​Çatır Çatır Kuantum Bilgisayarının Çalışma Prensibini Anlatan Kanada Başbakanı

1
0
0
0
0
Katıldığı özel bir etkinlikte soruları yanıtlayan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bir gazetecinin alaycı sorusuna karşı verdiği cevapla internetin yeni gözdesi oldu.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, hükümet olarak 50 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıkları ''Teorik Fizik'' çalışmaları yürütülen Çevre Enstitüsü'ne bir ziyarette bulundu. 

Konuşmasının ardından soruları almaya başlayan Trudeau'ya bir gazateci ''size aslında kuantum bilsiyarlar hakkında bir soru soracaktım ama...'' ile başlayan bir soru yöneltti ve başbakanın konuyla alakalı olmadığını düşündüğü için ''Kanada'nın teröre karşı tutumu ne olacak?'' tarzında geçiştirme bir soru sordu. İşte Trudeau'nun gazeteciye unutulmaz ''kapağı'' da bu alaycı sorunun ardından geldi.
 

Özet geçecek olursak Trudeau, sıradan bilgisayarlar ile kuantum bilgisayarları arasındaki en büyük farkın, kuantum bilgisayarlarının normallere göre kodlama işleminde sadece 1 ve 0 şeklinde yani binary düzende değil, çok daha kompleks bir sistemde kodlama imkanı sunduğunu, bu sayede çok daha fazla bilgiyi çok daha küçük bilgisyarlara kodlayabildiklerinden bahsetmekte.(Not: buna alternatif olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlı Binali Yıldırım'ın Bulut Sistemi hakkındaki ''açıklamasını'' izleyebilirsiniz).
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0