​Bir Baykuş Uçarken Ne Kadar Ses Çıkarır?

4
1
1
0
0
Hiç bir baykuşun uçarken kanat sesini duydunuz mu? Sanıyoruz bu soruya ''evet'' diyen kimse yoktur. Haberimizdeki videoyu izledikten sonra eminiz ki sizler de bize hak vereceksiniz.
Yakınınızda olan bir güvercin havalandığında mutlaka kanatlarının sesini duyarsınız. Hatta muhtemelen kanat çırpma sesi en yüksek kuşlar güvercinler olabilir. Bunun sebebi, güvencinlerin gövdesi ile kanatları arasındaki orandır.

Gövdeleri iri ve kanatlarına oranla ağır olan güvercinler, bu sebeple uçarken -özellikle de havalanırken- seri ve sert şekilde kanat çırparlar. Bu da kanat çırpma seslerinin oldukça yüksek çıkmasına sebep olur.Peki benzer durum baykuşlar için nasıldır? Kuşlar aleminin en görkemlilerinden olan baykuşlar, aynı zamanda avcılık konusunda en başarılı kuşlardan biridir. Bunun sebeplerinden biri de baykuşların avlarına kendini belli etmemesidir. Zira baykuşlar, uçarken neredeyse hiç ses çıkarmıyor!

Bu konuda bir deney yapmak isteyen BBC Earth, hassas mikrofonlar yerleştirerek kurulan platformda güvercin, atmaca ve baykuşu denemiş. Gövdesinin boyutu ve kütlesine oranla oldukça büyük ve kuvvetli kanatları olan baykuşların deneyde ortaya koyduğu performans gerçekten büyüleyici.
 
4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0