Sosyal Medya Kullanımına Yaş Sınırı Geliyor!

4
1
0
0
0
Avrupa Parlamentosu Medeni Özgürlükler ve İçişleri Komitesi, 16 yaşından küçük çocukların sosyal medya kullanmasının velilerinin izni şartıyla mümkün hale getirilmesi için yasa değişikliği üzerinde çalışıyor.

Sosyal medya kullanımının yaşı kalmadı. Telefonunda, bilgisayarında interneti olan 5 yaşındaki çocuk bile artık Facebook’u ya da Twitter’ı rahatlıkla kullanabiliyor. Durum böyle olunca Avrupa Parlamentosu Medeni Özgürlükler ve İçişleri Komitesi’nin sosyal medya kullanımına dair yapmaya çalıştığı yasa değişikliğinin önemi çok daha artmış oldu.

Değiştirilmek istenen yasaya göre 16 yaşından küçük çocukların, ebeveynlerinin izni olmadan sosyal medyaya girmesi ‘yasadışı’ olarak kabul edilecek.

Yasa yürürlüğe girmeden eleştirilerin dozajı şimdiden artmış durumda. Bazı internet güvenlik uzmanlarına göre bu yasa çocuklara daha fazla değil daha az koruma sağlayacak. Ayrıca ergenliğini sorunlu yaşayan çocuklar için internetin öneminin bir kat fazla olduğu belirtiliyor.Sosyal medya şirketleri ve avukatları ise sitelerin bu yasayı ne kadar uyguladığının kontrol edilmesinin imkansız olacağını ve bir şekilde bunun manipule edilebileceğini söylüyorlar.

Yine de Avrupalı parlamenterlerin yasayı bugün görüştükten sonra yarın oylamaya sunacağı belirtiliyor. Bakalım oylamadan nasıl bir sonuç çıkacak.

4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0