Çikolata Yemek İle Sosyal Medyada Beğeni Almanın Verdiği Keyif Aynı

0
0
0
0
0
Sosyal medyaya olan bağımlılığımız her geçen gün artarken bu bağımlılığın getirdiği psikolojik etkiler de giderek çoğalıyor.
Çikolatanın strese, depresyona ve benzeri durumlara bir nebze de olsa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştı. Ancak gelişen ve artık gündelik yaşantımızın vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya kullanımı, artık bu konuda çikolataya rakip olmuş durumda.

California University bünyesindeki 'Ahmanson-Lovelace' laboratuvarında 13-18 yaş aralığında 32 gencin katıldığı bir araştırma yapan bilim adamları, gençlerin sosyal medyadaki paylaşımlarında gelen beğenileri verdikleri tepkileri özel cihazlar ile incelemiş.Araştırmanın sonucunda ise, fotoğraflarına fazla beğeni gelen gençlerin bu duruma karşı verdikleri tepkilerde, beyinde bulunan ''ödül merkezi'' bölgesindeki aktivitede artış gözlemlenmiş. Beynin bu bölgesinde benzer aktivitelerin oluşmasını sağlayan şey, aynı şekilde çikolata yendiğinde ve para kazanıldığında da ortaya çıkmakta.

Toplarlayacak olursak; çikolata yemenin beyne ve kişiye verdiği haz ile sosyal medyaya yapılan paylaşımın beğeni almasının verdiği haz aynı. Tabi bu durum kişiye herhangi bir zarar vermiyormuş gibi görülebilir (hem kalori de almıyorsun falan). Ancak işin tehlikeli boyutu şu; sosyal medyaya olan bağlılığımız, duygularımızı ve beyin aktivitelerimizi etkileyecek derecede artmış durumda.Bu tarz yapay şeylerin sağladığı mutluluk sanılanın aksine insana yarar değil, zarar sağlıyor. Çünkü mutluluğu sağlayan şey tamamen sanal, yapmacık bir şey. Kişinin, hele ki gençlerin buna bağlı olarak psikolojisindeki değişim, -bence- ileride çok daha önemli sorunlara yol açabilecek bir durum.

Yan, uzun lafın kısası; sosyal medya bu kadar önemli, vazgeçilmez bir şey değil. Kullanmak başka, bağlanmak başka. O yüzden çok da şey etmeyin.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0