başına “#” koyarak yapılır bu meret. Örn: #webtekno bu kelimeden önce ve sonra muhakkak boşluk bırakılmalıdır ki hashtag aktif olabilsin. Hashtag’in aktif olup olmadığını da renginin değişmesinden anlayabiliyoruz. Mavi bir bağlantı gibi olursa hashtagimiz aktif olmuş demektir.
 

 140 Karakter Çok Kısa Ya Neden Öyle?


Genelde bu soruyu yeni olan kullanıcılar sorar. Nasıl ilk aldığımız cep telefonlarında 160 karakter mesaj gönderme sınırı vardı. Twitterda’da aynı mantık var. Sadece ilk 20 karakter kullanıcı adlarına ayrıldığı için geriye kalan 140 karakteri kullanabiliyoruz.
 

 Ben Bu Twitter’a Girdim Ama Hiçbir Şey Yok


İlk önce beğendiğiniz ya da sevdiğiniz ünlüleri ve arkadaşlarınızı takip ederek başlayabilirsiniz anasayfanızı doldurmaya. Ondan sonra ise arama kısmından istediğiniz kelimeyi aratarak bir haber ya da bir olay hakkındaki bütün kullanıcıların yazdıklarını okuyarak  onlarla tanışabilir veya tartışabilirsiniz.
 

 Gündemi Takip Etmek


Hemen sol tarafımızda görülen dünya gündemi kısmından da gündemi değiştirip Türkiye seçersek artık twitter kullanmaya hazır hale gelebiliriz. Bütün gündem o sol taraftaki 10 başlıktan oluşuyor. Herhangi birisine tıklayarak gündem hakkında yazılanları görebiliyoruz. Başkalarının da bize bu şekilde ulaşmasını istersek gündem kısmındaki yazıldığı gibi o kelimeyi ya da cümleyi tweetimizde geçirmemiz yeterli olacaktır.

Twitter’a ilk giriş olarak bu adımları izlerseniz çok eğlenebileceğiniz  ve de tarafsız gündeme sahip olabileceğiniz, hatta doğru habere ulaşabileceğiniz bir dünyaya kavuşacaksınız. Fenomen olma, twitter fenomenleri diye tabirlere bu yazımızda değinmedik siz biraz alışın ilerleyen zamanlarda twitter fenomenleri hakkındaki makalelerimiz de sizlerle olacak.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0