2015'te Sosyal Medya'da En Çok Neler Konuşuldu?

1
1
0
0
0
Yine bir 2015'in enleri ile karşınızdayız. Birçoğumuzun yoğun olarak kullandığı sosyal medyada en çok konuşulanları derleyen Somera'nın istatistiklerine bakıyoruz.
Son gününe sıkıştırdığımız 2015'in enler muhabbeti yoğun olarak devam ediyor. Bu sefer Somera tarafından açıklanan istatistiklerle beraber 2015 yılında sosyal medyada en çok konuşulanlara ait bilgiler mevcut.

Genel konulara baktığımızda aslında sosyal medyaya göre pek iyi bir sene geçirdiğimizi söyleyemeyiz. Çünkü konuşulan olayların çoğunluğu hep bizleri üzen konular olduğunu görmekteyiz.

Şimdi ise direkt olarak konumuza giriş yapalım;2015'te en çok konuşulan olaylara ve durumlara baktığımızda sene başlarında ilk olarak sosyal medyanın gündemine Özgecan Aslan'ın öldürülmesi olayı geçiyor. Ülkece yüreğimizi dağlayan ve "Bunu yapanlar ne insan ne de hayvan" gibi en basit şekilde ifade edebileceğimiz (fazlasını da yazardım da ortam el vermiyor. Ama herkesin içinden geçen şeyler aynıydı) durumun ardından bir diğer gündem maddesi ise 7 Haziran'da gerçekleştirilen ancak sonuca varılamayan seçimdi. Hükümetin kurulamaması sonucunda 1 Kasım'a ertelenen seçimde haliyle en çok konuşulanlardan biri oldu.

Bunların yanı sıra dünya gündemine düşen iki ciddi terör olayı da sosyal medyayı fazlasıyla hareketlendirdi. Ankara'da ve Paris'te yaşanan kanlı terör olayları dünyadan büyük tepkiler alırken o günlerde de sosyal medyada fazlasıyla konuşuldu. (Umarız 2016'da bu tarz konuları konuşmayız diyelim)Yine 2015'te sosyal medyada konuşulan programlar ve yayınlara göre Acun Ilıcalı'nın aldığı TV8, yılın en çok konuşulan kanalı oldu (Tabii o kadar milletin kitlendiği program olunca normal) Ardından Kanal D, Fox, Star ve TRT 1'in geldiği sıralamada popüler yayınların etkisinin büyük olduğu aşikar.Hemen ardından gelen dizilere göre romantik komedi türündeki dizilerin çok sevildiğini görmekteyiz. Özellikle kadınların fazlasıyla sevdiği dizi olan Kiralık Aşk birinci sırada iken Güneşin KızlarıMedcezir ve Çilek Kokusu da fazlasıyla konuşulmuş. Poyraz Karayel, Muhteşem Yüzyıl Kösem, Tatlı Küçük Yalancılar (Orjinali tabiki çok daha iyi bu arada) Kiraz Mevsimi ve Şeref Meselesi dizileri de fazlasıyla ilgi görmüş.

Yüzdelik dilime bakacak olursak eğer en çok (yukarıdan da belli olduğu gibi) romantik komedi sevilirken, ardından dram, gençlik, suç ve tarihsel dizilerin sevildiği anlaşılıyor. komedi ise en az ilgi gören tür olmuş.Futbola gelecek olursak eğer ligi lider noktalayan Beşiktaş'ın maçları genel olarak en çok konuşulan maçlar olurken Liverpool maçı ise en fazla konuşulan maç haline gelmiş. Balçova Yaşamspor - Galatasaray maçı ise ikinci sıradayken Beşiktaş-Trabzonspor, Beşiktaş - Club Brugge ve Fenerbahçe - Bursapsor maçları da en çok konuşulanlar arasında. (Türkiye - İzlanda maçı neden yok acaba merak ettim)

Sonuç olarak farklı farklı şeylerin yaşandığı, kimine göre iyi kimine göre kötü geçen bu yılda sosyal medyaya etkisi ise böyle olmuş. Ayrıca dilerseniz buradan 2015'te Webtekno'da en çok okunan 10 haberimize bakabilir, buradan da bu yılın en sevilen videolarımıza göz atabilirsiniz.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0